Medimagazin logo

Tabip Odası, HIV virüsü taşıyan kadının ameliyatı ile ilgili inceleme başlattı: Mesleki etik ihlali araştıracak

HIV virüsü taşıyan C.K. adlı kadının 2.5 yıl öncede aynı hastanede sezeryan ile doğum yaptığı ve hastane tarafından da bilinen bir vaka olduğu belirtildi
Kaynak: HABERTÜRK
Tabip Odası, HIV virüsü taşıyan kadının ameliyatı ile ilgili inceleme başlattı: Mesleki etik ihlali araştıracak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Diyarbakır'daki Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum Kliniği'nde, HIV virüsü taşıyan hamile kadının sezaryen ameliyatına girmek istemeyen görevli doktor ve asistanlar hakkında üniversite yönetiminin soruşturma başlatmasının ardından Diyarbakır Tabip Odası da inceleme başlattığını açıkladı. HIV virüsü taşıyan C.K. adlı kadının 2.5 yıl öncede aynı hastanede sezeryan ile doğum yaptığı ve hastane tarafından da bilinen bir vaka olduğu belirtildi.

TABİP ODASI İNCELEME BAŞLATTI

DHA'nın haberine göre; Güneydoğu'da adı açıklanmayan bir ilde yaşayan ve HIV virisünü şoför eşinden kaptığı belirtilen hamile 27 yaşındaki C.K.'nin geçen hafta Dicle Üniversitesi Kadın Doğum Kliniğinde yapılan ameliyat öncesi ve cerrahi müdahale ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili üniversite yönetiminin soruşturması sürürken, Diyarbakır Tabip Odası inceleme başlattı.

Tabip Odası'ndan yapılan açıklamada, Türkiye ve özellikle bölgede birçok nedenden kaynaklı sağlık sorunlarıyla ile karşı karşıya kalındığı belirtilerek, şöyle denildi: "Bu sağlık sorunlarının nedenlerine göre çözülmesi ve bir daha yaşanmaması hususunda Diyarbakır'daki diğer sağlık meslek örgütleri ile birlikte yıllardır mücadele vermekteyiz. En son 26 Aralık 2017 tarihinde Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Doğum Polikliniğine başvuran HIV + Gebe hastanın, hastaneye yatırılmasından operasyona alınmasına kadar yaşanan sorunları duyum aldığımız andan itibaren durumu takip etmekteyiz. Diyarbakır Tabip Odası yönetimi olarak mevcut olayla ilgili inceleme başlatmış durumdayız. İnceleme sonucunda sağlık hakkı ihlali, ayrımcılık veya mesleki etik ihlal tespit edildiği durumda ilgili kurullarımıza da soruşturulması için iletilecektir."

2,5 YIL ÖNCEDE AYNI HASTANEDE AMELİYAT EDİLMİŞ

HIV virisü taşıdığı gerekçesiyle bazı doktorlarında ameliyatına girmek istemediği, giren bir asistanın da eline kaza ile iğne batması nedeniyle tedavi altına alınan 27 yaşındaki C.K. adlı kadının 2,5 yıl öncede Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum Kliniği'nde sezeryan ile doğum yaptığı bu nedenle hastane tarafından bilinen bir vaka olduğu belirtildi. Ameliyat sırasında ameliyata giren asistanın kaza ile eline iğne batması ardından klinikteki diğer asistanların ise koruyucu ekipman olmaması ve sorunlar nedeniyle rapor alarak görevde gelmedikleri, hastane yönetimi ile yapılan görüşmelerden sonra sorunların giderileceği sözü üzerine görevlerine başladıkları belirtildi.

3 AYRI İNCELEME VE SORUŞTURMADA KUSUR ORTAYA ÇIKARILACAK

Dicle Üniversitesi Rektörlüğü ve hastane yönetimi tutanaklar tutarak soruşturma başlatırken, Diyarbakır Tabip Odası da bugün itibariyle inceleme başlattığını duyurdu. Ameliyatı giren, girmek istemeyen doktor ve asistanlar konu ile ilgili konuşmak istemezken, Sağlık Bakanlığı'na bağlı Tıp'ta uzmanlık kurulunun da soruşturma başlatabileceği belirtildi.

sağlık hukuk
etik ihlal
diyarbakır
tabip odası
Yorum (11)
Ahmet gümüş
Bak sen tabip odasına, açlık grevine destek vermek, aidat mesajı göndermek ve terörist sağlığı düşünmek dışındaki işlere de girermiş. Dişimi kıracağım.
19
Cevapla
Mehmet Kaya
Sağlık için 480 milyar lira harcansın sen bulaşıcı enfeksiyonlara karşı koruyucu ekipman bulama. Üzücü bir durum. Sen operasyona çık ama çelik yeleğin olmasın gibi bir durum. Sağlık çalışanlarının ne kadar özveriyle çalıştığının göze görünmüş hali.
25
Cevapla
m. murat
Koruyucu ekipman (sadece k. eldiven yetmez, k. gözlük te gerekli) bulundurmayan sorumsuz hastane yöneticiler soruşturulmayacak mı? Doktorları topa tutmanın dayanılmaz cazibesi!.. Hipokrat yemini denince akan sular duruyor, bu yeminde hekimin kendi hayatını riske sokma pahasına hastaya müdahale zorunlululuğu mu var? Hele de -HIV taşıyıcı biriyle bırakın tokalaşmayı, aynı odada dahi bulunmak istemeyen bir sürü insan sosyal medyada falan "doktorlar niye kaytardı, yeminine sadık olsun, olmasa çekip gitsin limon satsın, eşşek gibi müdahale etmek zorunda" diye saldıran bir toplum- için fedakarlık budalalığının lüzumu yok.
44
Cevapla
Osman D
Soruşturmayı açan değerli arkadaşlara HIV'li hasta ile iki gün boyunca aynı masada yan yana yemek yemelerini teklif ediyorum. İnanın ona bile yanaşmayacaklardır. Tam bir iki yüzlülük hali. HIV'li hasta için gerçekçi ayağı yere basan bir yaklaşım proğramı oluşturulabilir. Kurulda, SGK yetkilisinin yanı sıra, birer adet intaniye, genel cerrahi ve anesteziyoloji uzmanı olmalıdır. Bu işin öncelikle bir riski vardır. SGK tarafından bu tür hastalara yapılan SUT işlem ödemeleri en az beş katı olmalıdır. Bu artış, doğrudan personelin döner sermaye katkı payına yansıtılmalıdır. İkinci olarak da, intaniye uzmanı tarafından her işlem (ya da ameliyat) öncesinde personel eğitime alınmalı, yaklaşım ve alınacak önlemler anlatılmalıdır. Başhekimlik, bu önlemler sırasında gerekebilecek malzemeyi eksiksiz temin etmelidir. Ayrıca, eş zamanlı olarak hasta da tedaviye alınarak bulaş ihtimali en aza indirilmelidir. Tüm bunlar bir proğram dahilinde yapılmalı, hasta ve personel rahatlatılmalıdır. Bunlar yapılmadan sadece personele sopa göstererek sorun çözülmez. Adam, hastayı reddedince ne yapacaksınız? Kafasına silah mı dayayacaksınız? Ya da maaştan kesme cezası mı vereceksiniz? İnanın bunların hiçbirisi işe yaramaz. İnsanlar, bu riski alacaklarına en ağır idari ve adli cezaya razı olurlar. Bu da böyle biline.
29
Cevapla
Murat celikten
Uzaktan ahkam kesmeyi bırak tabip odası. Bu doktor batan iğneden HIV kapsa ve ölse muhtemelen 10 yıllık memuriyeti de olmadığı için geride kalanlarına maaş bile bağlanmayacak. Kaldı ki asistana rapor verilmiş. O asistan maaş+sabitle belki 6 ay belki 2 sene belki de hayatı boyunca evinde oturacak. Sen bunları düzelt önce ey tabip odası! Ben üye bile değilim tabip odasına ve beni meslekten atma uzaklaştırma hakkın var öyle mi? Hazır OHAL varken tabip odalarından bu yetkilerin alınması gerek. Özel muayenehane açarken tabip odası üyeliği gerekirmiş bu da saçma. Bana ne tabip odasından. Böyle tabip odası düşman başına. Konuya siyasi bakmıyorum. Tabip odalarının işi tabip haklarını savunmaktır. İşiniz gücünüz siyaset. Tabibin altını oyuyorsun sonra gel üye ol diyorsun. Yazıklat olsun böyle tabip odalarına
67
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir