Medimagazin logo

Şizofrenlere 5 yıldızlı süper tedavi

Sağlık Bakanlığı'na bağlı Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri, şizofrenleri demir parmaklıkların ardından kurtardı.
Kaynak: BUGÜN - Tuğba ERGİN
Şizofrenlere 5 yıldızlı süper tedavi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hastalar, 5 yıldızlı otel konforundaki merkezlerde el sanatları ve müzik terapisi ile şifa buluyor. Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri'nde tedavi altına alınan şizofren hastaları, el sanatları ve müzik terapisi ile şifa buluyor. 5 yıldızlı otel konforundaki merkezlerde tedavileri tamamlanan hastalar, taburcu edildikten sonra da gözlem altında tutuluyor.

ZİYARET SERBEST

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Orhan Koç, merkezlerde resimden müziğe, el sanatlarından spora birçok faaliyetin bulunduğunu kaydetti. Koç, "Hastalarımızı akıl hastanelerine tıkılmaktan kurtararak topluma kazandırıp normal bireyler gibi yaşamalarını sağlıyoruz" dedi. Koç, hastaların el sanatlarıyla ilgili çalışmalarının satışa sunulduğunu, böylece kendilerine temin ettiklerini de vurguladı. Eskiden hastanelerde demir parmaklıkların ve ziyaret yasağının olduğunu dile getiren Koç, yeni kurulan merkezlerin, içinde sosyal alanların da yer aldığı 5 yıldızdı otel konforunda olduğunu kaydetti. Koç Türkiye'de 200 bin nüfusa bir merkez kurmayı hedeflediklerini söyledi.

Ruh Sağlığı Merkezi'nin özellikleri

26 yerde ücretsiz merkez bulunduğunu, bu sayıyı 236'ya çıkarmayı hedeflediklerini bildiren Orhan Koç, tesislerin özelliklerini şöyle anlattı:

"Tedaviye, resim ve müzik öğretmenleri ile psikiyatri uzmanları birlikte katılıyor. Hasta gelemeyecek durumda ise evinden alınıp merkeze getiriliyor. Rehabilitasyon süreci sonrası hasta topluma adapte oluyor. Eskiden bir odada kapanmış olan hasta bu merkezlere gelerek hiç yapmadığı işleri yapıyor. Müzik dinliyor, enstrüman çalıyor, elişi yapıyor."

 

şizofrenlere
5
yıldızlı
süper
tedavi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir