Medimagazin logo

Türk doktor, ''kesilecek'' denilen bacağı kurtardı

Almanya'da,yakalandığı kemik kanseri nedeniyle kesilmesi gerektiği söylenen 13 yaşındaki Aylin Gülez'in bacağına diziyle ayak bileği arasına protez takıldı
Türk doktor, ''kesilecek'' denilen bacağı kurtardı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
AA-Almanya'da, yakalandığı kemik kanseri nedeniyle kesilmesi gerektiği söylenen 13 yaşındaki Aylin Gülez'in bacağına diziyle ayak bileği arasına protez takıldı.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harzem Özger, Almanya'da yaşayan Aylin Gülez'e kötü huylu kemik tümörü teşhisi konulduğunu ve ilaç tedavisi uygulandığını söyledi.

Tedavi sonucunda tümörün ilaç tedavisine istenen cevabı vermediğinin, aksine büyümeye devam ettiğinin tespit edildiğini ifade eden Prof. Dr. Özger, tümör çok fazla büyüdüğü için uzvu koruyarak tümörü çıkarmak konusunda bir karar verilmesi gerektiğini, bu aşamada da hekimlerin tecrübe ve yeteneğinin devreye girdiğini anlattı.

Harzem Özger, Aylin Gülez'e, Almanya'da bacağı koruyarak tümörü çıkarma imkanının olmadığının söylendiğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

''Oradaki merkezler dünyaca kabul edilmiş insanların da görüşünü alıyorlar, ancak bacağı feda ederek tümörden kurtulabileceğini ifade ediyorlar. Ailesi 'bacağı kurtarabilecek tedaviyi yaptırabilir miyiz' arayışı içine girerek bir şekilde bana ulaşıyor. Almanya ile görüşüp bilgileri aldıktan sonra bunu çıkarabileceğimizi söyledim. Onlar da inandı ve güvendi.

Temiz sınırlarla diz üstü ile ayak bileği arasındaki 25 santimetrelik bölüm alınarak yerine protez takıldı. Ameliyatta ayak ve ayak bileği ile birlikte 15 santimetrelik bölüm korundu. Ayak bileği üstündeki bacak kemiği, diz eklemi adale sistemiyle birlikte üzerini örten dokular dahil hepsi çıkarıldı. Hiçbir problem olmadan son derece sağlıklı olarak bacağını yeniden kullanılabilir hale getirdik. Bacak bütünüyle geçici olarak alçıya alındı. 5 hafta sonra ayağa kalkıp yürümeye başlayacak.''

-PROTEZ, HEM KEMİK, HEM DE EKLEM GÖREVİ YAPACAK

Prof. Dr. Harzem Özger, takılan protezin hem kemiğin, hem de eklemin görevini üstlendiğini, ayrıca dizin hareket fonksiyonlarını sağlamak üzere de bazı adale nakilleri de yapıldığını anlatarak, ameliyatta tümörün içinde kalması sebebiyle bacağı besleyen 3 damarın ikisini de feda ettiklerini, kalan çok ince damarı koruyarak bacağın yaşamasını sağladıklarını vurguladı.

Özger, yine bacağı çalıştıran sinirleri de tümörsüz ve güvenilir bir şekilde koruduklarını dile getirerek, şunları kaydetti:
''Geride hiçbir tümör hücresi bırakmayacak şekilde uzvu koruyarak çıkartabiliyorsanız, tercih budur. Eğer bunu yapamıyorsanız, geride tümör kalacaksa o zaman çareniz yok bunu keserseniz. İşte burada farkı yaratan o işi yapan cerrah. 'Tamam kesilecek' denilen vaka, aslında bir kişi için kesilecek vaka iken, başkası için kurtarılacak vaka olabilir. Hastaların şanslarını doğru adreslerde sonuna kadar denemelerinde fayda var.''

Almanya'nın son derece geniş imkanlara sahip bir ülke olduğunu, ancak oradaki meslektaşlarının tecrübesinin belki kendilerininki kadar fazla olmayabileceğini ifade eden Özger, bu tür hastalıklarda doğru olanın tümörleri fazla büyümeden çıkarmak olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Harzem Özger, Aylin Gülez'in boyu biraz daha uzayacağı için uzama payını telafi etmesi amacıyla protezi biraz daha uzun koyduklarını dile getirerek, çocuğun bacağını aktif olarak kullanabilmesi ve kaldırabilmesi için oradaki bir bölüm adalenin de yerini değiştirerek diktiklerini bildirdi.

Dünyada ve Türkiye'de çok gelişmiş protezler yapıldığına dikkati çeken Özger, bu tür ameliyatlarda dönebilen, diz ekleminin iç ve dış dönmesine de uyum gösterebilen materyaller kullanıldığını kaydetti.

Özger, ''Aylin, ayağa kalktı, koltuk değnekleri ile yürüyebiliyor. 5 hafta sonra alçı çıkarılacak, fizik tedavisi başlayacak ve o zaman koltuk değneklerini atacak'' diye konuştu.

-KOSOVALI ÇOCUĞA DA BENZER OPERASYON-

Prof. Dr. Harzem Özger, yine benzer bir şekilde Almanya ve İtalya'da doktorların, bacağının kesilmesini söylediği Kosovalı 14 yaşındaki bir erkek çocuğun da, ailesi tarafından Türkiye'ye getirildiğini ve kendisinin ameliyat ettiğini ifade etti.

Özger, bu vaka ile ilgili şu bilgileri verdi:
''İlk gördüğüm zaman tablo çok korkunçtu. Tümör o kadar büyüktü ki, neredeyse dışarı patlamak üzereydi. Önce ilaç ve ışın tedavisi ile tümörü küçültük ondan sonra dizin üstünden 10 santim bırakarak bütün uyluk kemiği ve kalça eklemini değiştirdik. Burada da protez kalça ekleminin görevini yapıyor. Diz eklemi kendi eklemi, ama uyluk kemiği ve kalça eklemi protez. Doğru adresi bulmadıkça Almanya veya başka bir ülkeye gitmek bu işi çözmüyor. Biz hiçbir şekilde onlardan daha yetersiz değiliz. Bu güveni vermek lazım. Türk hekimleri ve hastaneleri dünyada son derece saygın ve ileri aşamalı bir konuma sahip.''
türk
doktor
''kesilecek''
denilen
bacağı
kurtardı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir