Medimagazin logo

Tıpta kontenjan tartışması

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 20 bin doktor açığı olduğunu belirtti. TTB Başkanı Özdemir Aktan’a göre ise 5 yıl sonra Türkiye’yi işsiz hekim ordusu bekliyor.
Kaynak: BUGÜN GAZETESİ - NESRULLAH SONAY
Tıpta kontenjan tartışması
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun “20 bin doktor açığımız var” açıklamasına Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan’dan yanıt geldi. Prof. Aktan, Türk Tabipler Birliği’nin hekim istihdamı raporuna göre Türkiye’de önemli bir doktor açığının bulunmadığını sadece hekim dağılımda problem olduğunu kaydetti. Bunun da hekimlerin daha çok büyük şehirlere yığılmasından kaynaklandığını dile getiren Aktan, “Bir defa bu çok açık ve net. Sağlık Bakanlığı şuradan yola çıkarak 20 bin açık var diyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) rakamlarına göre bin nüfusa düşen ortalama hekim sayısı 3, bizde ise 1.7.  Öyle olunca da Bakanlık bir o kadar daha doktora ihtiyacımızın olduğunu düşünüyor. Bu gerçekçi bir yaklaşım değil. Bizim hiçbir rakamımız OECD rakamlarına uymuyor.  

HEKİMLİK TAŞERONLAŞTIRILIYOR

OECD ülkelerinde ortalama 5 bin dolar sağlığa harcanıyor. Bizde 800-850 dolara yeni ulaştı. Yani hiçbir rakamımız OECD’ye uymuyor” dedi.
Prof. Dr. Aktan şöyle devam etti: “2006 yılında tıp fakültelerine alınan öğrenci sayısı 4 bin 500’dü. Geçen sene 11 bin 500 öğrenci alındı. Hedeflenen rakam 14 bin. Şuan işsiz hekim yok ama 5 sene sonra Türkiye’de işsiz hekim ordusu sorunu baş gösterecek. Rakamlar bunu gösteriyor. Sağlığı ticari hale getiriyoruz. Özelleştirilen sağlık sisteminde maalesef kalite gözardı ediliyor.”

İstemedik ama arttı

İs­tan­bul Üni­ver­si­te­si İs­tan­bul Tıp Fa­kül­te­si De­kan yar­dım­cı­sı Prof. Dr. Fey­za Da­ren­de­li­oğ­lu,“Ge­çen yı­la gö­re kon­ten­jan­da bir ar­tış ol­du. YÖK, ge­çen yı­la gö­re 50 ile 100 ara­sı bir kon­ten­jan­la­rı­mız­da ar­tış yap­tı. Böy­le­ce kon­ten­jan­la­rı­mız 400’ün üze­ri­ne çık­mış ol­du. Bu ke­sin­lik­le bi­zim is­te­di­ği­miz bir du­rum de­ğil” dedi.
 
tıpta
kontenjan
tartışması
Yorum (2)
murat 124
guzel demisler siz kalkinmislik egitim is sosyal guvenlik gibi parametrelerde oecd rakamlarini yakalayin ben bizzat soz veriyorum size doktor acigi konusunda yardimci olacagim.
0
Cevapla
dr.km
hekimlik mesleğini bitirmek için son derece kararlılar , her konuda olduğu gibi bu konuda da kimseyi dinlemiyorlar inşallah bir gün gecekondu bir tıpdan mezun olan bir hekimin eline düşerler
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir