Medimagazin logo

Tabip Odası Başkanı : Sorunlarının grevle çözüleceğine inanmıyoruz

Türk Tabipler Birliği (TTB)’in hekimlerin çalışma şartlarının giderek kötüleşmesini, yasa ve yönetmeliklerde belirsizlik ortamı oluşturulduğu, sağlığın ticarileştirilmesi ve piyasalaştırılması iddiasıyla başlattığı iki günlük greve Samsun Tabip Odası (STO) katılmadı.
Tabip Odası Başkanı : Sorunlarının grevle çözüleceğine inanmıyoruz
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

SAMSUN-Greve katılmama konusunda açıklama yapan Samsun Tabip Odası Yard. Doç. Dr. Mithat Günaydın greve, hekimlerin sorunlarının çözümü grevle çözülemeyeceğine inanmadıkları için katılmadıklarını açıkladı. Yard. Doç. Dr. Günaydın, grev yerine konuşarak çözümler bulunmasının daha doğru olacağını söyledi.


Samsun Tabip Odası Yard. Doç. Dr. Mithat Günaydın, iş bırakma eylemleri ve grevlerinin hastaları mağdur ettiğini belirtti. Hastaların tedavisini geciktirmeye ve sağlıklarını riske atmaya hakları olmadığının altını çizen Yard. Doç. Dr. Günaydın, “Grevin ve eylemlerin hekimlerin sorunlarına çözüm olacağı kanaatinde değiliz. Hastaları mağdur edecek grevler yerine derdimizi konuşarak anlatmanın daha doğru olacağını düşünüyoruz. Bu nedenlerden dolayı şehrimizin şerefli ve onurlu hekimlerini temsil eden oda olarak, 19-20 Nisan grevine katılmıyoruz.” dedi.


Sağlık politikalarından bazılarının hekimleri mağdur etmekte olduğunu dile getiren STO Başkanı, sağlık çalışanlarının maddi ve manevi bakımdan zor durumda olduklarını kaydetti. Hekimlerin son zamanlarda düzeltmiş gibi görünen durumlarının gerçekte düzelmediğini ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın söyleminin aksine yüksek rakamlar alamadığının altını çizen Yard. Doç. Dr. Günaydın, “Hekimlerin gerçek maaşları bin 600- bin 700 liradır. Döner sermayenin dağıtım yönetmeliğinde birçok çelişki olduğu için yüksek rakamlar alamadığı bir gerçektir. Ayrıca hekimler üzerinden yapılan sağlık politikası, bizleri hastaların gözünde kolayca şikâyet edilir duruma getirmiştir. Hekimler mesleklerini yapmak istemekte ancak stresli mesleklerini icra ederken hastaların hakaretine ve davalarına maruz kalmakta, yaptıklarını ameliyat ve tedavilerin karşılığında da hak ettiklerini alamamaktadırlar." şeklinde konuştu.


Üniversite hastanelerinde performansa dayalı döner sermaye uygulamasıyla öğretim üyelerinin puan peşinde koşturularak zor durumda bırakıldıklarına dikkat çeken Yard. Doç. Dr. Mithat Günaydın, asistan doktorların iş yüküne de değindi.

     Günaydın, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu yeni performans uygulamasıyla asistan hekimlerin iş yükü artmıştır. Ancak yeterince kadro olmadığından asistanlar hak ettikleri döner sermayeyi alamamakta ve ağır bir tempoda çalışmak zorunda kalmaktadır. Hekimlerle ilgili öncelikle ve öncelikle emekliliğe yansıyan gerçek maaş artışı yapılmalı, tam gün yayası hekim odaklı olarak yeniden yazılmalıdır."

tabip
odası
başkanı
:
sorunlarının
grevle
çözüleceğine
inanmıyoruz
Yorum (15)
hasan can
siz boş boş konuşun biz kurum hekimleri aç gezelim 1900 tl maaşla
0
Cevapla
ey
Bence hükümet performans konusunda erken adım attı.Performansı sağlık bakanlığına bağlı hastanelerde rahatça uygulayabilirler kimseden ses çıkmaz,sağlık bakanlığı hastaneleri kendi kurumları,ancak üniversitelerden ses şimdiden çıkmaya başladı ve bu sesler hükümet için ters bir zamanda yani tam da seçim öncesi çıkmaya başladı.Zamanlama hükümet için yanlış oldu.
0
Cevapla
serkan altuniğne
şehrin onurlu şerefli hekimlerini temsil eden oda greve katılmıyoırmuş..greve katılanlar şerefsiz mi yani.bir tabip odası nasıl böyle bir açıklama yapabilir.dr un birsürü sorunu ortada dururken bu greve hangi akıl mantıkla katılınmaz.bazıları tabip odalarının içinde sıcak çaylarını yudumlarken her gün acillerde polikliniklerde yüzlerce dr pskolojik ve bedenen travmaya uğramakta,mesleğin saygınlığı 2 paralık olmakta ,hayatlarında belkide hiç bir gün 6-7 saatin altında uyumamış insanlar 36 saat uykusuz nbet tutan hekimlerin aldıkları 1500 tl maaşı bile çok görmekte..yazık yazık..
0
Cevapla
tıp doktoru
Hadi yine iyisin belki bir daha ki dönem meclise gidersin.
0
Cevapla
ibrahim haklı
Son oda seçiminde belki birşeyler değişir , uzlaşmayla, kutuplaşma olmadan sorunlarımız çözülür diye tabip odası seçimlerinde oy verdiğim, desteklediğim Dr.Mithat beye teessüflerimi bildiriyor ve de oda üyeliğimden hemen istifa ediyorum!.. Bu durum aslında doktorların ne kadar saf olduğunu gösteriyor.Ne yazık ki sağdan yaklaşan kurt siyasetçilerin oyununa gelerek pasifize edilmekte fakat bunu fark edememektedirler!!
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir