Medimagazin logo

'Tam gün' kimi mutlu ediyor?

'Ya hastane, ya muayenehane' diye özetlenebilecek tam gün uygulaması, özellikle üniversite hastanelerini vurdu. Hacettepe Tıp'ta artık karaciğer nakli yapılamıyor. Çünkü bu alanda çalışan tek hoca muayenehaneyi seçti.
Kaynak: AKŞAM
'Tam gün' kimi mutlu ediyor?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL - 'Ya hastane, ya muayenehane' diye özetlenebilecek tam gün uygulaması, özellikle üniversite hastanelerinde kaosa dönüşmek üzere. Yeni düzenden memnun olacağı varsayılan tarafların hiçbiri, içine sinerek 'mutluyuz' diyemiyor. Ne hastalar, ne 'tam gün'cü hekimler, ne de muayeneyi seçen ya da seçmek isteyenler.

 

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli hemen her alandan 33 öğretim üyesi, bir sivil inisiyatif oluşturmuş. Hocalar, sorunlarını bizlerle paylaştı. Aralarında yönetici pozisyonunda olan yoktu. Ama çok sayıda bilim ödüllü hoca vardı. Ve sayısal anlamda önemli kısmı 'tam gün'cüydü.

 

Akşam gazetesinde yer alan haberde; Doç. Dr. Selçuk Dağdelen 'Üniversite Hastanelerini Ne Bekliyor', Prof. Dr. Cenk Bilen, 'Sağlık ve Finans', Prof. Dr. Hakan Örer de performans sistemini anlattı.

 

Onları en çok şu üç şey üzüyor:
- 'Ya tam gün ya muayenehane'nin yol açtığı sorunlar nedeniyle, hastayla karşı karşıya gelmek...
- 'Tam güncü' olup gelir artırmak üzere kurgulanmış ve dahil olmak zorunda kalınan performans sistemi.
- Üniversite hastanelerinin 'zarar etmekle' suçlanması...

Her meslekte rastlanabilecek 'yanlış insan malzemesi' bir yana bırakılacak olursa, şu tablo açık: Performans sistemi, hekimlerin psikolojileriyle hekimlik yapma biçimlerine mutsuzluk olarak yansıyor.

 

PARA PUAN GİBİ
Haberde; performans sistemi, kredi kartlarının para puan sistemine benzetiliyor.  

Şöyle ki; nasıl harcadıkça, puanlarınız kredi kartına yeni alışveriş olarak dönüyorsa, performans sistemi de hekime ek gelir olarak yansıyor. 'Tam gün'cü hoca, ne kadar ameliyat yapıp ne kadar çok sayıda hasta bakarsa, o kadar puan topluyor. Müdahil olmadıkları, fikirleri sorulsa tercih etmeyecekleri bu mecburi sistem, hekimleri fiilen 'puan avcısı' gibi tatsız bir algının içine oturtuyor. Bu algı, onları zihnen yoruyor, bilimsel çalışmalarından uzaklaştırıyor, kendileriyle 'parça başı iş yapma' hesaplaşmasına zorluyor. Dahası, istatistikler bu sistemden sonra Türkiye'de, özelikle riski düşük cerrahi girişimlerde müthiş bir artışı ortaya koyuyor.

VAHİM GELİŞME
Sistem gereği muayenehaneyi seçen hekimler, hastanede hasta bakamıyor, ameliyat yapamıyor. Kısa süre önce Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ameliyatların azaldığı iddiaları üzerine açığı mutlaka diğer hekimler aracılığıyla kapatılacağını söylemişti. Fakat bugünlerde üniversite hastanelerinde vahim bir gelişme yaşanıyor. Çare arayan hastaların muhatabı hekim, muayenehaneyi seçmiş ama hasta o ameliyatı sadece o hekimin yapacağına inanıyor, ısrarından da vazgeçmiyorsa o ameliyat yasak olmasına rağmen yapılıyor. Hem de nasıl? Başka doktorlar üzerinden. Bu, zaten kendi başına risk içeren bir operasyonun üstüne bir de hukuki risk eklenmesi anlamına geliyor.

 

ÜCRETSİZ İZİN
İkinci bir gelişme de şu:

Muayenehanesini kapatmadığı için hastanelerde ameliyat yapamayan hekimler, üniversiteyle de bağlarının kopmasını istemedikleri için ücretsiz izin kullanmaya başlamış. Hem de iki yıl! İstanbul'da bu yöntemi seçen 98 hocadan söz ediliyor.

DOKTORLAR NİYE MUAYENEHANEYİ SEÇİYORLAR
Muayenehaneyi seçen hekimlerin çok önemli bir bölümünün, bu tercihi 'standardı korumak' amacıyla yaptığının altı çiziliyor. Üstelik bunu daha çok kendileri değil, 'tam gün'ü seçenler dile getiriyor. O standartların başında da çocuklarının eğitimi geliyor.

 

PEKİ YA ÇÖZÜM?
Hacettepe'li hocalar 'Peki çözüm öneriniz nedir?' sorumuza, haklı olarak finansal sistem uzmanı olmadıklarını, bunlarla uğraşmamaları gerektiği cevabını veriyor.

Öte yandan çeşitli öneriler de tartışılıyor. Nicelik değil, nitelik performansı bunlardan biri. Ameliyat adedi yerine, ölçü olarak gelişme ve iyileşmenin alınması.

İkincisi uzmanlığı esas alan, sabit bordro ücreti.

Üçüncüsü, mesai saatleri bitiminde ve hafta sonları makul bir ücret karşılığında hasta bakımı. Bunun geliri üzerine finansman sistemi kurulabilir.

'tam
gün'
kimi
mutlu
ediyor?
Yorum (25)
ali hasan
tam gün sadece sağlık bakanını mutlu ediyor
0
Cevapla
ey
Bakanlık bu konunun üstüne gitmelidir:"Çare arayan hastaların muhatabı hekim, muayenehaneyi seçmiş ama hasta o ameliyatı sadece o hekimin yapacağına inanıyor, ısrarından da vazgeçmiyorsa o ameliyat yasak olmasına rağmen yapılıyor. Hem de nasıl? Başka doktorlar üzerinden. "
0
Cevapla
orhan
keşke çoban olsaydım da doktor olmasaydım.herşeyim var elhamdülillah.ama mutlu değilim.hergün adliyeye gitmekten,savunma yazmaktan bıktım.meslek ayak altına alınmış.vatandaşın bize saygısı kalmamış.hergün küfür yiyiyoruz.haşa kapındaki iti tekmelersen herkes tekmeler misali...
0
Cevapla
deniz filiz
Tam gün yasası ümidi beni mutlu ediyor. Tam gün yasası ile üniversite hastanelerinde hocaların işbirliği ile oluşturulmuş tanımını tam yapamadığım "şebeke düzeni" yıkılıyor. Tam gün yasası ile "üniversite hastanesi" hocalar için paylaşılan bir illegal "pazar" olmaktan çıkıyor. Tam gün yasası ile,üniversite hastanelerinde olduğu gibi (sözde) tıbbi bilimsel derneklerde ve muayenehane pazarında da, köşeyi tutan bilim(!) baronlarının kaleleri yıkılıyor. Tam gün yasası ile hekimlik "pazarcılık" olmaktan çıkarılmağa çalışılıyor. Bu yasa kusursuz çıkarılıp, uygulanabilirse tıp ahlakı Hipokrat'ın tanımına yaklaşabilecektir. Aksi halde Hipokrat'ın andı her gün ihlal edilmektedir. Bu and bugünkü koşullarda kaldırılmalıdır. Çünkü yerine getirilmeyen bir and haline gelmiştir.
0
Cevapla
y.yılmaz
SN Deniz Filiz sizin gibi anlama problemleri olanlar yüzünden ve teşvikiyle sorun bu hale geldi hekimler için bir kapının daha kapandığının farkında bile değilsin sizin gibi düşünenler için problem sadece bankamatiğe gittiğinizde hesabınıza maaş yatmamışsa ozaman sorundur. Bırakın bu Hipokrat demagojilerini senin değerin para kazandığın sürece yoksa seni Hipokrat bile kurtaramaz. Lütfen sorunu anlamaya çalışın devlet memuriyeti zihniyetiyle hepimizi fakirlikte buluşturmaya uğraşmayın
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir