Medimagazin logo

'Tedaviyi ödüyor tanı testlerini ödemiyor' isyanı

Kanser hastaları ve yakınları, genetik test ücretlerini karşılamayan SGK’ya tepkili. Genetik bir hastalığın tehdidi altında bulunup bulunmadıklarının tespiti için yapılan testlerin SGK tarafından ödenmemesine isyan eden kanser hastası ve yakınları, "SGK insan sağlığını ilgilendiren tüm testlerin parasını ödemeli" dedi.
'Tedaviyi ödüyor tanı testlerini ödemiyor' isyanı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dört ay önce kolon kanseri tanısı konulan 39 yaşındaki Nazan Özçelik, teşhisten 18 gün sonra ameliyat olduğunu, şimdi 14 günde bir kemoterapiye girdiğini anlattı. Hasta formu doldururken ailede başka kanser hastası olup olmadığı ve teşhis aşaması sorulduğunu aktaran Özçelik, "Ben de 'Ailemde birinci dereceden akrabalarımda kanser hastalığı olanlar var' diye cevapladım. Bunun üzerine doktorum genetik test yaptırmam gerektiğini söyledi. Bunun üzerine Antalya Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi’ne gittim. 2 oğlumun testler sonucu risklerinin ne olduğunu öğrenmek istedik. Fakat tanı konabilmesi için yapılacak test ücretlerinin tarafımızdan ödenmesi gerektiğini öğrendik. Biz ailece SGK’lı olduğumuz için bu testlerin ücretsiz olacağını düşünmüştük" diye konuştu.

HASTALIK KAPIYA GELDİĞİNDE TEDAVİSİ DAHA PAHALI

Hiç SGK’sı olmayanların tüm sağlık harcamaları devlet tarafından karşılanırken, kendilerinden test ücreti istenmesine anlam veremediklerini kaydeden Nazan Özçelik, "Gen testlerinin tamamının SGK tarafından karşılanmasını istiyorum. Ancak bu takdirde testlerimizi yaptırıp çocuklarımızın geleceğini daha sağlıklı geçirmeleri konusunda tedbir alırız. Aksi halde hastalığın genetik olup olmadığını öğrenemez, hastalık kapıya geldiğinde devlete çok daha pahalıya mal olacak" diye konuştu.

HASTA OLACAK MIYIM BİLMEK İSTERİM

İçişleri Bakanlığı, Yabancılar Şubesi’nde danışman olarak çalışan Hakan Kavuncu ise babası 78 yaşındaki Yalçın Kavuncu’nun akciğer kanseri olduğunu, 11 aydır hastanede yattığını, babasının tedavisiyle uğraşırken yakın akrabalarının da çeşitli kanser hastalıklarıyla mücadele ettiğini fark ettiğini aktardı. Kanser hastalığının sülalelerinde genetik olduğunu öğrendiğini belirten Hakan Kavuncu, şöyle dedi:

GENETİK TESTLER HASTALIK HARCAMALARINI ÖNLEYEBİLİR

"Bir yakınımızdan Antalya Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi olduğunu öğrendim. Merkez yetkilileriyle yaptığım görüşmede insan için hayati önemi olan testleri yaptırmak istedim. Fakat test ücretlerini duyduğumda biraz düşünmeye karar verdim. Çünkü testler maliyetinde ücretlendirilse dahi çok para tutuyordu. Daha sonra yaptığım araştırmalarda yabancı ülkelerde bu tür testlerin sağlık sigortası tarafından ödendiğini öğrendim. Türkiye’de neden SGK tarafından karşılanmıyor diye arkadaşlarıma ve konunun yetkililerine sordum. Ben bir kanser hastası yakını olarak bu testlerin ücretsiz yapılmasını istiyorum. Böylece birçok genetik hastalık adayının geleceği hakkında bilgi edinmesi sağlanıp ona göre yaşam tarzı oluşturması sağlanmış olur. Devlet daha az harcamayla hastalığın ötelenmesini sağlayabilir."

 


TEST FİYATLARI NE KADAR?
Meme kanserinde genetik geçişi belirleyen, geçtiğimiz yıl da Angelina Jolie'nin yaptırmasıyla gündeme gelen BRCA-1 ve BRCA-2 testleri, İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitütüsü’nde yapılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) bağlı ve meme kanseri tanısı konulan kadınlarda testlerden ücret alınmıyor. Meme kanseri tanısı almış hastaların SGK'lı akrabalarından 500 TL kit ücreti alınıyor. Herhangi bir akrabasında meme kanseri olmayan kadınların bu testi yaptırmaları için ödemeleri gereken tutar ise SGK'lı olsalar bile 4.500 TL. Testler ayrıca bazı özel üniversite hastanelerinde ve özel laboratuvarlarda da yapılabiliyor.
TANI OLMADAN TEDAVİ OLMAZ

Pediatrik Hematoloji ve Genetik Uzmanı Prof. Dr. Duran Canatan, moleküler testin genetik hastalıkların tanısında olduğu kadar, tedavisinin de vazgeçilmez unsuru olduğunu söyledi. Prof. Dr. Canatan, moleküler testler sonucunda alınacak önlemlerle genetik hastalıkların tedavisi için yurt dışına çıkan milyonlarca liralık ilaç parasının ülke ekonomisine kazandırılacağını belirtti. Moleküler testlerle tespit edilebilen genetik hastalıkların ücretsiz tanımlanmasına izin vermeyen SGK’nın hastalığın tedavisine ücret ödediğini kaydeden Prof. Dr. Canatan, "Yetkililer tanı olmadan sağlıklı bir tedavi olmayacağını bilmiyor mu" dedi.

"KROMOZOM TESTİNİ ÖDERİM, KROMOZOMU OLUŞTURAN DNA TESTİNİ ÖDEMEM"

Hastalığın tanısı için ödeme yapmayan sistemin hastalığın tedavisine izin verdiğini belirten Prof. Dr. Canatan, "Tanı olmadan tedavinin olamayacağını biliyoruz. Ancak SGK ’Kromozom test ücretini öderim, fakat kromozomu oluşturan genlerin DNA testlerinin ücretini ödemem’ diyor" dedi.

SGK KARŞILAMALI

Yayımlanan son Sağlık Uygulamaları Tebliği’nde (SUT) 'moleküler test ücreti ödenemez' denilen maddenin yeniden düzenlenerek, hem tanı merkezleri, hem de tedavi merkezleriyle sözleşme yapılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Canatan, "Tüm genetik testleri içermeli. Böylece vatandaşla (hastayla) hekim arasında ödeme sorunu yaşatılmamalı. Sigortalı her vatandaşın bu tür testlerinin ücreti SGK tarafından karşılanmalı" diye konuştu.

SADECE TANIDA DEĞİL TEDAVİDE DE ÖNEMLİ

Moleküler testlerin önemine değinen Prof. Dr. Canatan, şöyle konuştu:

"Moleküler testler sadece hastalıkların kesin tanısında değil, aynı zamanda kesin tedavisinde de önemli yer tutmaktadır. Bir kanser hastasının klinik düzeyde tanısı konulduktan sonra ilaç tedavisine başlamadan önce, hastalığın mutlaka moleküler genetik düzeyinde tanısının konulması gerekiyor. Hastalığın tedavisinde ilaçlara karşı (kemoterapi) direnç olup olmadığı, moleküler genetik testlerle belirlenebiliyor. Bu tanımlamalar yapılmadan verilecek ilaçların seçilmesi çok önemli. Hastanın ilaçlara direnci var ise boşu boşuna kemoterapi alması gerekmeyecek, diğer tedavi yöntemleri öncelikli uygulanacaktır. Böylece ülke ekonomisine de önemli katkıda bulunulmuş olunacaktır."

'tedaviyi
ödüyor
tanı
testlerini
ödemiyor'
isyanı
Yorum (5)
murat 124
risk varsa zaten oduyor ki? tamamen art niyet yazarlar artik billboardlara angelina nin testi geldi .. tut ki genlerin kotu ne yapacaksin. kadin gunlerine meze olmaktan ,genetikcilere performans olmaktan baska bu bilginin kime ne faydasi olacak.. 1000 vatandasin testine harcanacak para ile 1 soba zehirlenmesi kurtulsa yada depremde zarar goren 20 aileye ev verilse daha iyi degil mi?
0
Cevapla
volkan
Elbette sgk doğrusunu yapıyor demek mümkün değil ama tamamen ücretsiz olması da bizimki gibi bir ülkede pek mantıklı gelmiyor.Tamamen ücretsiz olursa; ben check up yaptırmaya geldim-mr çektirmek istiyorum diyenler gibi ben gen testi yaptırmak istiyorum diyenlerin sayısında da artış olur....
0
Cevapla
Yol Bulduran
39 yaşındaki bu hastanın, 2 oğluna genetik test yapıldığını varsayalım. Sonuç ne olursa olsun, ikisine de 30 yaşından itibaren düzenli olarak kolonoskopi yapılmalı. Devlet bu kolonoskopik tetkiklerin parasını ödemeli. Yani genetik testin sonucu negatif çıksa, içimiz rahat edecek mi? Etmeyecek. Genetik testler konusuna gelince; 2006 yılında devlet tamoksifen 10 mg 250 tb (3 aylık) kutuya 190 TL ödüyordu, şimdi ise 38 TL ödüyor. Ancak piyasada Tamoksifen etken maddesi içeren 9 ürünü de bulmak mümkün değil, üstelik 3 aydır durum böyle. Çok zorlayınca, orijinal üreticinin 20 mg 1 aylık ürününü bulabiliyorsunuz. Yani meme kanseri teşhisi konmuş hasta ilacını bulamıyor. Yorum sizin.
1
Cevapla
bio
SGK yı daha iyi soymanın yolları...
0
Cevapla
Elif
Çağ genetik çağı, Avrupa-Amerika almış başını gidiyor, yurt dışında artık MR genetik testlerden sonra geliyor,tedaviler bile genlere yönelik, eğer genetik hızı yakalayamazsak korkarım tarih sahnesinde gelişmekte olan değil gelişmemiş ülkeler kategorisinde yaşayacağız 2023'ü -))
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir