Medimagazin logo

Türk genetikçiler Yale’de yetişecek

Türk genetikçiler yetiştirmek amacıyla Genetik Biyoinformatik Lisans Programı açılıyor. Yale Üniversitesi ortaklığı ile açılacak bölümde öğrenciler, beyin cerrahı Prof. Dr. Murat Günel önderliğinde eğitimlerinin bir kısmını Amerika’da alacak.
Kaynak: HÜRRİYET
Türk genetikçiler Yale’de yetişecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İlk yıl programa alınacak öğrencilerin tümü de burslu okuyacak.Bahçeşehir Üniversitesi’nde açılacak programda öğrenciler, Yale Üniversitesi’nin tüm olanak ve laboratuvarlarından faydalanabilecek.

Tamamı burslu olacak

Yale Üniversitesi Beyin Cerrahisi Damarsal Hastalıklar Bölüm Başkanı, Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi ve Beyin Genetiği Programı Direktörü Prof. Dr. Murat Günel’in önderliğinde açılan bölüme, ilk yıl 20 öğrenci alınacak. Öğrencilerin tamamı burslu okuyacak. Dünyada genetik araştırmalara ayrılan kaynağın arttığını söyleyen Murat Günel, programla ilgili şu bilgileri verdi:

“Genetik bilim dalı birçok hastalığın tedavisinde doğru tanıların konulmasına ve kişiye özel tedavi olanaklarının yaratılmasına imkân veriyor. Araştırmalar için de verileri saklama, düzenleme, birleştirme ve sınıflandırma büyük önem taşıyor. Biyoinformatik bilimi işte bu noktada ortaya çıkıyor. Bu alanda uzman kişiler yetiştirmek hem insanlık, hem de Türkiye açısından büyük yarar sağlayacak.” Önümüzdeki yıl başlayacak Genetik Biyoinformatik Lisans Programı’nın yanı sıra bölümün doktora programı da yolda. ‘Temel Bilimler Doktorası’ adını taşıyacak program yine Bahçeşehir ile Yale üniversitelerinin ortaklığında açılacak.

Yılda 6 ay ABD

ÖĞRENCİLER, her yılın 6 ayını Yale Üniversitesi’nde geçirecek. Akademisyenler de yılın belli dönemleri Amerika’da eğitim görecek. Hastalık risklerini belirleyecek öğrenciler yetiştireceklerini belirten Prof. Murat Günel, “Türkiye, ne kadar iyi genetikçiler yetiştirirse hastalıkların erken tanı ve tedavisi de o ölçüde artar” diyor.
 

türk
genetikçiler
yale’de
yetişecek
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir