Medimagazin logo

Tam Günde hekimlere sürpriz haklar geliyor

Tam Gün Yasa Tasarısı’nın TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinin son dakikada ertelenmesine yol açan krizi çözecek formül bulundu. Buna göre, mühendis ve hukuk kökenli öğretim üyeleri tam gün kapsamından çıkarılacak
Kaynak: MİLLİYET - ÖNDER YILMAZ
Tam Günde hekimlere sürpriz haklar geliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 Milliyet’in “Tam Hata” manşetiyle kamuoyuna duyurduğu Tam Gün Yasa Tasarısı’yla ilgili yaşanan krizde çözümü getirecek formül olgunlaştı. Sağlık Bakanlığı, YÖK ve Adalet Bakanlığı yetkilileri, önümüzdeki hafta yeniden bir araya gelerek tasarıya son şeklini verecek. Üzerinde büyük oranda uzlaşılan formül, tıp ve diş hekimliği öğretim üyeleriyle mimar, mühendis ve hukuk kökenlik diğer öğretim üyelerinin ayrılmasını öngörüyor. Bu doğrultuda tıp ve diş hekimliği öğretim üyeleri ile mühendis ve hukuk kökenli diğer öğretim üyelerini aynı kefeye koyan, “öğretim elemanları, üniversitede devamlı statüde görev yapar” ibaresi tasarıdan çıkarılacak. Böylece mimar, mühendis ve hukuk kökenli öğretim üyeleri tam gün kapsamı dışında kalarak ofis ve bürolarında çalışmalarını sürdürebilecek. Kulislerde YÖK’ün bu formüle karşı çıktığı diğer öğretim üyelerinin de tam güne tabi olması gerektiği yönünde ısrarcı olduğu öğrenildi. Ancak Anayasa Mahkemesi’nin iptal etme olasılığı nedeniyle YÖK’ün bu itirazının kabul görmediği bildirildi.

Saatler de değişti
Krizin çözüm sürecinde tasarıya, tıp ve diş hekimi öğretim üyeleri için sürpriz yeni haklar eklendi. Bunlardan ilk mesai saatinin öne çekilmesi oldu. Tasarıda yer alan, ancak “mesai saati dışında” özel ve vakıf hastanelerinde çalışma şartı, “saat 14.00” olarak değiştirildi. Böylece tam güne tabi öğretim üyeleri saat 17.30 yerine saat 14.00’de özel ve vakıf üniversitelerde çalışmaya gidebilecek.

Yüzde 5 kota kalktı
Tasarıda özel ve vakıf hastanelerinde çalışmak için getirilen, “Tıp ve dış hekimliği fakültelerinin kadrolarında çalışan profesör ve doçentler, ilgili fakültelerin aynı kadrolardaki öğretim üyesi sayısının yüzde 5’ini geçmeme” koşulu da değiştirildi. Yeni düzenlemeye göre, tıp ve diş hekimliği fakültelerindeki tüm öğretim üyeleri herhangi bir kısıtlama olmadan özel ve vakıf hastanelerinde çalışabilecek.


Tasarıda yapılacak değişikliklerden bir diğeri de özel sağlık liselerine sınırlama getirilmesi konusu oldu. Özel sağlık liselerinde yaşanan patlama sonrasında mezun öğrenci sayısının 300 bine ulaşacağını hesaplayan Sağlık Bakanlığı, bu mezun öğrencilerin atanmasında sıkıntı yaşanmaması için sözkonusu liselere sınır getirecek. Düzenlemeye göre, özel sağlık liseleri bundan böyle hemşire, ebe, sağlık teknisyeni yetiştiremeyecek. Bu okullardan mezun olanlar, “yardımcı hemşire, yardımcı ebe, yardımcı sağlık teknisyeni” sıfatıyla çalışabilecek.

Önergelerle değişecek
Tam Gün Tasarısı’na ilişkin ilgili birimler haftaya son toplantısını yaparak nihai kararı verecek. Gerçekleştirilecek değişiklikler, TBMM Genel Kurulu’nda önergelerle hayata geçirilecek. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Milliyet’e konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Tıp ve dış hekimliği dışında onları dışarıda tutarak düzenleme yapacağız. Belli bir noktaya geldik. YÖK mevcut düzenlemenin devamını istiyor, diğer öğretim üyelerinin de tam gün çalışmasını istiyor.


Ben doktor ve dişhekimleri ile ilgili düzenleme yapacağım diğer kısmı beni ilgilendirmiyor. Hukukçunun bürosundan banane, onu YÖK düşünsün. YÖK o kanunun nasıl uygulayacağını bilir, bilerler. Ben hekimleri düzenleyeceğim, ben onlara atıf yapmadan düzenlemeyi getireceğim” diye konuştu.

yök
diş
yol
güne
tbmm
mesai
vakıf
mezun
mimar
sınır
kabul
iptal
haklar
formül
doktor
anayasa
sürpriz
öğrenci
tam gün
konuştu
yardımcı
kısıtlama
düzenleme
diş hekimi
müezzinoğlu
mesai saati
genel kurulu
öğretim üyesi
yasa tasarı
Yorum (37)
dr.mehmet
ANLAŞILDI.... TÜRKİYEDE DOKTOR DENİNCE AKLA SADECE ÜNÜVERSİTE HOCALARI GELİYORMUŞ... BUGÜNE DEK HİÇ BİR KONUDA UZMAN VE PRATİSYENLERİN HAKKINI SAVUNMAYANLAR...
0
Cevapla
Hakan Sabri
Pardon ama bu devletin mühendisini koruyacaksın aynı hakkı doktora tanımayacaksın.Akif in dediği gibi adalet galiba göklerdedir. maalesef ülkemizde utanmadan parti ismi olarak kullanılıyor. birde alnımız ak diyorsunuz.Rahmetli Erbaman sizle iyi dalga geçer Aziz nesin bolca kara mizah hikayeleri yazardı hakkınızda ama yine de size davul zurna az.Hepiniz Allah tan bulun.
0
Cevapla
Tam Gum
simdi soyeleyeceklerim medimagazin'i ilgilendiriyor aslinda. lutfen alinganlik gostermeden bu yorumumu yayinlayin sayin medimagazin yoneticileri. her turlu haberi yaparken ilk oncelik akla ve hukuka uygunluk olmali bence. simdi YOK'un bu yasanin tum ogretim uyelerini kapsamasini istedigini hukumetin ise anayasa mahkemesi iptal eder gerekcesiyle buna yanasmadigini yazmissiniz -:)) durum bunun tam tersi ve eger herkesi kapsayan bir yasa cikmassa hizla yurutmeyi durdurma ve ardindan iptal karari gelir. zaten YOK'un soyledigi de bu. ancak siz tam tersini iddia etmissiniz. bunun disinda tasariya halen son sekli verilmis degil ve baska surprizler de soz konusu. %5 disinda kimse calisamazdan nerelere geldik degil mi? sinirlama olmadan tum ogretim uyelerinin ustelik 14:00 dan sonra calisabilecegi telaffuz edilir oldu. esas tasaridaki diger sasirtici unsurlari da kisa sure sonra gorecegiz zaten....
0
Cevapla
Enes
Allaha çok şükür sağlık sisteminde işin içinde çıkılamaz hale getiren yunan lı meslektaşlarımıza sahip çıkan sağlık çalışanlarını tükenmişlik sendromuna girdiren bir sağlık bakanlığımız var
0
Cevapla
kamil ömür
Aman ne haklar ne haklar? Baktılar ki 17:00 sonrası çalışacak ameliyathane,yardımcı personel yok ne yapalım eskisi gibi 14:00 olsun.Tam Türk tipi işler yapıyoruz.Bir şey yapılıyor olmadı sonra tekrar eskiye dönülüyor.Görüldüğü gibi özlük haklarında yine bir şey yok ücretlerde bir kuruş artış yok.Yıpranma payı yok.Yok oğlu yok.Tam gününüz batsın.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir