Medimagazin logo

Sare Davutoğlu: Hekimler kendileri için öncelikle sezaryeni tercih ediyorlar

Başbakan Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, "Biz onda gördük ki hekimler kendileri için öncelikle sezaryeni tercih ediyor. Doğal olarak buna inanıyorlar, bunun doğru olduğuna, bunun daha iyi olduğuna inanıyoruz. Belki aldığımız eğitimin de katkısıyla bu böyle" dedi.
Sare Davutoğlu: Hekimler kendileri için öncelikle sezaryeni tercih ediyorlar
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, "Biz biliyoruz ki normaldoğum sürecini yaşayan bir bebek, en azından travmayı yaşayan bir bebek emzirme konusunda, anne sütü alma konusunda çok daha şanslı bir başlangıç yapıyor hayata" dedi.

Anne ve bebek beslenmesinin önemini konu alan ve Yükseliş İktisadi ve Stratejik Araştırmalar Vakfı tarafından bu yıl 4'üncüsü gerçekleştirilen "Fetal Hayattan Çocukluğa İlk 1000 Gün Gebe ve Çocuk Beslenmesi Kongresi" Ankara'da başladı.

Sare Davutoğlu, bir otelde düzenlenen kongrenin ikinci oturumunun açılışında yaptığı konuşmada, kongreye emeği geçenleri, özellikle konu seçimlerinden dolayı tebrik etti.

Kongredeki oturumlarda normal doğum ve sezaryenin de ele alınacağına dikkati çeken Sare Davutoğlu, şunları söyledi: 

"Biz biliyoruz ki normal doğum sürecini yaşayan bir bebek, en azından travmayı yaşayan bir bebek emzirme konusunda, anne sütü alma konusunda çok daha şanslı bir başlangıç yapıyor hayata. Travma süresince koku duyusunun gelişmesinin, bebeğin anne memesini bulmasını kolaylaştırdığını, normal doğan bebeklerin biraz da bu sebeple anneyle daha kolay bağlantı kurduğunu, daha uzun süreler anne sütü aldığını yapılan çalışmalar sonucu öğrenmiş bulunuyoruz."

Sezaryenin çok önemli bir "kurtarma ameliyatı" olduğunu dile getiren Davutoğlu, "Ama giderek hepimiz fark ettik ki 'normal doğum mu sezaryen mi' gibi bir karşılaştırmadan kesinlikle uzaklaşmamız gerekiyor. Sezaryeni, normal doğumun mümkün olmadığı durumlarda başvurmamız gereken bir 'kurtarma ameliyatı' olarak hepimizin, başta hekimlerimizin görmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"Türkiye’de emzirme oranlarımız oldukça düşük"

"Maalesef Türkiye'de emzirme oranlarımız oldukça düşük" diyen Sare Davutoğlu, bu konuda doğum şeklinin olduğu kadar diğer birçok faktörün de rolünün olabileceğini bildirdi.

Davutoğlu, 2006'da yaptıkları bir Avrupa Birliği projesinden de örnek vererek, şöyle konuştu:

"Projede, 6 ay sadece anne sütü alan bebek oranımızın yüzde 4 olduğunu görerek adeta dehşete düşmüştük. Geçen yıl bir vesileyle rakamlara baktım, şu anda ilk 2 ay sadece anne sütü alabilen bebek oranımız da yüzde 50, son derece düşük oranlardayız. Anne dostu, bebek dostu hastane uygulamaları bunlarla ilgili bir artışı sağlasa da henüz çok yetersiz görünüyor. Eminim bugünkü toplantıda bunlarla ilgili çok daha iyi bilgilere ulaşacağız. Hepimizin konunun önemine dahil farkındalığımız da bilgimiz de artmış olacak."

"Hekimler kendileri için öncelikle sezaryeni tercih ediyorlar"

Bir kadın doğum uzmanının master tezinde, "Kadın doğum hekimlerinin doğuma bakış açıları" konusunu ele aldığını anlatan Sare Davutoğlu, "Biz onda gördük ki hekimler kendileri için öncelikle sezaryeni tercih ediyor. Doğal olarak buna inanıyorlar, bunun doğru olduğuna, bunun daha iyi olduğuna inanıyoruz. Belki aldığımız eğitimin de katkısıyla bu böyle. Belki bunu değiştirme konusunda da bizlerden başlayarak, bu toplantı ve benzeri toplantılar güzel bir başlangıç olacaktır" değerlendirmesinde bulundu. 

Kongre, 5 Mart’ta sona erecek.

kadın doğum
sezyen
sare davutoglu
Yorum (3)
mustafa
mevcut sistemde bizler köleleriz toplumsa efendilerimiz. köleler efendilerinin önünde duramaz..durmaya çalışırlarsa kendilerini tehlikeye atarlar..toplumun kafasındaki sezaryen oranına bakmak lazım.bugün 100 gebenin 90 ı sezaryenle doğurmak isterken kadın doğumcu bunun önünde duramaya kalktığında vajinal doğum, gerektiğinde sezaryen dediğinde..eğer bir problem olursa sen gününü görürsün diye tehdit ediliyorsa..ve buna muhatap kaldığında evet doğru diyor bir problem olursa ben gerçekten günümü görürüm diye kafasından geçiriyorsa sezaryen oranının düşürülmesi sadece hekimi baskı altına almakla düşürmeye çalışmak köleyi ezmektir
27
Cevapla
Mehmet
Sayın başbakanımızın eşinin bir kadın doğum uzmanı olduğunu ilk duyduğumda çok sevinmiştim. Bu mesleğin içinden biri olarak bizim yapamadığımızı yapar sesimizi duyurur. dertlerimizden sorunlarımızdan anlar. Bizi çok daha iyi ifade eder ve sorunlarımıza çare arar diye. Ama görüyorum ki bu olayın suçlusuda yine biz ilan ediliyoruz. Kabak yine bizim başımıza patlıyor ve çok yakında yine hekime yeni yaptırımlar ortaya çıkacak..yazık çok yazık. Harbiden köleyiz
10
Cevapla
Dr.Cevdett
Bayan kadın doğum uzmanı arkadaşlar arasında kendi hamileliklerinde primer sezaryen oranı kaç acaba. Erkek doktor gözüyle normal doğumu teşvik ederken kadın doktor arkadaşların gözüyle bu olaya nasıl baktıklarını merak ediyorum doğrusu.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir