Medimagazin logo

Sağlık Bakanlığı Grip Bilim Kurulu kararını açıkladı

Sağlık Bakanlığı Grip Bilim Kurulu kararını açıkladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık bakanlığı Avrupa'yı tehdit eden grip salgınıyla ilgili Grip Bilim Kurulunu bugün toplamıştı. Kurul az önce şu açıklamayı yaptı:

 

Sağlık Bakanlığı Grip Bilim Kurulu 26 Şubat 2015 (bugün) toplanmış ve aşağıdaki kararlar alınmıştır.

 

Avrupa Bölgesinde her yıl görülmekte olan mevsimsel grip aktivitesinin ilk vakaları Ekim ayından itibaren görülmeye başlanmış, Ocak ve Şubat aylarında artarak devam etmiştir. Ülkemizde de her yıl olduğu gibi Aralık ayı ortasından itibaren ilk vakalar görülmeye başlamıştır. Bu artış, beklenen mevsimsel grip artışı olup görülen grip tipleri Avrupa'da görülen tiplerle benzerdir.

 

Solunum yolu enfeksiyonu olup grip düşünülen hastaların alınan örneklerinde Avrupa'da vakaların en yoğun olduğu dönemde %51 oranında İnfluenza tespit edilmiştir.

 

Ülkemizde de solunum yolu enfeksiyonu olup grip düşünülen hastalarda şu ana kadar saptanmış olan en yüksek influenza oranı %23'dür.

 

Avrupa Bölgesindeki grip etkenleri; influenza A (% 87) ve influenza B (%13) virüsleri olarak tespit edilmiştir. Ülkemizde de şu ana kadar tespit edilen örnekler içerisinde influenza A oranı %62, influenza B oranı %38'dir.

 

Gerek Avrupa'da gerekse ülkemizde virüslerin arasında yeni ortaya çıkmış farklı bir virüs tespit edilmemiştir. Bu nedenle, son dört yıldan farklı bir seyir öngörülmemektedir.

 

Her yıl influenza sezonunda özellikle 65 yaş üstü kişilerde ölüm oranlarında artış görülmektedir. Bu influenza sezonunda bazı Avrupa ülkelerinde 65 yaş üstü ölümlerde genel olarak düşük miktarda bir artış söz konusudur. Bugün için bunun nedeni tam belli olmamakla beraber griple ilişkili olabileceği öne sürülmüştür. Ülkemizde ise geçmiş yıllara oranla grip ölümlerinde artışa dair bulgu yoktur.

 

Son hafta içerisinde Avrupa'da grip sayılarında azalma görülmeye başlamıştır. Ülkemizde ise aktivite devam etmektedir.

 

Ateş ve solunum yolu enfeksiyonu bulgularıyla seyreden hastalıkların tek nedeni influenza virüsü değildir. Benzer bulgulara neden olabilecek çok sayıda virüs dolaşımda bulunmaktadır.

 

Ülkemizde 2014-2015 influenza sezonunda incelenen 2490 örneğin 800'ünde solunum yolu virüsleri tespit edilmiştir. Pozitif olan örneklerde influenza dışı virüslerin oranı %71'dir.

 

Grip ile ilgili yapılan çalışmalar Bakanlığımızca Türkiye Halk Sağlığı Kurumu internet sitesinden (www.thsk.gov.tr) düzenli olarak duyurulmaktadır.

 

Gripten korunmak için:

·        Öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burun kapatılmalıdır (kağıt mendil veya omuz-dirsek arası kol ile).

·        Eller sık sık sabun ve su ile yıkanmalıdır.

·        Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalıdır.

·        Grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde evde istirahat edilmelidir, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğu kadar az kişi ile temas edilmelidir.

·        Kullanılmış kağıt mendiller çöp kutusuna atılmalıdır.

·        Kalabalık ortamlarda eller ağız, burun ve gözlerle mümkün olduğu kadar az temas etmelidir.

·        Grip aşısı korunmada bilinen en etkili yöntemlerden birisidir. Grip aşısının etkinliği, her sene dolaşan virüsle aşı içeriği aynı olduğunda artmaktadır. Ülkemizin bilimsel verileri değerlendirildiğinde grip aşısının Eylül-Aralık ayları arasında yapılması önerilmekle birlikte grip mevsimi Nisan ayına kadar devam ettiği için Mart ayının sonuna kadar aşı yapılabilir.

Kamuoyunun dikkatine saygı ile duyurulur.

sağlık
bakanlığı
grip
bilim
kurulu
kararını
açıkladı
Yorum (2)
Ahmet Rasim Küçükusta
GRİP AŞISI YÜZDE 3 ETKİLİ, YÜZDE 100 TİCARİ AŞIDIR İngiltere’ de, endüstriyle çıkar ilişkileri olan uzmanlar tarafından her sene mutlaka yaptırılması tavsiye edilen grip aşılarının bu yılki etkinliğinin sadece “%3.4” olduğu bildirildi. Çok şükür ki bizde, bu ülkelerdeki gibi “grip aşısı yaptırın” diyen “endüstri dostu hekimler” ve bunların açıklamalarını haber yapan “sorumsuz gazeteciler” yok. Kaynak: http://ahmetrasimkucukusta.com/2015/02/06/yazilar/tip-yazilari/grip-tip-yazilari-yazilar/grip-asisi-yuzde-3-etkili-yuzde-100-ticari-asidir/
0
Cevapla
Ahmet Rasim Küçükusta
130 MİLYON DOZ GRİP AŞISI YAPILAN AMERİKA GRİPTEN KIRILIYOR Bir ay önce bu seneki grip aşısının H3N2 virüslerine etkili olmayacağını açıklayan CDC şimdi de USA’ yı kasıp kavuran salgında vakaların %95’ inde etkenin H3N2 olduğunu bildirdi. 3 ay sonraki koruyuculuklarının “sıfır” olduğu gösterilen grip aşılarının bu seneki etkinliklerinin hava sıcaklığı gibi “sıfırın altına” düşmesi bekleniyor. Kaynak: http://ahmetrasimkucukusta.com/2015/01/06/yazilar/tip-yazilari/grip-tip-yazilari-yazilar/130milyon-doz-grip-asisi-yapilan-amerika-gripten-kiriliyor/
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir