Medimagazin logo

"Tam Gün arap saçı, yeni düzenleme yapılmalı"

Sağlık Bakanlığı'nın 'Tam Gün Yasası' ile ilgili işleminin 'Kamuda görevli hekimlerin muayenehane açamayacaklarına' ilişkin bölümünü iptal eden Danıştay 5. Dairesi, 'Kamuda görevli hekimlerin özel sağlık kuruluşlarında çalışmalarının mümkün olmadığına' ilişkin bölümünün iptal istemini ise reddetti.
"Tam Gün arap saçı, yeni düzenleme yapılmalı"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanlığı, Danıştay'a başvurarak, Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinde 16.7.2010 tarihinde yayımlanan "Tam Gün Kanunu ile İlgili Basın Açıklaması" ile 5947 sayılı yasa ve bu yasa hakkındaki Anayasa Mahkemesi kararına göre, üniversite öğretim üyeleri dışında kamuda çalışan tüm doktorların muayenehane açmaları ve özel sağlık kuruluşlarında çalışmalarının mümkün olmadığı ve bu uygulamanın 30 Temmuz 2010 tarihinden itibaren başlayacağının duyurulmasına ilişkin işlemin iptalini istemişti.

Danıştay 5. Dairesi, "Dava konusu işlemdeki Anayasa Mahkemesi'nin anılan kararından sonra, üniversite öğretim üyeleri dışında kamuda çalışan doktorların 'muayenehane açmalarının mümkün olmadığı'na ilişkin tespitin hukuka uygun olmadığı; buna karşın, kamuda çalışan hekimlerin aynı zamanda 'özel sağlık kuruluşlarında çalışmalarının mümkün olmadığı'na ilişkin tespitin ise 1219 sayılı kanunun 12. maddesinin üçüncü fıkrasındaki kısıtlama nedeniyle hukuka aykırı olmadığı sonucuna varılmıştır. Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin, kamuda görevli hekimlerin muayenehane açamayacaklarına ilişkin bölümünün iptaline, davanın, kamuda görevli hekimlerin özel sağlık kuruluşlarında çalışmalarının mümkün olmadığına ilişkin bölümünün iptali istemine ilişkin kısmının ise reddine" karar verildiğini açıkladı.

Davayla ilgili ilk incelemesini yapan Danıştay Nöbetçi 5. Dairesi, işlemin yürütmesini durdurmuştu. Davalı Sağlık Bakanlığı ise bu karara itiraz ederek, kararın kaldırılmasını istemişti. İtirazı görüşen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Sağlık Bakanlığı'nın itirazını kabul etmiş ve üniversite öğretim üyeleri dışında kamuda çalışan tüm doktorların muayenehane açamayacakları ve özel sağlık kuruluşlarında çalışamayacaklarına ilişkin işlemi, hukuka uygun bulmuştu.

"YENİ DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ VAR"

Türk Sağlık Sen Başkanı Önder Kahveci, Anayasa Mahkemesi ve Danıştay'ın kararının ardından Tam Gün Yasası'nda yaşanan karmaşanın ortadan kaldırılması için yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Kahveci, "Danıştay, hangi gerekçeye dayanarak buna karar verdi bilmiyorum. Bana göre kanun arap saçına döndü. Orasından burasından mahkemenin kararlarıyla durdu. Sağlık Bakanlığı'nın yeni bir hukuki düzenlemeye ihtiyaç var. Meslek örgütlerinin görüşleri alınarak bu yeniden çıkarılmalı. Bu şekilde devam ederse hem hastane ortamındaki çalışma barışını zedeleyecek, sağlık hizmetlerinin aksamasına sebebiyet verecek. Yeniden sağlıklı düzenleme gerekiyor." değerlendirmesi yaptı.

Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerdeki hekimlerin yüzde 96'sının zaten muayenehanesini döner sermaye gerekçesiyle kapattığını vurgulayan Kahveci, yeniden muayene açma ihtimalinin az olduğunu belirtti.

tam gün yasası
danıştay kararı
muayenehane
Yorum (19)
hekim lokman
hastabakıcısından doktoruna dönerin azalmaması sosyal hakların kırpılmaması için muayenehanerlin açık kalması bir garantidir.
0
Cevapla
Dr Hakan
İşte bizim ülke olarak ortak problemimiz bu "okumamak". Sayın Önder Kahveci çıkıp konuşmadan önce Danıştay'ın kararını okusa da ona göre bişey dese olmayacak. Sanki Danıştay gizli kapaklı bir karar vermiş de "hangi gerekçeye dayanarak böyle bir karar verdi bilmiyorum" diyor. Aç oku o zaman kardeşim gerekçe var orda, ona göre sen de fikrini söyle. Şimdiye kadar nerdeydi? Karışıklık yok muydu?, çalışma barışı zedelenmemiş miydi? de şimdi mi düzenleme yapılması gerekiyor? Sanki biz karıştırdık. Bence artık bir düzenleme yapılmasın böyle kalsın. Yapıldıkça batıyor çünkü sistem, bu kadar düzenleme yeter diyorum... Burdan çıkan bir diğer sonuç ne bir Bakan'ın profesör olmasıyla başarılı olması arasında bir bağlantı bulunamamıştır arkadaşlar...
0
Cevapla
şahin öztürk
1996 dan beri türk sağlık sen üyesim .. ve hiçbir suretle sendikamı değiştirmeyi düşünmedim..ama sn.önder kahveci yemedin içmedin de bu konuda açıklama yapmayımı bekledin..amacın hükümeti dahada cesaretlendirmek mi ..ne yapmaya çalışıyorsun..hekimlerin muayenehanesi var diye neden çalışma barışı bozulsun...bu açıklamadan dolayı sizi kınıyorum..
0
Cevapla
merami
Biz hekimler daha doğru düzgün hakkımızı savunamıyoruz. Sağlık sendikaları bir işe yaramıyor. Acilen sadece hekim haklarını savunacak, mesleki dayanışma getirecek 'Hekim Sendikası' kurulmalı ve her görüşten hekimler sadece 'mesleki hakları' için güçlü bir birliktelik oluşturmalı.
0
Cevapla
Dr.CT
Sn.ÖnderKahveci, performans puanlarıyla oyalanmaya biz özlük hakkı demiyoruz. Doktorun en önemli özlük hakkı, kamuda bile olsa isterse serbest çalışabilme, istediği yerden istediği anda çekip gidebilme ve istediği yerde çalışmaya başlayabilme hakkıdır. Bu bile tehdit altındadır. KAMUDA ÇALIŞANLARIN İSTİFA EDERLERSE ÖZELE 6 AY BAŞLAYAMAMASI ŞEKLİNDEKİ BİR GENELGE ŞU ANDA YAYINA HAZIRLANMAKTADIR!!!Döner sermaye katsayısı, puanlar, vs.ler bakanın iki dudağı arasında, bugün var yarın yok olan üfürükten meselelerdir ve özlük hakkıyla uzaktan yakından alakası yoktur. Doktorların tüm hakları budanmış şekilde kafakola alındığı ve bakanla sgk'nın insafına bırakılmasına özlük hakkı değil dense dense kümes denir. ,
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir