Medimagazin logo

TJOD “muayenehane” yönetmeliğine dava açtı

Muayenehaneleri kapatmayı amaçladığı öne sürülen yönetmelik değişikliği hakkında iptal davası açan TJOD, hekimlerin hukuku dolanmak adına yapılanları kaygıyla izlediğini bildirdi
TJOD “muayenehane” yönetmeliğine dava açtı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD), 7 Nisan 2011 tarihinde yayımlanan “Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” hükümlerinin tümünün yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açtı.

 

Dernek’ten yapılan açıklamada, hekimlerin kazanılmış haklarını hiçe sayan, muayenehaneleri tümden kapatmayı amaçlayan ardı arkası kesilmeyen yönetmelik değişiklerinin kuvvetler ayrılığı ilkesini zorladığı kaydedildi. Dava konusu olan son yönetmeliğin de yargı kararlarıyla ortaya çıkan hukuki durumu aşmaya ve yargı kararlarını etkisiz kılmaya dönük olarak düzenlendiği iddia edilen açıklamada, şunlar ifade edildi:

 

“Bir önceki iptal edilen yönetmelikte yer alan tanımlamalar, değiştirilmeden yeni yönetmeliğe de eklenmiş ve yargı kararları ihlal edilmiştir. Hekimler, hukuku dolanmak adına yapılanları kaygı ile izlemektedir. Dileğimiz Sağlık Bakanlığının bu yanlış yöntemden vazgeçmesi ve hekimlerle geç de olsa bir uzlaşmaya varmasıdır. TJOD, bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da hekimlerin çalışma koşullarına yönelik olarak yapılan hukuksuz uygulamalara karşı, hukuk zemininde mücadele etmeye devam edecektir.


Yapılan tüm bu haksız ve hukuksuz uygulamaların yargıdan döneceğine ve hekimlerin yasalardan kaynaklanan haklarını kullanacağına ilişkin inancımız tamdır.”

tjod
“muayenehane”
yönetmeliğine
dava
açtı
Yorum (17)
Dr.MD
Yine hak arama, yine TJOD, diğer derneklerimiz nerde????
0
Cevapla
murat gezer
Dün sağlık müdürlüğünden masraf yaparak,emek vererek 20 gün standartları tutturmak için uğraştığım muayenehanem için denetimine geldiler.Üst katlara hasta taşımakiçin istenen 130cm lik merdiven sahan genişliğim,giriş katı olmama rağmen yalapşap ölçülerek 126 cm. bulundu ve uygunsuz olduğu söylendi.
0
Cevapla
ali ozden
muayenem var dıye doner sermayemızı kesmışler.d.s.ye performasa gore verılmıyormu?pekı hast.de en yuksek perf. ben yapıyorum ama d.sermaye alamıyorum.
0
Cevapla
Mert Ak
Deprem ve yangın ruhsatı neden muayenehanelerden isteniyor? En çok insanın giriğ çıktığı yer muayenehaneler mi? Hasta yatmıyor, gece bomboş, günde 5-10-20 hasta girip çıkıyor.. O zaman her işyerinden istensin bu belgeler. Hatta her evden istensin. Muayenehane dışında insanın girip çıktığı depremden ölme riski olan yer yok mu.. Ama yook bunları niye yazıyorum ki zaten amaç bunlar yani üzüm yemek değil amaç bağcıyı dövmek. Doktor düşmanlığı başka birşey değil
0
Cevapla
CEMAS
TEK SIKINTISI OLAN JİNEKOLOGLAR MI?NEREDE DİĞERLERİ? YAZIK
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir