Medimagazin logo

‘Tam Gün’de ‘orta yol’ formülüne tepki

Sağlık Bakanlığı ile YÖK’ün, ''Üniversite hastaneleri dışında çalışmak isteyen doktor, isterse, kendi fakültesinde sözleşmeli olarak eğitim verebilecek'' şeklindeki kararı, Tam Gün Yasası tartışmasını dindirmedi. Doktor adayları, bu adımın kaliteli eğitim için yeterli olmayacağını söylüyor. İstanbul Tabip Odası'ndan da tepki var.
Kaynak: NTV
‘Tam Gün’de ‘orta yol’ formülüne tepki
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


İSTANBUL - Tam Gün Yasası’na bulunan formül en az yasanın kendisi kadar tartışılıyor. Yeni düzenlemeye göre, dışarıda hekimlik yapmak isteyen öğretim üyesi, üniversiteyle ilişkisini tamamen kesecek.

Öğretim üyesi isterse, kendi fakültesinde sözleşmeli olarak sadece teorik ve uygulamalı eğitim verebilecek. Fakat fakültelerdeki doktor adayları yeni karara pek de sıcak bakmıyor.

Eğitim kalitesinin düşeceğini belirten doktor adayları, kararın karmaşa yaratacağını, bu durumdan da öğrenciler, asistanlar ve en çok da hastaların olumsuz etkileneceğini söylüyor.

İstanbul Tabip Odası’na göre de durum, eğitimi olumsuz etkileyebilir. Güvence konusuna vurgu yapan İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, “Öğretim üyesi sözleşmeli çalışacak, yani güvencesiz. Böyle bir durumda çalışan bir akademisyen nasıl başarılı olabilir, nasıl öğrenci yetiştirebilir... En iyi eğitim; akademisyenin uygun koşullarda ve emeğinin karşılığını alacağı şekilde tam gün çalışmayla olur” diye konuşuyor.

‘tam
gün’de
‘orta
yol’
formülüne
tepki
Yorum (3)
nurettin serinkan
Sağlık Bakanı Tam Gün yasası için çıkardığı KHK ile ''tam günü'' çarşafa doladı..bu haberden bu anlaşılıyor
0
Cevapla
hakan karabaş
Meclis tarafından çıkarılan bir yasanın anayasaya aykırı olamayacağı,herhangi bir kararnameninde ilgili yasaya aykırı olamayacağı gerçeğinden neden kimse söz etmiyor.Kanunları çiğneyerek ülke yönetmenin hiçmi cezası yok....
0
Cevapla
as
Değerli arkadaşlar bay tosun olan biten herşeyi, tüm tezgahı çok güzel özetlemiş. Adam içini dökmüş, bunun üzerine söylenecek söz var mı? Meslektaşlarımızdan bazıları da bazı gerçekleri anlasalar bari. Bu ay daha önce dolgun performans ücreti dağıtan bir kaç fakültede de dağıtılan üzretler düşürüldü, giderek te düşecek. Hep arkadaşlara şunu söyledik, özel çalışmak, muayenehane vs bunlar doktorun seçenekleridir, hareket serbestliğidir. Bunları şu anda kullanmasan bile elinde bir avantaj durması önemlidir. Bak tosun ne diyor, doktorların önünde hala seçenek var, adam ne kadar huzursuz. Ama büyüklerinden istemiş onlarda tosunu kıracak değil ya ! Bu nedenle hekimlerin küçük hesapları, kıskançlıkları bırakarak birlikte hareket etmeleri önemlidir. Şimdi keyfi yerinde olan gülerse yarın tosun ona da bir formül uydurur. yazık...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir