Medimagazin logo

Sevk zinciri mi geliyor?

Sağlıkta yeni dönem başlıyor. Acil hastalar dışında artık hiç kimse aile hekimi onayı olmadan hastanelere ve uzman doktora gidemeyecek.
Kaynak: BUGÜN GAZETESİ - Erdoğan SÜZER
Sevk zinciri mi geliyor?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, tedavi ve ilaçta yaşanan savurganlık ve istismarın boyutunun 4,1 milyar liraya ulaştığını söyledi. Çelik bundan sonra hastaların kendi kendilerine hastanelere gidemeyeceğini buna aile hekimlerinin karar vereceğini kaydetti ve ekledi: “Sevk zinciri sıkılaşacak”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, incelemeler sonucunda sağlık harcamalarında toplam 4,1 milyar liralık istismar ve israfa rastladıklarını bildirdi. Çelik, öngörülerin üzerinde gerçekleşen sağlık harcamalarının 3 milyar lirasının tedavi giderleri, 1,1 milyar lirasının ilaç savurganlığından kaynaklandığını ifade etti. Bakan Çelik’in verdiği bilgilere göre, tedavi giderlerindeki aşırı harcamalar sevk zincirinin etkin şekilde uygulanamamasından kaynaklanıyor. Çelik, sigortalı hastaların devlet hastanelerinde 1,5 milyar lira, üniversite hastanelerinde 661milyon lira ve özel hastanelerde de 705 milyon lira fazladan tedavi giderine yol açtıklarını söyledi. Çelik, bu hastaneler için ayırdıkları ödenekleri ise sırasıyla devlet hastaneler için 13,1 milyar, üniversite hastaneleri için 4 milyar 75 milyon lira, özel hastaneler için de 5 milyar 643 milyon lira olduğunu belirtti.

HASTA KENDİNİ SEVK EDİYOR

Bakan Çelik, tedavi ve ilaçta yaşanan istismar ve israfın önüne geçmek için sevk zincirini daha sıkı uygulamaya karar verdiklerini bildirdi. Çelik, hastaların önce aile hekimlerinden sağlık hizmeti alacaklarını, aile hekiminin uygun görmesi halinde hastaların hastane ve uzman hekimlere sevk edileceğini ifade etti. Çelik şöyle konuştu: “Vatandaş kendi hastalığı hakkında kendisi teşhis koyup aile hekimine değil de devlet ya da üniversite hastanesindeki bir profesöre gitmesi gerektiğine karar veriyor. Yani hasta kendi kendini sevk ediyor.Hastanın bu tercihi sistememaliyet yüklüyor.”

İlaçlar çöpe gidiyor

Bakan Çelik, ilaçta da istismar ve savurganlığı önlemek amacıyla yeni önlemler alacaklarını bildirdi. İlaç kutularının küçültülmesinin önemli rol oynayacağını belirten Çelik, “Doktor hastayı tedavi edebilmek için önce bir ilaç başlıyor. Mecburen çok sayıda kutu ilaç yazıyor. Ancak tedavinin daha ilk aşamasında o ilaçların hastaya uygun olmadığı anlaşılıyor. İlaçlar değiştiriliyor. Bu sefer yeni kutular yazılıyor. İlk yazılan çöpe gidiyor. Bu tür israflar son bulacak” dedi. Çelik, yerli ilacı geliştirme de dahil olmak üzere her türlü alternatif üzerinde çalıştıklarını vurguladı.
 

sevk
zinciri
mi
geliyor?
Yorum (100)
bevliyeci
Sayın bakan ayrı dünyada yaşıyor sanki. Bu sevk zincirini uygulayabilecek ne bakan var ne hükümet...
0
Cevapla
Cuma K.
Sanırım geç de olsa dediğimize geldiler... Bizim Saglık Bakanına kalsa yine bi şey değişmezdi de.. Allah'tan ekonomiden anlayan bir başka bakanlık durumun farkına varmış. İyi ki SGK sağlık bakanlığının emrinde değil. Aile hekiminden de sevk için para keseceklerine göre; önce aile hekimi darbeyi yiyecek; kısa süre sonra daha az sevk yaptıkça devlet hastaneleri kârını kaybedip döner dağıtamayacak; bu kez de 2.Basamak doktorları darbe yemiş olacak. E sonra ne olacak? söyliyim; yeterince kâr etmiyorlar deyip hastaneleri özelleştirecekler. Geçmiş olsun EY HALKIM!
0
Cevapla
kamil ömür
Bu saatten sonra çok zor.Alıştırılmış,184 no lu hatla iyice şımartılmış bir halkla karşı karşıyasınız.Türkiye'ye özgü bir aile hekimliği sistemi oluştu.Gerçek aile hekimliği sistemini uygulamak gerçekten çok zor.Arada gündeme geliyor ama oy kaygısıyla hep vazgeçiliyor.Zaman ilerledikçe kısır döngü iyice sisteme yerleşmiş oluyor.Bu nedenle yapmak çok zor.Hayata geçirildiğini farzedelim bu seferde zaten felç durumundaki acil servisler tamamen çöker.
0
Cevapla
ÜNAL SERT
SAYIN BAKAN ÇÖZÜM ARAYIŞINIZA BİR PARÇA KATKIMIZ OLSUN DÜŞÜNCESİYLE AŞAĞIDAKİ ÖNERİLERİ ARZ EDİYORUM. 1- ALMAN GENEL SAĞLIK SİGORTASI 1883 YILNDA(?) BAŞLAMIŞ 2- HER SENE AKSAYAN TARAFLAR DÜZELTİLMİŞ 3- BU GÜN BİR SAĞLIK ÇIKMAZI İÇİNDE YENİÖNLEMLER ALIYOR( YAPILAN İŞLERİ LÜTFEN ELEMANLARINIZ ARAŞTIRSIN) .GEÇ BİLR KALDILAR. 4- AİLE HEKİMİ UZMAN AİLE HEKİMİ ZİNCİRİ ÇOK İYİ ÇALIŞIYOR 5- UZMAN AİLE HEKİMİ( TÜM DALLAR ÜRO, KBB. İÇHST. CERRH VS..)NE GİTMEDEN HASTANEYE SEVK OLMAUYOR. O HEKİM HASTAYI HER YÖNÜ İLE HAZIRLAYIP, HASTANEDEN RANDEVUSUNU ALIP GÖNDERİYOR. POSTOP. DÖNEMİNDE TABURCU EDİLDİKTEN SÖNRA TAKİP EDİYOR( BU SİSTEMLE SGK NUN KAZANCINI HESAPLATIRMISINIZ !) 5- İLAÇLAR DOKTORLAR TARAFINDAN GÜNDE KAÇ ADET KAÇ GÜN SÜRE İLE KULLANILACAKSA O MİKTARDA VERİLMELİ. KUTU SİSTEMİ TERK EDİLMELİ. 6- LÜZUMLU ORTEZ VE PROTEZLER DE ÖNCE YERLİ VE EN BASİT SİSTEMFAKAT İŞ GÖREN SİSTEM TERCİHEDİLMELİ ÇOĞALTMAKMÜMKÜN SAYGILARIMLA
0
Cevapla
proffff.
wawwWWWW BU DA DEVRİM.....
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir