Medimagazin logo

Sağlıkta şiddete ceza artırımına Bakan desteği

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlıkçılara şiddet uygulayanlara verilecek cezaların artırılmasından yana olduğunu belirterek, ''İşinin başında vatandaşa hizmet eden bir devlet memurunun, sağlıkçının şiddete maruz kalması asla kabul edilebilir bir durum değildir'' dedi.
Sağlıkta şiddete ceza artırımına Bakan desteği
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Akdağ, sağlıkta şiddetin önlenmesi ve cezaların artırılmasına yönelik çalışmaları, AA muhabirine değerlendirdi.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine büyük önem verdiklerini, bunun için birçok tedbir aldıklarını belirten Akdağ, günde 20-25 şiddet olayının bildirildiği Beyaz Kod biriminde yetkili sendikadan da birinin 24 saat görev yapması önerisi götürdüğünü söyledi.

Bu olayları azaltmak için gayret göstermeyi sürdüreceklerini ifade eden Akdağ, hastalarla sağlıkçılar arasındaki karşılıklı diyaloğun geliştirilmesinin büyük önem taşıdığını söyledi. Akdağ, ''Bütün bunlara rağmen tırnak içinde ifade ediyorum, magandalık, kabadayılık yapan varsa onlar için devletin güçlü elini ortaya koyacağız'' diye konuştu.

-''Yargı artık daha hızlı işliyor''-

Yargının da artık bakanlık olarak gösterdikleri çabaların ardından bu tür olaylarda yerinde ve hızlı işlemeye başladığına dikkati çeken Akdağ, şöyle konuştu:

''Bundan da memnunuz. Adalet Bakanlığımız ile görüşüyoruz. Ben cezaların artırılmasına da taraftarım. İşinin başında vatandaşa hizmet eden bir devlet memurunun, sağlıkçının şiddete maruz kalması asla kabul edilebilir bir durum değildir. Bir kişi döner bıçağıyla gidip bir hastaneye girer, tutuklandıktan sonra elini kolunu sallayarak çıkarsa, bizim bununla mücadele etmemizin çok zor olduğu açık.''

Akdağ, ''Adalet Bakanlığı nasıl bakıyor cezaların artırılması önerinize'' sorusuna ise ''Genel anlamda onlar kategorik bir yaklaşım içerisindeler ceza kanunuyla alakalı olarak. Söylediğim gibi üzerinde çalışıyoruz'' yanıtını verdi.

Batılı ülkelerle kıyaslandığında şiddet olaylarının Türkiye'de daha düşük olduğunu dile getiren Akdağ, ''Kayıt altına almak çok önemli. Nerede bir sağlıkçı şiddet görmüşse bize bildirsin, kayıt altına alalım ve hukukunu koruyalım'' çağrısında bulundu.

sağlıkta
şiddete
ceza
artırımına
bakan
desteği
Yorum (10)
hasan efe
en büyük ceza sana vermekle başlanmalı bu işe; onların lideri sensin
0
Cevapla
kenan onuk
timsahın gözyaşları
0
Cevapla
aykut
Hatırlıyorum. başbakan talimat vermişti, emekli hekime zam üzerinde de çalışıyordunuz. Çalışma konusunda üzerinize yok maşallah. İcrata gelince kocaman bir SIFIR.
0
Cevapla
kuzey dr
destekleseniz ne yazar önce vatandaşa verdiniz gazı,her gün taciz ediliyoruz. bazen sözle bazen bir bakışla bazen de el kol hareketi ile.. ne yapsanız nafile. allahtan isteğim sizlerinde mesleğe döndüğünüzde aynı şeyleri yaşamanız.
0
Cevapla
Maalesef
Kırık Cam Teorisi" ABD'li suç psikologu Philip Zimbardo'nun 1969'da yaptığı bir deneyden ilham alınarak geliştirilmişti. Zimbardo, suç oranının yüksek olduğu, yoksul Bronx ve daha yüksek yaşam standardına sahip Palo Alto bölgelerine birer 1959 model otomobil bıraktı. Araçların plakası yoktu, kaputları aralıktı. Olup bitenleri gizli kamerayla izledi. Bronx'taki otomobil üç gün içinde baştan aşağıya yağmalandı. Diğerine ise bir hafta boyunca kimse dokunmadı. Ardından Zimbardo ile iki öğrencisi, sağlam kalan otomobilin yanına gidip çekiçle kelebek camını kırdılar. Daha ilk darbe indirilmişti ki çevredeki insanlar (yani zengin beyazlar) da olaya dahil oldular. Birkaç dakika sonra o otomobil de kullanılmaz hale geldi. "Demek ki" diyordu Zimbardo, "İlk camın kırılmasına, ya da çevreyi kirleten ilk çöpe, ilk duvar yazısına izin vermemek gerek. Aksi halde kötü gidişatı engelleyemeyiz." Bende diyorum ki sağlıkçılara yapılan en ufak hakaret ya da saldırı cezasız kalırsa, dışarda efendi ve sakin olan insanlar hastanede canavara döner ve kolayca saldırır. Bakanımızın katıldığı bu ceza arttırımı bir an önce hayata geçirilmeli ve ceza ertelenememelidir. Hatta saldırgan hemen hapsedilmeli ve kısa sürede serbest birakilmamalidir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir