Medimagazin logo

SGK'dan 8 milyon kişiye ilaç dersi

SGK, ilaca geçen yıl 15 milyar lira fatura ödenince, çok sık hastaneye giden aileleri belirledi. Bu ailelere, fazla ilaç kullanmanın zararları anlatılacak
Kaynak: SABAH
SGK'dan 8 milyon kişiye ilaç dersi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık harcamaları 45 milyar lirayı aşarken, ilaç ve tedavi giderlerindeki artışı önlemek için yeni bir formül devreye girdi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 8 milyon kişiye ilaç dersi vermek için sahaya indi. Kurum, çok sık hastaneye giden aileleri belirledi. İlk aşamada bu ailelerin kapısı çalınarak, emar çektirmenin zararları, ilaçların yan etkileri anlatılıyor.

Geçen yıl ilaç harcamaları için 15 milyar lira fatura ödendi, tüketilen kutu ilaç sayısı 2 milyara ulaştı. Aynı dönemde antibiyotiklere 1.2 milyar, ağrı kesicilere 939 milyon lira harcandı. SGK Başkanı Fatih Acar da, bu artışın sürdürülebilir olması için bir dizi yeni çalışma başlattı.

Kurum, aşırı ilaç kullanımını zararlarını anlatmak için broşürler, afişler hazırladı. Kamuoyunu bilinçlendirmeyi amaçlayan broşürlerde, "Gereksiz film ve emar sağlığınızı bozar. Çok ilaç kullanımı değil akılcı ilaç kullanımı sizi sağlığınıza kavuştur" gibi sloganlar yer alıyor.

USULSÜZLÜKLERE KARŞI

Kurum, bilinçli ilaç kullanımını teşvik için özel ve kamu hastanelerinden kullanılmak üzere ilaç ve tedavi de rehberi hazırladı. Doktorlar, güncel ilaçların yer aldığı bu rehberlerin dışında ilaç yazamayacak. Böylece sürekli aynı firmanın ilaçlarının yazılmasının önü de alınacak.

Doktor-ilaç firması ve eczane arasında menfaat ilişkisi kurularak suni talep oluşturulduğuna dikkat çeken yetkililer, "İlaç katılım payından muaf olmak için usulsüz rapor düzenleniyor. Belirlenen ilave ücretten daha fazla ilave ücret alınıyor. Endikasyon olmadığı halde büyük ambalaj ve büyük dozajda ilaçlar reçete ediliyor. Tedavi ve ilaç rehberi uygulaması bu usulsüzlüklerin önünü kesecektir" dedi.

SGK'nın usulsüz uygulamalarla mücadele için kurduğu Risk Odaklı Denetim Sistemi de sonuç vermeye başladı. Kurum'un başlattığı filtre sistemi ile bir günde 200-300 reçete yazan doktorlar da yakayı ele verdi. Toplam 841 doktorun bir yılda 14 milyon reçeteye imza attığı ortaya çıktı.

sosyal güvenlik kurumu
sgk
ilaç harcamaları
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir