Medimagazin logo

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası nasıl işleyecek? İşte ayrıntılar!

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası nasıl işleyecek? İşte ayrıntılar!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Tamamlayıcı Veya Destekleyici Sağlık Sigortası Uygulaması Hakkında Yayınlanan Genelgeye İlişkin Bilgilendirici Duyuru

 

 28 Haziran 2012 tarihinde Kurumumuz tarafından yayınlanan 2012/25 sayılı  Genelge ile Tamamlayıcı veya Destekleyici Sağlık Sigortası ile ilgili düzenlemeler yapılmıştır. Konu ile ilgili olarak Genelgeye ilişkin açıklayıcı soru ve cevaplar aşağıda yer almaktadır.

 

Soru: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) nedir?

Cevap: Kurum tarafından kapsama alınmayan, kapsama alındığı halde kısmen  karşılanan, yani cepten ilave ücret ödenmesi yapılan ya da bireylerin daha yüksek standartlarda sağlık hizmeti talep ettiği durumlarda devreye giren özel sağlık sigortası türüdür.

Yıllardır birçok gelişmiş dünya ülkesi (Almanya, Hollanda, Fransa vs.) tarafından uygulanmakta ve sağlık harcamalarının sürdürülebilirliğine katkı sağlamaktadır.

 

Soru: Türkiye’deki geçmişi nedir?

Cevap: Türkiye’de 2000’li yılların başından itibaren yoğun şekilde tartışılmaya başlanmıştır. İlk kez 5510 sayılı Kanunun 98. maddesinde konu edilmiştir. 2011 Ekim ayında yayımlanan Orta Vadeli Programda (2012-2014) “tamamlayıcı emeklilik ve sağlık sigortası modellerinin geliştirileceği” konusuna yer verilmiştir.

 

Soru: Bu Genelge ile getirilen yenilik nedir?

Cevap: Önceden ilave ücret, otelcilik ücreti gibi hastalar tarafından cepten ödenen kısımların sigorta şirketleri tarafından ödenmesi sağlanmıştır. Yani, Kurum tarafından ödenmesi gereken sağlık hizmetleri Kuruma, ilave ücret ise özel sigorta şirketine fatura edilebilecektir.

 Ayrıca, sigorta şirketi ve hastane bir sağlık hizmetinin fiyatı konusunda kendi arasında anlaşma yaptığı takdirde, sağlık hizmet bedelinin SUT fiyatı Kuruma, SUT’un üzerinde kalan kısmı da sigorta şirketine fatura edilebilecektir.

 

 Soru: Genelgeye niçin ihtiyaç duyuldu?

Cevap: Halihazırdaki uygulamada var olan ancak herhangi bir düzenleme bulunmadığı için özellikle Kurumumuzdaki geri ödeme uygulamalarında sıkıntı yaşanmasına yol açan bir konuydu. Genelge ile uygulamadaki farklılıklar ortadan kaldırılmıştır.

 

 Soru: Bu Genelge ile SGK kapsamından çıkarılıp özel sigorta kapsamına alınan herhangi bir sağlık hizmeti var mıdır?

Cevap: Hayır. Genelge mevcut durumdaki uygulamayı Kurumumuz açısından düzenlemekte ve Kurum tarafından karşılanan sağlık hizmetleri aynı şekilde karşılanmaya devam edilmektedir.

 

 Soru: Tüm vatandaşlar Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptırmak zorunda mıdır?

Cevap: Hayır. Tamamen isteğe bağlıdır.

 

Soru: Hangi hizmetler Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamındadır?

Cevap:
a- Kurumca finansmanı sağlanmayan sağlık hizmetleri (estetik girişimler, akupunktur gibi alternatif tedaviler vs.),

b- İlave ücret tutarları,

c- Otelcilik ücreti gibi hastadan alınabilecek tutarlar,

d- Sağlık hizmet sunucusu ile sigorta şirketi arasında yapılabilecek anlaşmaya göre, Sağlık Uygulama Tebliği fiyatları üzerinde kalan tutarlar,


Soru: Hasta katılım payları da Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında mıdır?

Cevap: Hayır. Kanun gereği hasta katılım payları özel sigorta konusu yapılamaz. Ancak bununla ilgili bir değişiklik konusunda çalışmalarımız sürmektedir.

 

Soru: Bu Genelge ile % 90 ilave ücret sınırı kalktı mı?

Cevap: Hayır. Sadece önceden hastalar tarafından ödenen ilave ücretler, artık sigorta şirketleri tarafından ödenebilecek. Ancak hastaneler ilave ücreti yasal sınırlar içerisinde almak zorunda.

 

Soru: Hastane ile özel sigorta şirketi anlaştığı takdirde, sağlık hizmetini SUT fiyatı dışında bir fiyattan faturalandırabilecek mi?

Cevap: Evet. Sigorta şirketi ve hastane bir sağlık hizmetinin fiyatı konusunda kendi arasında bir anlaşma yapabilir. Bu durumda, sağlık hizmet bedelinin SUT fiyatı Kuruma, SUT’un üzerinde kalan kısmı da sigorta şirketine fatura edilebilir.

 

 Örnek: TSS’li bir kişi “Normal Doğum” için sözleşmeli/protokollü bir sağlık hizmet sunucusuna başvurduğunda;  SUT fiyatı: 400 TL (Kuruma fatura edilir)

İlave Ücret % 90: 360 TL (Sigorta şirketine fatura edilebilir)

Sigorta şirketi ile hastane arasındaki Normal Doğum fiyat anlaşması: 1000 TL

(1000-400= 600 TL Sigorta şirketine fatura edilebilir)

tamamlayıcı
sağlık
sigortası
nasıl
işleyecek?
i̇şte
ayrıntılar!
Yorum (9)
DR MEHMET YILMAZ
Artık yolun sonuna geliyoruz,bundan sonrayavaş yavaş işlemler sgk listesinden çıkacak özel sigortaya kayacak,sgk nın verdiği ücretler giderek düşecek veya artmıyarak yıllar içinde enflasyonun etkisiyle dibe vuracakson durum aciller herkese bedava acil dışında herkese paralı saglık hizmeti özelleşmiyor diyenlere selamlar.
0
Cevapla
Hakan
Sonunda saglik sisteminin dibini bulduk. 1 yila kalmadan özel hastanelerin aldigi fark ücretindeki sinirlamada kalkar, herkes gitmek istedigi hastanenin kategorisine göre tamamlayici sigorta yaptirmak zorunda kalir. İlk etapta aylik 50 tl dusunulen prim ile A grubu 5 yildizli otel konforunda hastaneden alinan hizmetin fark ucreti karsilanmaz ancak işhanindan bozma 3. Sinif özel hastanelere gider vatandas. Hele birde ciddi saglik sorunlari olan bir hastaysa SGK ya ödedigi primden fazla prim öder. Birde sosyal devlet söylemleri vardi, yasasin kapitalizm
0
Cevapla
baran ince
düğün değil bayram değil yengem benni niye öptü .hım yolun sonu gelmiş.sivil paşalar artık sgk görevini özel sigortalara devredecekk.ödeyemeyenlerde özele gidemeyip kamunun hastanelerinde tedavi adilecekk.devlet parası olmayanları subvanse edecekk.
0
Cevapla
kemal yazar
aynen özelleşmiyor diyenlere selamlar...
0
Cevapla
Dr. Yolun Sonu
Yolun sonuna geldik. Bakalım SGK ilk olarak hangi tedavileri sigorta kapsamında çıkaracak ? Allah sonumuzu hayır etsin ya ... Memleketin sonu hiç iyi gözükmüyor ... Sağlık sisteminde yapılan bu tahribatlar on yıllar içinde bile geri döndürülebilecek gibi değil ... Yazık çok yazık !...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir