Medimagazin logo

TTB Başkanı: Sağlık Bakanı Merkez Konsey üyelerimize baskıdan vazgeçsin

Türk Tabipler Birliği Başkanı Raşit Tükel: Sayın Sağlık Bakanını, TTB Merkez Konseyi üyelerine işten atma tehdidiyle baskı yapmaktan vazgeçmeye ve soruşturmaları derhal ortadan kaldırmaya davet ediyoruz
TTB Başkanı: Sağlık Bakanı Merkez Konsey üyelerimize baskıdan vazgeçsin
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Raşit Tükel, "Sayın Sağlık Bakanını, işten atma tehdidiyle TTB Merkez Konseyi üyelerine baskı yapmaktan vazgeçmeye ve soruşturmaları derhal ortadan kaldırmaya davet ediyoruz." dedi.

Tükel, bazı CHP'li milletvekilleriyle birlikte Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Sağlık Bakanlığının, TTB Merkez Konseyinin "Savaş bir halk sağlığı sorunudur" açıklaması nedeniyle, TTB Merkez Konseyi üyesi üç hekim hakkında idari soruşturma başlatmasının ve aile hekimliği sözleşmelerinin sona erdirilmesini önermesinin "TTB yöneticilerini baskı altına alma, TTB faaliyetlerine müdahale etme anlamı taşıdığını" savundu.

İşten atma tehditiyle, TTB Merkez Konseyi üyelerinin, üstlendikleri kamusal görevlerini hekimlik değerlerine ve insan haklarına uygun olarak yerine getirmelerinin engellenmeye çalışıldığını öne süren Tükel, şunları kaydetti:

"Binlerce hekim üyemizin 'güvenlik soruşturması' adı altında işsiz, ekmeksiz bırakılmasına, binlercesinin haksız isnatlarla işlerinden atılmasına, on binlercesinin hatalı sağlık politikaları nedeniyle kötü çalışma koşulları altında ezilmesine itiraz ediyoruz.

İnsan yaşamı korunsun, şehir hastaneleri adıyla toplumun kaynakları yabancı şirketlere ve yerli ortaklarına peşkeş çekilmesin, toplumun sağlığı, yararı için kullanılsın diyoruz. Hekimler, sağlık çalışanları insanca çalışma koşullarına sahip olsun, işlerini şiddetsiz, baskısız bir ortamda hekimce yapsın istiyoruz.

TTB, sağlık sorunlarına yönelik mesleki, toplumsal bilgilendirme, uyarma işlevini yerine getirmeye çaba gösterir. Sayın Sağlık Bakanı, bu çabalara ceza vermeye kalkışmanız bizi değil sizi sorunlu ve sorumlu kılar. Sayın Sağlık Bakanını, hekimliğinin gereğini yerine getirmeye, Merkez Konseyi üyelerine işten atma tehdidiyle baskı yapmaktan vazgeçmeye ve soruşturmaları derhal ortadan kaldırmaya davet ediyoruz."

ttb
rasit tukel
saglik bakani
Yorum (3)
ABDÜLHAMİD
BAŞINDAKİ TÜRK KALDIRILMIŞTI AMA HALA TTB DİYE BAHSEDİLMESİ İLGİNÇ
4
Cevapla
dr cem
TTB' nin biz hekimlere zorunlu üyelikten kaynaklanan aidat baskısı devam ediyor ama. O zaman TTB nin hiç sesi çıkmıyor nedense. Zorunlu üyelik nasıl demokratik oluyor? Ki yasasında " serbest çalışan hekimler .." olduğu halde??
7
Cevapla
Mesleki
Zorunlu üyelik özelde çalışan hekimler için. Bu hekimler sadece için değil tüm meslekler için (mühendis, avukat...) geçerlidir. Ki zorunluluğu bırakın meslek örgütüne üye olmak mesleki dayanışma ve kazanımlar için gereklidir. Sizi en iyi anlayacak ve savunacak meslek örgütüdür.10 yılı aşkın süredir yetkili olan Sağlık-Sen'in hekimler için kazanımları ortada. Durum böyle iken istifa için daha ne bekliyorsunuz onuda anlayabilmiş değilim. Aidat meselesine gelince asgari ücretli işçiden daha az aidat ödüyoruz bunu konuşmak ayıp bence. TTB’yi elbette eleştirebiliriz ama karalamak yerine seçimlere girip görev almak değiştirmek daha doğru kanımca.
50
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir