Medimagazin logo

Sezaryen sonrası normal doğum moda

VAN'da özel bir hastanenin Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Gülsüm Feyza Kızıltan, sezaryen sonrası normal doğum yapılmayacağı yönündeki kanıyı kırmak için çalışıyor.
Kaynak: STAR
Sezaryen sonrası normal doğum moda
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Van'daki 8 aylık görevi boyunca sezaryen sonrası 15 kadına normal doğum yaptırdığını belirten Opr. Dr. Kızıltan, "Kadınlar arasında normal doğum moda ama asıl moda sezaryen sonrası normal doğum oldu" dedi.
 
Sezaryenle doğum oranının yüksek olduğu ülkeler arasında bulunan Türkiye'de Sağlık Bakanlığı çeşitli tedbirler almaya çalışırken, Van'da özel bir hastanenin Kadın Doğum Uzmanı Opr. Dr. Gülsüm Feyza Kızıltan, normal doğum için anne adaylarını teşvik ediyor. Geçmiş dönemde sezaryenle doğumların moda olduğunu belirten Opr. Dr. Kızıltan, şimdi ise normal doğumların moda olduğunu söyledi.
 
SEZARYEN SONRASI NORMAL DOĞUM
 
Türkiye'de normal doğumu yerleştirme çabası içinde olduklarını belirten Opr. Dr. Kızıltan, şimdiki modanın normal doğum, ancak asıl modanın sezaryen sonrası normal doğum olduğunu ve birçok kadının bu modanın içinde yer almak istediğini söyledi. Opr. Dr.Kızıltan,"Kadınlar sosyal medya üzerinden bu konuyla ilgili kulüpler kurup sezaryen sonrası normal doğum yaptırabilen hekimleri araştırıyor. 8 aydan beridir Van'da görev yapıyorum. Normal doğumun önemini annelerimizin ve anne adaylarımızın anlamasını istiyoruz. Özellikle sezaryen sonrası normal doğum olmayacağı yönündeki kanıyı kırmak istiyorum. 8 ay içersinde ilk doğumunu sezarlenle yapmış 15 kadına normal doğum yaptırdık. Normal doğumlarda anne ve bebek açısından oluşabilecek riskler çok daha azdır. Biz daha önce sezaryenle doğum yapmış ve normal doğum yapmak isteyen kadınlarınımızı takibe alıyoruz. Şartları uygun olan ve kendini hazır hisseden kadınlara sezaryen sonrası normal doğumu gerçekleştiriyoruz. Çok yoğun bir talep var bu yönde. Çünkü sezaryen doğumda en fazla üç doğum tavsiye ediliyor. Daha fazlası risk oluşturuyor. Ben bu yönde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bu modanın içersinde de yer almaktan mutluluk duyuyorum" dedi.
sezaryen
sonrası
normal
doğum
moda
Yorum (13)
MEHMET ALTINOK
bence doktor hanım yanlış yolda , zira o kanıyı kırmaya çalışırken eninde sonunda birisinin rahmi yırtılıp iç kanamadan ölürse yada ölmese bile rahmi alınmak zorunda kalırsa o cahil o fakir o gariban halkım öyle bir üzerine çullanırlar ki.... kapı pencere kafa göz onur şeref kırılmadık yer kalmaz... ben den söylemesi...
0
Cevapla
boran
Doktor hanıma üzülerek ÖĞRETMEK isterim ki doğum ya da sezaryen moda değildir. Doğum fizyolojik bir olaydır ve patolojik olduğunda kurtarma cerrahisi olan sezaryen yapılır. Böyle uyduruk reklamlar yapmadan önce biraz tıbbi bilgi ve genel kültürünüzü geliştirip daha sonra demeç verin.
0
Cevapla
mehmet ince
doktor hanım meslekte yeni olsa gerek,sezeryan sonrası uygun gebelerde alttan doğum olabileceğini sağır sultan bile biliyor,doğuda yaşayan ınsanlar için ameliyat demek yarım insan olmak demektir,sezeryanda böyle algılanır,gelelim sezeryan sonrası allttan doğumda ha bır rahım gıderse ,retroperıtonda hematon olursa,hele hele biri ex olursa orada duraman doktor hanım,,,seni tefe koyarlar ,,,ha bırde demişsin ki en fazla 3 sezeryan ,o da öyle değil iskandınav ülkelerinde 6-7 sezeryan olan kadın çookk,bu sayı beceri işi,böyle en fazla 3 deyip sezeryan olan ya da olacak olan insanların kafasını karıştırmayın luflenn...
0
Cevapla
aydin sinal
dünyada hicbir jinekoloji kliniginin yapmadigi sezaryen den sonra normal dogumu Van daki bir özel hastahanede(ismini neyki?) 8 ay gibi bir sürede rutin haline getiren Gülsüm hanimin yaptigina sadece MODA denir,cünki moda gelip gecicidir.birde bu hanimin nerede fakülte bitirip ihtisas yaptigini merak ettim,sezaryene ve doguma MODA diyen kisiyi yetistiren hocalar kimlermis? AÜ,HÜ,Capa,IÜ hocalari degil hehalde!
0
Cevapla
çetin öcal
ben buna sadece cahil cesareti diyorum.zira madalya takmıyorlar.plasentada sorun olmadıkça 6-7 cs ler yapılıyor.ucuz kahramanlığa gerek yok
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir