Medimagazin logo

Sağlıkçılar yemek hakkı için eylemde

Devlet hastanelerinde çalışan sağlık personeli, "yemek yardımına katkı payı" adı altında yapılan kesintileri protesto amacıyla bugün yemek boykoto yapacak.
Sağlıkçılar yemek hakkı için eylemde
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Devlet hastanelerinde çalışan sağlık personeli, "yemek yardımına katkı payı" adı altında yapılan kesintileri protesto amacıyla bugün yemek boykoto yapacak.

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü sağlık çalışanlarından yemek parası kesmeye başladı. 2009 itibarıyla devreye giren uygulama kapsamında toplam 300 bin sağlık çalışanının maaşından günlük 1.8 ila 2.6 TL arasında kesinti yapılacak. İstanbul merkezli devlet hastanelerinde çalışan sağlık personeli ise katkı payı genelgesini bugün yemek boykotu, yürüyüş ve basın açıklamaları ile protesto edecek.
Sağlık Emekçileri Sendikası'nın (SES) İstanbul'daki 4 şubesi tarfından ortaklaşa düzenlenen eylemin Türkiye geneline de yayılması planlanıyor.

Dava olumsuz sonuçlandı
İstanbul'da yaklaşık 40 bin sağlık çalışanının bulunduğunu, Türkiye çapında ise bu sayının 300 bin civarında olduğunu belirten SES Bakırköy Şube Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Erbulan, genelgenin iptal edilmesi için dava açtıklarını, ancak olumlu sonuç alamadıklarını söyledi. 2008 yılının mart ayında çıkan genelgenin açılan dava nedeniyle 9 ay gecikmeli olarak devreye girdiğini belirten Erbulan, "Maliye Bakanlığı kaybedilen 9 ayın parasını da geri istiyor" açıklamasını yaptı.
Hükümet "Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği" adı altında memurlardan şu anda katkı payı alıyor. Ancak, bu kesinti 2008 öncesine kadar sağlık çalışanlarını kapsamıyordu. Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü'nün Yiyecek Yardımı konulu 2736 sayılı genelgesi ile sağlık çalışanları da bu kapsama alındı. Mart 2008'de yayımlanan genelgeye göre yataklı tedavi kurumlarında hizmet gören personelden de kesinti yapılması karara bağlandı.
Referans
sağlıkçılar
yemek
hakkı
için
eylemde
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir