Medimagazin logo

Türkiye hekime en fazla başvuran ülkeler arasında 4'üncü sırada

Sağlık İstatistikleri Yıllığı’na göre, sağlık kurumlarına başvuran hasta sayısı artarken hekim ve sağlık çalışanı sayısının artmadığı görüldü.
Kaynak: BirGün - Sibel Bahçetepe
Türkiye hekime en fazla başvuran ülkeler arasında 4'üncü sırada
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı İstatistik Yıllığı’na göre, bakanlık bünyesindeki hastanelere başvuru ve ameliyat sayıları bir önceki yıla göre artarken, uzman hekim sayısı aynı oranda artmadı. Bir yılda bir milyara yakın kişi hekime başvururken, 6 milyona yakın kişi de ameliyat oldu.

BirGün'den Sibel Bahçetepe'nin haberine göre, toplam hekim sayısı ise 194 binlerde kaldı. Verilere göre Türkiye’de 100 bin kişiye düşen hekim sayısı 228. Bu oran Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 402, OECD ülkelerinde 372 iken Kamboçya’da ise 245. 100 bin kişiye düşen ebe-hemşire sayısı  356 oldu. Bu veri AB ülkelerinde 890, OECD’de 1002. 

Hekime başvuru arttı

2022 Sağlık İstatistiği Yıllığı verilerine göre, Sağlık Bakanlığı hastanelerine başvuran hasta sayısı 2021’de 305 milyondan 375 milyona, üniversite hastanelerindeki hasta sayısı 40 milyondan 45 milyona çıkarken, özel hastanelere başvuran hasta sayısı da 69 milyondan 75 milyona çıktı. Verilere göre, 2. ve 3. basamakta hekime müraacat sayısı 513 milyonu aşarken, birinci basamak yani aile sağlığı merkezlerine başvuru ise 340 milyonu geçti. Bir yılda 1 milyara yakın kişinin hekime başvurduğu ve bu sayının rekor düzeyde olduğu görüldü. 2022’de 10 olan kişi başına hekime başvuru sayısının ise 2023’te 11,5’e çıkması dikkat çekti. Verilere göre, toplam hekim sayısının 194 binde kaldığı görüldü. 

Verileri değerlendiren Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’ndan (SES) Kubilay Yalçınkaya, şunları söyledi: 

"Sağlık Bakanlığı bünyesindeki hastanelere müraacat sayısı yüzde 23, yatan hasta sayısı yüzde 17, ameliyat sayısı yüzde 37 artarken uzman hekim sayısı sadece yüzde 10 artış gösterdi. Sağlık kurumlarına başvurular kadar uzman hekim artışının olmaması hekimlerin neden kamuyu tercih etmediğini ve yurt dışına göçün sebebini açıklıyor. Türkiye kişi başına hekime müraacat sayısında dünya birinciliğine gidiyor. Bu veriler ekonomik sorunlarla halkın sağlığının nasıl bozulduğunu da ortaya koyuyor. Türkiye, hekime en fazla başvuran ülkeler arasında 4. sırada. 2022’de 10 olan kişi başına hekime başvuru 2023’te 11,5. Sıralamada daha da yukarı çıkıyoruz. Her geçen yıl sağlığımız daha da bozuluyor. En büyük pay sağlıklı çevre, beslenme, barınma ve ekonomik kriz. 100 bin kişiye düşen hekim sayısında Kamboçya’nın, ebe-hemşire sayısında ise Bulgaristan’ın dahi gerisinde kalmak üzücü." 

saglik bakanligi istatistik yilligi
hekim
kambocya
Yorum (4)
Yorumsuz
bir tarafta ;bu nüfus yapısı, göçler ,düşük sosyokültürel düzey, sınırsız beklenti,şiddet bir tarafta; liyakatsiz idareci, mobbing, saçma sapan bir ücretlendirme,malpraktis,aşırı iş yükü bu şartlarda hep birşeyler eksik,yetersiz kalacaktır.
3
Cevapla
Hastalık hastası
hastalık hastası oldu, olduruldu yüce milletimiz. kaynaklarımızı dikkatli kullanmalı,ayağımızı yorganımıza göre uzatmalıyız.
3
Cevapla
Deli Dumrul
cerrahlar tusa girip yan yola,bir kısmı yurt dışına kaçıyor.kaçamayanlar defansif çalışıyor.atauni pediatri servisinde aile hekimliği asistanları nb tutup yandal servisinde hasta devri yapıyor;kamera şakası gibi.çocuk asistanı yok çünkü;baltaya kestirildi,suya düşürüldü,ineğe içirildi,dağa qaçırıldı
4
Cevapla
ali özkurt
e tckn ile başvuru yaptır, sonra da oy topla; başvuru sebepleri neler ki acaba
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir