Medimagazin logo

Sezaryenle doğum azalmaya başladı, kadın doğumculara plaket verildi!

Eskişehir Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 2012 yılında sezaryen doğumda yüzde 33’lük düşüş olduğu belirtildi. Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Kazım Sarıcı, sezaryen doğum oranının azalması nedeniyle kadın doğum uzmanlarına plaket verdi.
Sezaryenle doğum azalmaya başladı, kadın doğumculara plaket verildi!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Eskişehir Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 2012 yılında yaptırılan doğumlarla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, 2012 yılının ilk 9 ayında hastanede 3 bin 278 doğum gerçekleştiğine dikkat çekilerek, doğumların bin 106’sının sezaryenle gerçekleştiği ve sezaryenle yapılan doğumlarında tüm doğumlara göre oranın yüzde 33.74 ve primer sezaryen oranın ise yüzde 15.53 olduğu açıklandı.

Eskişehir Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Kazım Sarıcı, hastanede yapılan doğumlarda sezaryen oranının Türkiye ortalamasının altında olduğunu söyledi. Sarıcı, “Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı 2011 yılı Sağlık İstatistikleri yıllığında, Türkiye’de 2011 yılında yapılan doğumlarda sezaryen oranı yüzde 47, Eskişehir’inde içinde bulunduğu Doğu Marmara Bölgesi'nde sezaryen oranları ise yüzde 52.” diye konuştu.

NORMAL DOĞUMU SEÇEN DOKTORLARA PLAKET VERİLDİ

Sağlıklı gebelikle ilgili eğitimler ve gebelere verilen normal doğumun avantajlarıyla ilgili bilgilendirme çalışmaları neticesinde sezaryen oranlarında belirgin bir oranda düşme sağlandığını söyleyen Dr. Sarıcı, “Hastanemizin 2012 yılında sezaryen oranları Türkiye ortalamasının altında. Hastanemizde gerçekleştirilen yüzde 33.74 ve primer sezaryen oranı ise yüzde 15.53. Sezaryen ameliyatlarında yüzde 50 gibi bir gerileme oldu. Bu da kadın doğum uzmanlarının büyük başarısı.” ifadelerini kullandı. Toplantıda kadın doğum uzmanlarına gösterdikleri başarıdan dolayı teşekkür plaketi verildi.

sezaryenle
doğum
azalmaya
başladı
kadın
doğumculara
plaket
verildi!
Yorum (1)
dr yalçın
inşallah olmaz oma herhangi bir normal doğum komplikasyonunda mahkemenin o plaketleri hiç dikkate almayacığından emin olun değerli meslektaşlarım.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir