Medimagazin logo

SGK, vatandaştan istenen gereksiz tahlilleri takibe aldı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) özel hastanelerdeki abartılı faturaları önlemek ve hastanelerin kendilerini daha iyi planlaması için 'Medula' sisteminde anlık takibe geçti.
Kaynak: ZAMAN
SGK, vatandaştan istenen gereksiz tahlilleri takibe aldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Önceki günden itibaren özel hastanelerin yaptıkları tüm işlemleri ayrıntılı bir şekilde sistemlerinde görmeye başladı. Hastaneler 'kaç hasta baktığı, hangi tahlilleri istediği, ne kadar MR, tomografi talep ettiği' gibi tüm işlemleri anlık takip ediyor ve diğer özel hastanelerde yapılan işlemlerle kıyaslıyor. Böylece hastaların sezaryen doğuma yönlendirilmesi ve tahlil test isteme oranlarındaki abartılar tespit edilebilecek. Bu işlemlerde öncelikle hastanenin kendisini düzeltmesi istenecek. Daha sonra SGK devreye girecek. Sistem vatandaş üzerinden gereksiz işlem yapılmasını ve vatandaşın ekstra para vermesini engelleyecek. SGK Türkiye'deki 500 civarındaki özel hastaneye yıllık 5,3 milyar lira para ödüyor.

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Genel Sekreteri Cevat Şengül, uygulamanın, SGK'nın özel hastanelere yaptıkları tüm işlemlere ulaşma fırsatı verdiğini aktarıyor. "Artık her hastane yapmış olduğu tüm işlemleri geçmişe dönük en ince ayrıntısına kadar görebilecek. Hangi branşta kaç hasta bakmış, kaç MR istemiş, kaç tane reçete yazmış. Hastane bunların tüm maliyetlerine ulaşabilecek. Aynı zamanda yaptığı işlemleri diğer hastanelerle de kıyaslayacak. Ona göre bir planlama yapabilecek. Özel hastaneler maliyet analizlerini çok rahat yapabilecek." ifadelerini kullanıyor. Normalde hastanelerin SGK ile sözleşme imzalarken örnekleme ya da tümünün incelenmesi yönünde anlaşma yaptığını belirten Şengül, hastanelerin yüzde 90'ının örnekleme yöntemini seçtiğini anlatıyor. "Böylelikle SGK gelen evrakın belli bir kısmını inceliyor. Orada hata, eksiklik görürse tümüne göre ceza veriyor. Şu anda tüm işlemler hem SGK hem özel hastaneler tarafından görülebilecek." dedi.

Gereksiz stent ya da sezaryen doğum, kontrol altına alınacak

Sistem özel hastanelere bakan tarafının yanı sıra vatandaşa da büyük fayda sağlıyor. Artık özellerde hekimlerin istediği tüm işlemler yakın takipte olacak. Hastane daha dikkatli davranacağı için vatandaş hem gereksiz tetkik yaptırmayacak hem de fazladan para vermeyecek. Türkiye'de bu alandaki gereksiz işlemler azalacak. Uygulama ile örneğin sezaryen doğumu fazla yapan hastanelerden, genel standartlara çekilmesi istenecek. Aynı şekilde her hastaya stent takılması kontrol altına alınacak.
 

sgk
vatandaştan
istenen
gereksiz
tahlilleri
takibe
aldı
Yorum (17)
Uzm
Kesintiler hep özel hastanelerden yapıldığı için artık özel hastaneler bu işin farkında ve harfiyen dikkat ediliyor. Siz devlet hastaneleri ve aile hekimliklerine bir göz atın.
0
Cevapla
Dr.K.D
Devlet hastanesinde görev yapmaktayım.Aynı zamanda performans denetleme komisyonunda görev yapmaktayım.Gördüklerime inanamiyorum.Devlet nasıl soyuluyor.Sayın ilgililer KAÇKAR DEVLET HASTANESİ`;ne bir gözatın.
0
Cevapla
kübra ışık
Evet önce devlet hastaneleri ve aile hekimliklerindeki gereksiz tetkik, laboratuvar ve ilaç kullanımına bakmak gerek.
0
Cevapla
ahmet yorulmaz
tüm hastenelerde hastenenin gelirini artırmak için gerekli gereksiz tetkik istenmekte.biz doktorlar aldığımız dönerden hastaların kanını içiyoruz. etik olmayan birçok davranış vegelir artırıcı,puan artırıcı işlemin içindeyiz.
0
Cevapla
ahmet ışık
özel hastane tecrübesi olmuş bir hekim olarak kaarı isabetli buldum. özel hastaneler ne vurgunlar vurmakta hayali operasyonlarmı, abartma işlemlermi, gerekmeyen mr larmı mr ı azalan doktora azarlamalarmı, ameliyat sayısı azalan cerraha endikasyonunu genişlet demelermi artık ne ararsanız. bu iş önce devlete bak felan demeyle olmaz, heryere bakılacak ama önce özel çünkü bu işi ticarethane mantığıyla yapıp birim fiyatı devlet hastanelerinden pahalı olan yerler özeller hekim sayısına oranlarsanız. bir ülkede bir özel hastane hissesi fiyatı 1 yılda 3 kat artabiliyorsa bu ülkede bişeyler yanlış gidiyor demektir....
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir