Medimagazin logo

TTB'den acil önlem çağrısı: Beyin ve sinir cerrahi ile ortopedi ameliyatları durdu

Türk Tabipleri Birliği (TTB), omurga cerrahi alanında temin edilemeyen tıbbi malzemeler nedeniyle bazı ameliyatların durma noktasına geldiğini ifade ederek, toplum sağlığını geri plana iten sağlık politikalarına 'dur' denmesi gerektiğini ifade etti.
Kaynak: MEDİMAGAZİN
TTB'den acil önlem çağrısı: Beyin ve sinir cerrahi ile ortopedi ameliyatları durdu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Geçtiğimiz günlerde bazı meslek örgütleri açıklama yaparak, ödeme sürelerindeki belirsizlik ve artan maliyetleri karşılayamayadıklarını ifade etmiş, bakanlıklar ile uzlaşma sağlanmazsa pazartesi gününden itibaren ortopedi ve beyin cerrahisi alanlarında her türlü tıbbi medikal malzemenin satışını durduracaklarını duyurmuş, ayrıca tıbbi cihaz ve malzeme tedarik eden firmalarında aynı yönde karar alacaklarını ifade etmişlerdi. 

Türk Tabipleri Birliği (TTB), tıbbi cihaz ve malzeme tedariğinde aksamalar nedeniyle beyin ve sinir cerrahi ile ortopedi ameliyatlarının durma noktasına geldiğini ifade ederek büyük sıkıntılar yaşanabileceğini söyledi. TTB açıklamasında şu ifadelere yer verdi:


Tıbbi cihaz sevkiyatı durdu: Beyin ve ortopedi ameliyatları tehlikeye girdi


Türkiye’de özellikle son 30 yıldır sağlık alanında uygulanan neoliberal sağlık reformları, sağlık hizmetlerini meta haline getirirken, bu alanı daha fazla kâr, daha fazla sömürü ve daha fazla sermaye birikimi getirecek şekilde biçimlendirmiştir. Türk Tabipleri Birliği (TTB) olarak bu reformların halk sağlığı anlayışını gerilettiğini, sağlıktan ziyade sağlıksızlık yarattığını defalarca dile getirdik. Üzülerek söylemeliyiz ki Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarındaki son tartışmalar ve hastanelere medikal malzeme sağlayan firmaların 6 Aralık 2021’den itibaren gerekli malzemeleri tedarik etmeme kararı bizi yine haklı çıkarmıştır.

Tedarikçi firmaların 2 Aralık 2021’de Sosyal Güvenlik Kurumu’na verdikleri dilekçede döviz kurunun yükselmesini neden göstererek, SUT fiyatlarının güncelliğini yitirdiğini, fiyatların yüzde 112 artırılması gerektiğini, firmalara yapılan ödemelerin 60 gün vade ile ödenmesini talep etmişler, bunlar sağlanmadığı takdirde ise malzeme vermeyi durduracaklarını bildirmişlerdir.

"Beyin ve sinir cerrahi ile ortopedi ameliyatları durdu"

Bu durumun sonuçlarının kendini kısa sürede göstermeye başladığını ifade eden TTB,  "Ortopedi ve beyin cerrahi kliniklerinde, omurga cerrahi alanında temin edilemeyen tıbbi malzemeler nedeniyle Türkiye’nin neredeyse 81 ilinde tıbbi malzeme gerektiren beyin ve sinir cerrahi ile ortopedi ameliyatları durmuş, hekimler ne acil ne de planlanmış ameliyatları yapabilmiştir. Malzeme eksikliği, malzemelerin temin edilememesi, büyük ve nitelikli ameliyatların yapılmasına engel olacaktır. Ayrıca ek malzeme gereken hastaların ameliyatında büyük sıkıntılar yaşanacaktır. Özellikle, ortez, protez, kalp pili, balon gibi dışarıdan alınan her türlü malzemenin temininde sorunlar yaşandığı şimdiden gözlemlenmektedir. Maalesef bu durum özel, kamu ve tıp fakülteleri hastanelerin de birçok branş için benzer şekilde artarak yayılacaktır. Sorunlar çözülmediği takdirde yakın bir tarihte ilaçlarda da aynı sorunun yaşanması kaçınılmazdır." dedi.

Geldiğimiz aşamada hastaların hayati tehlikesi söz konusu olduğunu ifade eden Türk Tabipleri Birliği,  "Hayati tehlikenin nedeni, toplum sağlığını geri plana iterek kâr ve sermaye birikimini önceleyen sağlık politikalarıdır. Bugün geçmiş olsun dediğimiz hastalarımıza yarın başınız sağ olsun dememek için bu politikalardan vazgeçilmeli, toplumcu sağlık anlayışıyla bu alan yeniden inşa edilmelidir." çağrısında bulundu.

türk tabipleri birliği
tıbbi malzemeler
tıbbi cihaz
ameliyat
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir