Medimagazin logo

Sağlıkta Dönüşüm İzmir'e yaradı

İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan, İzmir'in sağlıkta dönüşüm programını benimseyen, bütün bileşenlerini başarıyla uygulayan bir kent olduğunu söyledi
Sağlıkta Dönüşüm İzmir'e yaradı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan, İzmir'in sağlıkta dönüşüm programını benimseyen, bütün bileşenlerini başarıyla uygulayan bir kent olduğunu söyledi.

Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan sağlıkta dönüşüm programı kapsamında, kent genelinde nitelikli ve etkili sağlık hizmetleri verilmesine yönelik çalışmalar yapıldığını belirtti.

İzmir'de 26 devlet hastanesinin hizmet verdiğini ifade eden Özkan, ''Bu hastanelerden 22'si kalite ve akreditasyon çalışmaları kapsamında kalite belgesini aldı. Kalan 4 hastane ise bir ay içinde bu belgeye sahip olacak'' dedi.

Aile hekimliği uygulamasının 19 aydan bu yana başarıyla yerine getirildiğini söyleyen Özkan, şöyle konuştu:
''Sağlık ocakları döneminde yüzde 55'lerde olan hasta memnuniyeti, aile hekimliği uygulamasıyla yüzde 90'ın üzerine çıkmıştır. Aile hekimliğinin başlamasıyla hastaların, ilk başvuruda birinci basamağı tercih etme oranı yüzde 58-59 seviyesine yükseldi. Ayrıca 2002 yılında hekimlerin yüzde 89'u hastanelerde yarı zamanlı çalışırken, bu rakam Aralık 2008 verilerine göre yüzde 26 seviyesine inmiştir. Bu rakamlar, doktorların performansa dayalı döner sermaye sisteminden duydukları memnuniyetin göstergesidir. Sağlıkta dönüşüm programı, sunulan sağlık hizmetinin artırılmasına yönelik bir uygulama. Hizmeti alan ve sunan insanlar için memnuniyeti artırıcı doneler içerir. İzmir, sağlıkta dönüşüm programını benimseyen ve bütün bileşenlerini başarıyla uygulayan bir kent haline gelmiştir.''

Son yıllarda sürdürülen çalışmalarla kent genelinde gebe-bebek izleme ve aşılama oranlarında son 10 yılın en yüksek yüzdelerine ulaşıldığına işaret eden Özkan, bebeklik aşılarının yanı sıra, okul dönemi, ergen ve 65 yaş üstü aşılarının rutin aşılama programına alındığını kaydetti.

Özkan, toplum taramasının sağlanması amacıyla birçok tarama testinin ücretsiz uygulandığını, son yıllarda İzmir'de sağlık alanına yönelik en büyük yatırımların ise acil servisler ile yoğun bakım ünitelerine yapıldığını sözlerine ekledi.

sağlıkta
dönüşüm
i̇zmir'e
yaradı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir