Medimagazin logo

Tek acil, yoğunluğa neden oluyor

Malatya merkezde önceden iki devlet hastanesi bulunması ve sonradan Malatya’nın büyükşehir olunmasına rağmen tek devlet hastanesine düşmesinin sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiği bildirildi.
Tek acil, yoğunluğa neden oluyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MALATYA-Yukarı Devlet Hastanesi’nin yatak bölümünün kapatılıp, sadece ana branşlarda poliklinik hizmeti verilmesi ve devlet hastanesinin Beydağı Kampusu binasında ise sadece acil olarak çocuk acil hizmetinin verilmesi nedeniyle vatandaşların sıkıntı çektiği belirtildi.

Devlet hastanesi olarak şehir merkezinde yeni devlet hastanesi binası ve çocuk acil olarak da Beydağı Kampusu binasında hizmet verilmesinden yığılmalara yol açtığı ifade edildi.

Özellikle Beydağı Kampusu binasındaki çocuk acilinde doktor sayısının az olmasından akşam saatlerinden sonra hasta yoğunluğu yaşanmasından hem sağlık görevlilerinin sıkıntı çektiği hem de vatandaşların dakikalarca sıra beklemek zorunda kaldıkları bildirildi.

Sağlık Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, iki hastanenin kapatılıp tek hastane olarak hizmet verilmesinin sakıncalar oluşturacağını birçok kez dile getirdiklerini hatırlatıp, “Yöneticilerimiz ve siyasilerimiz bu konuda iyi niyetli ancak, Malatya’nın nüfusu git gide artıyor. Büyükşehir olan Malatya’ya tek hastane yeterli olmayacaktır. Şehrin doğu kısmında da yataklı hizmet verecek bir devlet hastanesine ihtiyaç vardır” ifadelerini kullandı.

Şehrin doğusunda İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi bulunduğunun söylendiğini ancak 3’ncü basamak hastanede de yoğunluk yaşandığını söyleyen Mehmet Bingöl, “İkinci basamak olarak nitelendirilen devlet hastanesi şehrin doğu kısmında kesinlikle olmalıdır” diyerek, Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesi 100 bin dolayında nüfusu var ve iki devlet hastanesi bulunuyor. Malatya’nın nüfusu, 800 bin’e yaklaştı tek devlet hastanesi olması sağlık sorunlarını beraberinde getirecektir” şeklinde konuştu.

 

tek
acil
yoğunluğa
neden
oluyor
Yorum (2)
fly
vatandaşın sağlıktan anladığı eczaneden ödünç aldığı ilacı doktora yazdırmak! suçumuz 250 yıl kadarcık erken doğmak..
0
Cevapla
mehmet karadeniz
Acil neden yogun olsun o sorusturulmali. Acil olmayan icd icin ek 50 tl alinsa ve acilde oral antibiyotik baslanmasi engellense sorun kalmayacak.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir