Medimagazin logo

SGK'dan gereksiz tetkik kitabı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), akılcı ilaç kullanımından obeziteye kadar pek çok konuda bilgi sunan "Sağlıklı Yaşam Bilgileri" kitapçığı hazırladı.
SGK'dan gereksiz tetkik kitabı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), akılcı ilaç kullanımından obeziteye kadar pek çok konuda bilgi sunan "Sağlıklı Yaşam Bilgileri" kitapçığı hazırladı.

SGK tarafından hazırlanan ve iki bölümden oluşan kitapçık, vatandaşları özellikle gereksiz tetkik ve tedaviler konusunda uyarıyor.

Doktorların gereksiz tetkik yaptırma, ilaç yazdırma ve tedavi için zorlanmaması istenilen kitapta, "sadece doktorların gerekli gördüğü tetkik ve tedavileri yaptırın" uyarısı yer alıyor.

Gereksiz yere çekilen her akciğer filmi, tomografi, mamografi gibi tüm radyolojik incelemelerin, hastanın fazladan radyasyon almasına yol açacağı vurgulanırken, bunun da kanser riskini artıracağı belirtiliyor.

Hasta veya hasta yakınlarının bazı radyolojik incelemelerin yapılması konusunda bazen çok istekli oldukları belirtilen kitapta, böyle bir hata yapmaktan kaçınılması gerektiği vurgulanıyor.

Sadece bir tomografi taraması sonucu 14-21 miligray radyasyon alındığına dikkati çeken kitap, bu dozun Japonya'ya atılan atom bombalarının 2,5 kilometre uzağında yaşayan insanların aldığı doz olduğunu hatırlatıyor.

Kitapta, "Başınız her ağrıdığında tomografi çekilmesini isterseniz bir gün gerçekten kanser yüzünden başınız ağrır" deniliyor.

-"500 milyon dolarlık hatalı ilaç"-

Akılcı ilaç kullanımının önemine de değinen kitapta, Türkiye'de her yıl 500 milyon dolarlık hatalı ilaç kullanıldığı belirtiliyor.

Kitap, yanlış bilinen doğruları ortaya koyarken, "Sağlıklı birey" olmanın da kılavuzunu da açıklıyor.

Uykunun önemine değinen kitapçık, yetişkinlik döneminde 7-8 saatlik uykunun yeterli olduğuna vurgu yapıyor. Kitaba göre, hayatın ilerleyen yıllarında gece uykuları 4 saate kadar inebiliyor. Vücut direnci için çok önemli olan melatoninin 23.00-03.00 saatleri arasında en yüksek düzeyde salgılandığı belirtilen kitapta, bu saatlerde ışıksız ortamda alınan uykunun, yaşamsal öneme sahip olduğu da vurgulanıyor.

Alkol ve sigaradan uzak durmanın sağlıklı bir yaşam için zorunluluk olduğu belirtilen kitapta, sigara kullanımından kaynaklanan hastalıklara yılda 2,8 milyar lira harcandığı ifade ediliyor.

Sağlıklı beslenmeyle ilgili bilgilerin de yer aldığı kitapta, geleneksel ve doğal besinlerin tercih edilmesi gerektiği belirtiliyor.

sgk'dan
gereksiz
tetkik
kitabı
Yorum (1)
Reyhan severce
Kitap çıkarıyormuş!! SGK diz kalça ortez ve protezlerine, tüm spinal implantlara hala SGK lı özel hastanelerde, üniversitelerde ve kamuda acele alım adı altında 2 kat para ödemeye devam ediyor. Vatandaşa ameliyatta takılan malzemeye kamuda ameliyat olursa 150 tl ( oda ihale olursa), aynı vatandaş SGK lı özelde opere olursa devlet aynı vidaya 400 tl veriyor. Ne iş, kimde kalıyo bu rant?? Lütfen soydurmayın bu devleti, lütfen.....
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir