Medimagazin logo

Tıp dünyasının acı kaybı

İZMİR'deki Ege Üniversitesi Hastanesi Nöroşirürji Kliniği'nden 2010 yılında emekli olan ve bir süre önce beyninde tümör tespit edilince tedaviye alınan, bu süreçte de akut hepatit saptanan Prof. Dr. Musa Nurcan Özdamar, tedavi gördüğü hastanede karaciğer yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Birçok bilimsel çalışmayla başarılı ameliyatlara imza atan 70 yaşındaki Prof. Dr. Özdamar'ın ölümü, tıp camiası, ailesi ve Ege Üniversitesi ailesinde büyük üzüntüye neden oldu.
Kaynak: AKŞAM
Tıp dünyasının acı kaybı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Tunceli'de 1944 yılında dünyaya gelen ve babasının memur olması nedeniyle eğitimine İzmir'de devam eden Prof. Dr. Musa Nurcan Özdamar, 1967 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Daha sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirurji kürsüsünde uzmanlık eğitimine başlayan Prof. Dr. Özdamar, 1972 yılında nöroşirurji uzmanı oldu. 1973 yılında Ege Üniversitesi'nde yeni açılan Nöroşirurji Kürsüsü'ne katılan Özdamar, 1976-1977 yıllarında Zürih Üniversitesi'nde mikronöroşirurji üzerine üst eğitim gördü. Dönüşünde 1977'de doçent, 1988 yılında da profesör olan Prof. Dr. Özdamar, bir dönem Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Anabilim Dalı Başkanlığı görevini de yürüttü. Meslek yaşamına devam ettiği Ege Üniversitesi Hastaneisi'nden 2010 yılında emekliye ayrılan, "hocaların hocası" olarak bilinen Prof. Dr. Özdamar, birçok başarılı çalışmalarla, ameliyatlara imza attı. Serebrovasküler dinamik ve anevrizma modellemeleri üzerine araştırmalarını yoğunlaştıran Prof. Dr. Özdamar'ın bir süre önce beyninde tümöre rastlandı. İlk olarak 1.5 ay önce Medical Park İzmir Hastanesi'nde tedaviye alınan Prof. Dr. Özdamar, daha sonra İstanbul Acıbadem Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi.

ÖLÜMÜ SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

İstanbul'da tedavi gördüğü sırada yapılan kan testlerinde, akut hepatit saptanan Özdamar'ın durumu hızla kötüye gitti. Kısa süre önce tekrar İzmir'deki Medical Park Hastanesi'ne sevk edilen Prof. Dr. Özdamar, dün akşam saatlerinde fenalaşıp hayatını kaybetti. Ölümüyle ailesi ve sevenlerini yasa boğan Prof. Dr. Özdamar'ın karaciğer yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdiği öğrenildi. Bir çocuk babası olan Prof. Dr. Özdamar'ın eşi Sevim Özdamar da acı haberle büyük üzüntü yaşadı. Birçok hastasını hayata bağlayan Prof. Dr. Musa Nurcan Özdamar için yarın Alsancak'taki Hocazade Camii'nde cenaze töreni düzenlenecek. Prof. Dr. Özdamar, törenin ardından Çeşme İlçesi Alaçatı Mahallesi'nde toprağa verilecek.DHA

tıp
dünyasının
acı
kaybı
Yorum (2)
DR COŞKUN TUNA
hocanızın yakınlarına başsaglığı dilerim nur içinde yatsın allah rahmet eylesin
0
Cevapla
Frankie Bellevan
değerli hocamıza allah rahmet eylesin. nur içinde yatsın. mekanı cennet olsun.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir