Medimagazin logo

Samsun EAH ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi protokol imzaladı

Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi’nin Samsun Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından ortak kullanılması amacına yönelik olmak üzere, Vali İbrahim Şahin ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl arasında bir protokol imzalandı.
Samsun EAH ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi protokol imzaladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Vali İbrahim Şahin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bilindiği gibi son yıllarda ülkemizde sağlık alanında çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hatta sağlık alanındaki atılımlar, gelişmiş batı ülkeleri için dahi örnek teşkil etmektedir. Hasta bakım, teşhis ve tedavi hizmetlerindeki gelişmelerin yanı sıra özellikle eğitim ve araştırma faaliyetlerinin etkili bir şekilde sürdürülmesi gerekmektedir. Bu amaçla Yüksek Öğretim Kanunu ile Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu ve Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlara Ait Sağlık Tesisleri ve Üniversitelere Ait İlgili Birimlerin Birlikte Kullanım ve İşbirliği Usül ve Esasları Hakkında Yönetmeliğe göre Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl ile Valiliğimiz arasında bir protokol imzalanmıştır. İmzalanan protokol ile Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi’nin Samsun Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından ortak kullanılmasına karar verilmiştir. Ayrıca gerekirse genel sekreterliğe bağlı diğer hastaneler de ortak kullanılabilecektir” dedi.


Protokolün amacı hakkında bilgi veren Şahin, “Bu protokoldeki amacımız Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin eğitim, araştırma ve uygulama hizmetlerini sürdürülebilmesi ve bölgemizdeki ihtiyaç duyulan sağlık hizmetlerinin daha etkili, kaliteli ve ulaşılabilir olmasını sağlamaktır. Protokole göre Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, uzmanlık öğrencileri, üniversitenin sağlık bilimleri alanında eğitim alan diğer öğrencileri teorik ve uygulamalı eğitimleri ile rotasyonlarını Eğitim Araştırma Hastanemiz ve diğer hastanelerimizde yapabileceklerdir. Eğitim ve Araştırma Hastanemiz bünyesinde görev yapan öğretim elemanları, uzmanlar ve başasistanlar eğitim faaliyetlerinde görev alacaklardır. Ayrıca Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin öğretim üyeleri ve diğer personeli de başta Eğitim ve Araştırma Hastanemiz olmak üzere Genel Sekreterliğimiz bünyesindeki hastanelerde çalışarak, araştırma ve eğitim öğretimin yanı sıra tıbbi hizmetlere katkıda bulunacaklardır. Bu sayede vatandaşlarımız multidisipliner uygulamalar gerektiren, teşhis ve tedavileri ancak üniversitelerde yapılabilecek bazı hastalıklarda tıbbi hizmetlere daha rahat ulaşabileceklerdir” diye konuştu.
Bu süreçte ilgili sağlık tesislerinin işletilmesi sorumluluğunun Genel Sekreterliğe ait olacağı ancak eğitim öğretimle ilgili konuların Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğü ile beraber yürütüleceği bilgisini veren Vali Şahin, tıbbi hizmet ve tıp eğitiminin kalitesinin artırılması yönünde önemli atılımlar sağlayacağına inandıkları bu protokolün Samsun halkına hayırlı olmasını dilediğini sözlerine ekledi.

samsun
eah
ile
sağlık
bilimleri
üniversitesi
protokol
imzaladı
Yorum (1)
murat kar
TÜSEB kadroları ne zaman verilmeye başlanacak malum doçent olduk tabelada kaldı...
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir