Medimagazin logo

Türk Toraks Derneği: Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi'nin atıl hale getirilmesi kabul edilemez

Türk Toraks Derneği, Meslek Hastalıkları Hastaneleri ve Ankara Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi’nin son durumu hakkında basın bildirisi yayınladı.
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Türk Toraks Derneği: Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi'nin atıl hale getirilmesi kabul edilemez
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Açıklamada meslek hastalıkları hastanelerinin işlevine ve önemine vurgu yapan Türk Toraks Derneği, Ankara Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi hakkında alınan yeni bir karara tepki gösterdi.

Buna göre,  Ankara Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi’nde görev yapan çalışanlardan, “meslek hastalıkları" poliklinik hizmeti verenler dışında tüm personelin Mamak Devlet Hastanesi'nde görevlendirileceği açıklandı. Hastanede sunulan poliklinik hizmeti dışındaki tüm hizmetlerin ise Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi tarafından sunulacağı ve Ankara Mesleki ve Çevresel Akciğer Hastalıkları Hastanesi'nde bundan sonra yalnızca "meslek hastalıkları" poliklinik hizmeti verileceği belirtildi.

Türk Toraks Derneği, hastanede meslek hastalıkları uzmanları ve poliklinik görevlileri haricinde görevli deneyimli kadro bulunmayacağını belirterek, meslek hastalıklarının tanısının tek branş ve kısıtlı tetkiklerle konulamayacağını, multidisipliner bir yaklaşım gerektirdiğini ifade etti.

Dernek açıklamasında, meslek hastalığı tanısı ve raporu için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan düzenleme gereğince elektronik raporda “Dahiliye, KBB, Göz Hastalıkları, Ortopedi veya Genel Cerrahi, Nöroloji veya Psikiyatri” uzmanlıklarının da imza ve onayı  gerektiğini, Meslek Hastalıkları Hastanesi’nin gerekli koşullar bulunmadan hizmet veremeyeceğini dile getirdi.

Türk Toraks Derneği, "meslek hastalıkları tanı, bildirim, tedavi, izlem işlevini yürüten ve bu konuda çok deneyimli bir kadroya sahip olan Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi'nin atıl hale getirilmesi kabul edilemez bir durumdur." mesajını verdi.

türk toraks derneği
meslek hastalıkları hastanesi
ankara
mamak devlet hastanesi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir