Medimagazin logo

Tıp bilimine adanmış bir ömür: Prof. Dr. Ali Ayhan vefat etti

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ayhan, tedavi gördüğü Başkent Üniversitesi Hastanesinde 84 yaşında hayatını kaybetti.
Kaynak: AA
Tıp bilimine adanmış bir ömür: Prof. Dr. Ali Ayhan vefat etti
Prof. Dr. Ali Ayhan
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde yaklaşık iki ay önce ağır viral enfeksiyon nedeniyle tedavi altına alınan Ayhan, yoğun bakımda tedavi görüyordu.

Kadın hastalıkları ile jinekolojik onkoloji alanının önde gelen ve çok sayıda öğrenci yetiştiren hocalarından Prof. Dr. Ali Ayhan, bu sabah saatlerinde yaşamını yitirdi.

Hayata veda eden Ayhan için yarın saat 11.00'de Başkent Üniversitesi İhsan Doğramacı Konferans Salonu'nda düzenlenecek cenaze töreninin ardından, Doğramacızade Ali Paşa Camisi'nde öğle namazına müteakip cenaze namazı kılınacak.

Ayhan'ın cenazesi, çarşamba günü memleketi Mersin'in Anamur ilçesinde aile mezarlığına defnedilecek.

Tedavisine ara verip sempozyuma katıldı

Öte yandan Prof. Dr. Ali Ayhan'ın, hastanede tedavi görürken üniversite için hazırladığı bir sempozyuma katıldığı ve sonrasında tekrar tedavisine devam edilmesi için hastane odasına döndüğü öğrenildi.

 Prof. Dr. Ali Ayhan kimdir?

Mersin'in Anamur ilçesinde 1940 yılında hayata doğan Ayhan, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1967'de birincilikle mezun oldu.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünde 1967-1971 yıllarında uzmanlık öğrenimini tamamlayan Ayhan, Hacettepe Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda 1979'da doçent, 1988'de profesör ünvanını aldı.

Prof. Dr. Ayhan, 1982'de State University of New York at Buffalo'da jinekolojik onkolojide tanı ve yenilikler, kolposkopi ve lazer üzerine çalışmalar yaptı. Aynı yıl, University of British ColumbiaVancouver'da mikrocerrahinin temel prensipleri üzerine çalışan Ayhan, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Derneği, Hacettepe Kadın Doğum Kliniği Geliştirme Derneği, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, üyeliği yanında Türk Jinekolojik Onkoloji Derneğinin kurucu üyesi ve başkanlığı görevini yürüttü.

Ayrıca "International Gynecologic Cancer Society" üyesi olan Ayhan, 2005-2009 yıllarında Avrupa Jinekolojik Kanserler Birliğinin Ortadoğu Temsilcisi olarak görev yaptı.

Kadın kanserleri ile kanser öncüsü lezyonların tanı ve tedavisi, kanser taraması ve kolposkopi alanlarının ileri gelen hocalarından Prof. Dr. Ali Ayhan, 2007'den bu yana Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda görevini sürdürüyordu.

Başkent Üniversitesinden baş sağlığı

Başkent Üniversitesince yayımlanan baş sağlığı mesajında şu ifadelere yer verildi:

"Başkent Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi, Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı Başkanı çok değerli Hocamız Prof. Dr. Ali Ayhan, 11 Haziran 2024, Salı günü saat 11.00’da Bağlıca Kampüsümüzde bulunan Prof. Dr. İhsan Doğramacı Konferans Salonu’nda düzenlenecek olan anma töreninin ardından, öğlen namazını müteakiben Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii’nde son yolculuğuna uğurlanacak, 12 Haziran 2024 Çarşamba günü Anamur Nasrettin Mezarlığına defnedilecektir."

prof dr ali ayhan
doktor
hekim
baskent universitesi
Yorum (48)
SEYFETTİN EYÜBOĞLU
böylesine kendini insanlığa adamış kişilerin ölümleri ne kadar acı kayıptır. allah taksiratını affetsin, biz sevenlerine allah sabırlar ihsan etsin. unutulmayacağı muhakkak, daima yaşatacağız.
17
Cevapla
Bülent Ertaş
olağanüstü bir insan ve doktor olan ali ayhanın ölüm haberini alınca içim burkuldu. 2001-2005 yılları arasında rahmetli eşimi tedavi etmiş müstesna bir hekimdi. ölüm elbette haktır, ancak insanın yinede içi burkuluyor. o babacan tavırları, gecenin 22,00 sine kadar son hastasına eve gitmezdi.ruhu şad
10
Cevapla
Kemal DENİZ
yaradanım mekanını cennet etsin inşallah gerçekten ilim ve bilime adanmış bir ömür,eşimin ameliyatını da kendisi bizzat yapmıştı onu sağlığına kavuşturan güzel adam nurlarda uyu üzüntümüzü i̇fade edecek bi̇r keli̇me bulamiyorum ai̇lesi̇ ,sevenleri̇ ve tip cami̇asina başsağliği ve sabirlar di̇li̇yor.
11
Cevapla
Semra
türkiye cok değerli hocasını kaybetti allah ondan razı olsun annemin doktoruydu ve çok değerliydi allah rahmet eylrsin ailesinin ve sevdıklerinin başı sağ olsun babam kadar üzüntü duydum ölümüne
9
Cevapla
Medine Erkan
saygıdeğer hocamıza allah'tan rahmet diliyorum mekanı cennet olsun yakınlarına sabır diliyorum, tıp camiası ve hastaları büyük bir değerini kaybetti çok üzgünüm
4
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir