Medimagazin logo

SGK’ya 9 ayda 478 milyon liralık usulsüz fatura kesilmiş

Hastanelerin SGK’ya 9 ayda 478 milyon liralık usulsüz fatura kestiği tespit edildi.
Kaynak: BUGÜN GAZETESİ - ERDOĞAN SÜZER
SGK’ya 9 ayda 478 milyon liralık usulsüz fatura kesilmiş
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bin 596 müfettiş ve bin 428 sosyal güvenlik denetmeniyle sahaya indi. Sosyal Güvenlik Kurumu’nu (SGK) zarara uğratan binlerce kişi ve şirket suçüstü yakalandı.

 3 bin 420 sahte sigortalı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in verdiği bilgilere göre, SGK bünyesinde yeni kurulan Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı risk analizi ve sürekli denetim yöntemiyle bu yıl 16 bin 971 teftiş gerçekleştirdi. Denetim sonuçları sade vatandaştan şirketlere kadar toplumun birçok kesiminin SGK’yı dolandırmak için bin bir çeşit yöntem izlediğini ortaya koydu.  Bu yılın ilk 9 aylık döneminde yapılan denetimlerde, ülke genelinde çeşitli sigorta yardımlarından yararlanmak amacıyla 3 bin 420 sahte sigortalı tespit edildi.

Hastanelere işlem başlatıldı

SGK, yasa dışı yollara başvurduğu tespitini yaptığı bin 162 kişi hakkında Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulundu. Denetim sonuçları özellikle kayıt dışı istihdam yoluyla devletin 1,4 milyar lira prim kaybına uğratıldığı tespit edildi. Özel hastanelerin SGK’ya 478 milyon lira usulsüz fatura gönderdiği, bu faturaları düzenleyen hastaneler hakkında da işlem başlatıldığı bildirildi.

96 bin işyeri kayda girdi

Ba­kan Çe­lik, de­ne­tim­le­rin ye­ni dö­nem­de de ye­ni tek­nik­ler kul­la­nı­la­rak ar­tı­rı­la­ca­ğı­nı be­lir­tir­ken, 2008 Ma­yıs-2013 Ağus­tos dö­ne­min­de ka­yıt dı­şı ça­lış­tı­ğı tes­pit edi­len 1 mil­yon 584 bin 489 ça­lı­şan ile 96 bin 816 iş­ye­ri­nin ka­yıt al­tı­na alın­dı­ğı­nı bil­dir­di.
 

sgk’ya
9
ayda
478
milyon
liralık
usulsüz
fatura
kesilmiş
Yorum (3)
murat 124
e peki sahtekarlik yapan hangi is yeri kapatilmis? butun hesaplarina el konulmus, patronlarinin yedi ceddi birden sorusturmaya dahil edilmis?
1
Cevapla
cerrah tolga
peki sayıştay raporunda devlet hastaneleri kontrol edilmediğinden fazla tutarlı tıbbı malzeme fatura edilmiş ibaresine istinaden ne yapıldı.ayrıca sadece 17 hastanemi dentlenmiş çok muş
0
Cevapla
müfettiş
sağlık bak. müfettişleri bakanlık müfettişi iken tkhk a denetçi olarak neden atandı şimdi daha iyi anlaşılıyor. paranın bu kadar çok döndüğü sağlık sektöründe sayın müsteşar ve ekibinin bu müfettiş düşmanlığı nedendir? kendine yakın hissettiği müfettişleri merkez denetim hiz. başkanlığında tutup, diğer müfettişleri bir daire başkanınınaltında çalışmaya zorlamak hangi liyakat sistemine uyuyor. özellikle genç kariyer sahibi dinamik olan müfettişler denetçiler küskün ve mağdur durumdadırlar. tek çatı altında birleşme olmadan bu kurumda hzur olmaaazzz. maliye bak bünyesinde müfettişler tek çatı altında toplanırken ve müfettiş üvanına sahip olurken sağlık bak. neden denetim birimleri tam tersi bir uygulama ile 4 parçaya bölünüyor. bu uygulamanın tkhk ve diğer kurumlara gönderilen müfettişleri mağdur etmekten başka bak. nezdinde ne faydası var Allah aşkına! Sayın Bakanım tek güvendiğimiz yetkili sizsiniz bir an önce bu duruma el atmanızı umutla bekliyoruz.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir