Medimagazin logo

TSK'da doktor açığı yaşanıyor: Takviye olarak 198 sivil doktor atandı, 1495 kadro hala doldurulamadı

TSK’nın doktor ihtiyacı, devlet hizmeti yükümlüsü sivil doktorlarca karşılanmaya çalışılıyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 198 sivil doktorun TSK kadrolarına atandığını açıkladı.
Kaynak: DHA - Emin ÖZGÖNÜL
TSK'da doktor açığı yaşanıyor: Takviye olarak 198 sivil doktor atandı, 1495 kadro hala doldurulamadı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Askeri hastanelerin 2016 yılında OHAL kararnamesi ile kapatılarak Sağlık Bakanlığı'na devredilmesi sancı yarattı ve TSK'ya sivilden takviye başladı. ‘‘Savaş cerrahisi'' konusunda uzman olan askeri doktor sayısı kritik seviyeye düştü.

KADROLAR HALEN BOŞ

TSK'nın doktor ihtiyacı, devlet hizmeti yükümlüsü sivil doktorlar tarafından karşılanmaya çalışılıyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 198 sivil doktorun TSK kadrolarına atandığını açıkladı. TSK'da 2 bin 43 askeri doktor kadrosu olmasına rağmen, bunun 1495'i boş bulunuyor.

Bakan Akar, CHP'li Murat Emir'in soru önergesini yanıtlarken “Halen TSK'da 338 askeri tabip, 12 yedek subay tabip ve 198 devlet hizmeti yükümlüsü sivil tabip bulunmaktadır'' dedi. TSK'daki askeri hekim açığı, geçtiğimiz temmuz ayında TBMM'de de gündeme gelmişti. MHP'li Hidayet Vahapoğlu askeri hastanelerin yeniden açılmasını istemişti.

DÜZENLEMEYLE ASKERİ TABİPLİĞİN RUHU ÖLDÜ
Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay “Askeri tabip olarak kadro 2 bin 43 ama karşılama oranı yüzde 17, çok vahim durumdayız'' demişti. İYİ Parti'li Ümit Özdağ ise şunları söylemişti: “Askerî hastanelerin bakanlığa bağlanması askerî tabipliğin ruhunu öldürdü. Dünyada Türk ordusu kadar savaşan ve askerî hastanesi olmayan başka bir ordu yok. Devlet hastanesindeki doktorun mayın patlaması ne gibi deneyimi olabilir?”

tsk
saglik bakanligi
tsk'nin doktor ihtiyaci
milli savunma bakani hulusi akar
Yorum (3)
Nihan Yolalan
Sivil dr ları atandıktan sonra 6 ay güvenlik soruşturması adı altında evde oturtur, 1 gece Sormadan ansızın sivil dr ları istemedikleri yerlere (gemi vs) Atarsan elindeki dr da istifa eder. Dr suz kalırsın !! Kemikleşmiş değişmeye kapalı düzenin içine sivil dr ları atarsan, sağlık bakanlığına seni geçircem dhy ni bitir diyip, geçirmezsen istifAların ardı arkası kesilmez.
27
Cevapla
Ali
Sorun var ki dolmuyor. Bunu bir ben mi görüyorum?
6
Cevapla
Bilal Dilek
Açık varken insanları ki benim oğlum spor, boy, kilo, mülakat sıkıntı olmadan geçti sağlık konusunda Akdeniz Anemisi taşıyıcısı minör seviyesinde elediniz, Sebep bu, ANCAK BU KONU HAKKINDA HACETTEPE TIP ANABİLİM DALI TALASEMİ MİNÖR ü hastalık değildir yazısı var bu ne çelişki bunu aşamadıktan sonra açıkta olur her türlü eksikte. Sağlıkçı dağlardamı veya operasyonelmi ki ekliyorsun bunun bir aorun olmaktan çıkartıp sonuca gidip eksik var demiyeyim veya demiyelim
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir