Medimagazin logo

Turkish'i beğenmeyen(!) yabancı dergiler 'Uludağ' yapınca yayınladı ve literatüre girdi!

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinden bir grup doktor, "fournier gangrene" hastalarının durumunu derecelendirme amaçlı skorlama tablosu geliştirerek, üniversitenin adıyla uluslararası tıp literatürüne girme başarısı gösterdi.
Turkish'i beğenmeyen(!) yabancı dergiler 'Uludağ' yapınca yayınladı ve literatüre girdi!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Hastanede görevli Genel Cerrahi, Cerrahi Onkoloji ve Kolektoral Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ersin Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "gazlı gangren türü" olan söz konusu hastalığın ölümcül seyreden ciddi bir rahatsızlık olduğunu söyledi.
 
Bu tür hastalıkla ilgili nasıl bir tedavi uygulayacakları, yoğun bakıma alacaklar mı almayacaklar mı, solunum makinesine bağlayacaklar mı, verilen tedaviye ne kadar yanıt gelecek gibi konuların, doktorların merak ettiği tartışma alanlarından olduğunu anlatan Öztürk, şöyle devam etti:
 
"Bu, tıbbi bir etik tartışmadır; hiçbir şekilde tedavi olmayacağını bildiğiniz bir hastaya ayıracağınız kaynakları, tedavisi mümkün başka bir hastalığa ayırmak mı gerekir, yoksa mutlaka sonuna kadar gitmek mi gerekir? Bu tartışmayı yapabilmek için hiçbir şekilde tedavisinin mümkün olmayacağını belirlemeniz gerekir. Buna nasıl karar vereceksiniz? Bu çok uzun bir etik tartışmadır. Hastaların durumunun ciddiyetinin belirlenmesi için eski bir skorlama tablosu kullanılır. Bu ciddiyete göre de hastayı yoğun bakıma mı alalım, klinikte mi takip edelim, ne kadar sık ameliyata alalım, nasıl antibiyotikler uygulayalım, ne tür tedaviler ekleyelim, bunların kararını vermek gerekir. Çünkü yoğun bakım ihtiyacı olmayan bir hastayı yoğun bakıma aldığınız zaman, hastayı bir sürü riske atarsınız. Yoğun bakım ihtiyacı olan bir hastayı kliniğe aldığınız zaman da riske atarsınız."
 
- "Batı bize negatif bakıyor"
 
Öztürk, "fournier gangrene" konusunda kullanılan 30-35 yıllık skorlama sisteminin bazı zaafları bulunduğunu anlattı. Bu zaafları belirleyip sistemi güçlendirdiklerini, adını da "Turkish Gangrene Severity Index" koyduklarını aktaran Öztürk, şunları kaydetti:
 
"Çalışmamız, 'Turkish' ibareli başlıkla olarak gönderdiğimiz bütün yayınevlerinden, tıp dergilerinden geri döndü. 'Ne yazık ki yayınlayamıyoruz, ya başlığı değiştirin ya da başlık koymayın' dediler. Sonra 'Turkish'i 'Uludağ' yaptık ve yeni adını 'Uludağ Fournier Gangrene Severity İndex' koyduk. Bu haliyle yayınlandı. Başlıkta 'Turkish' olması, Batının bize biraz daha negatif bakmasına yol açıyor. Bu sadece bizim için değil, muhtemelen Ortadoğu ve Avrupa'nın doğusunda yerleşmiş bütün ülkeler için benzer. Bu nedenle ülkemizden daha kaliteli ve samimi yayınlar çıkması gerekiyor. Aksi takdirde bütün yayınlarımıza zaten önce bu gözle bakıyorlar. O Uludağ Fournier Gangrene Severity İndex'i kabul ettirene kadar bayağı uğraşmıştık. Şimdi Uludağ Üniversitesinin adıyla bir skorlama var ve önceki skorlamadan çok daha güçlü bir şekilde hastanın yoğun bakım ihtiyacını, durumunun kritik olup olmadığını, tedaviye ne oranda cevap vereceğini belirleyebiliyor. Bu da klinikte oldukça faydalı bir yöntem haline getiriyor."
turkish'i
beğenmeyen(!)
yabancı
dergiler
'uludağ'
yapınca
yayınladı
ve
literatüre
girdi!
Yorum (8)
Turkish Doctor
Yahu neden Turkish koyulsun ki zaten? Bütün dünyada üniversite ismi konulur, buradan "batililar bizi sevmiyor" ajitasyonu cekmenize gerek yok.
0
Cevapla
avicenna
Öncelikle makalenin yazarlarını tebrik ediyorum. Benzer olarak biz de TÜBERKÜLOZ MENENJİT'te kötü sonucu öngermede kullanılabilecek bir şiddet skoru geliştirdik. Adını da HAMSI (Haydarpaşa Meningitis Severty Index) koyduk. makale J Neurol. dergisinde yayımlandı. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25634680
0
Cevapla
s.k.
Türk insanın dünyada, "yalancı"lık, "hırsız" lıkla anılmasını sağlayanlar...bilim adamı değiller
0
Cevapla
aydin sinal
Türkisch ibreli skorlamanin geri dönmesi Batinin Türklere negatif bakisi degil,Üniversitedeki akademisyenlerin bunu anlamamasi beni hayret ettirdi.Eger bir skorlamanin basina Türk veya Türkisch kelimesini koyarsaniz bu bütün Türkiyenin kabul ettigi Saglik bakanligi ve TTB nin onayini almis,sonuclanmis bir skorlama olur.Burada sadece UÜ tip fakültesinde bir grup hekimin ortaya attigi bir calisma var,Kabul edilir veya edilmez,Türk hekimlerini baglamaz.Uludag kelimesi yeterlidir.Türk milli futbol takimi gibi,sadece fedarasyonun sectigi takimdir,her aklina esen Türk takimi cikaramaz.Misal beyin hasarlarindaki Glasgow endeks dir ama Ingiliz beyin hasari endeksi diyemezsiniz,veya Apgar endeksi v.s.ama bir ASA endeksi vardir bu amerika anestesi sosyetesinin(cemiyetinin) kabul ettigi bütün ABD anestesistleri baglayan bir endekstir. UÜ tip fakültesindeki genc meslektaslarima tavsiyem asagilik duygusuna kapilmadan önce batinin degerlerini anlayin ve calismalarinizda bu degerlere uygun olsun.selamlar.
0
Cevapla
Yasif demir
Gerçekten biraz abartılı haber olmuş. Yok yazıyı sadece Turkish ibaresi var diye yayınlamamışlar !!! Olayın içeriğini bilmeden böyle başlık atıyorsunuz. İnsanlarımızı da iyice paranoyak yapıp dış düşman algısı oluşturuyoruz. Muhtemelen makalenin başka eksikleri vardır. Yayınlanan dergi de impact factor ü 1 civarında üroloji ve nefroloji dergisi.. Ama konu Genel cerrahiyi ilgilendiriyor. Eğer gerçekten bilim camiasını sarsacak birşey olsa daha büyük ve cerrahi dergisinde yayınlanırdı. Sarsıcı medyatik başlıklarla ilgi çekilmeye çalışılıyor. Daha dikkatli olmak ve bilimi magazine alet etmemek lazım.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir