Medimagazin logo

Sağlık Bakanlığı, “gereksiz bulduğu” bütün tahlillerin parasını hastaya ödetecek

Sağlık Bakanlığı’nın gereksiz tahlillerin önüne geçmek için uygulamaya koyacağı “fayda modeli” Meclis gündemine taşındı.
Kaynak: TARAF - SÜMEYRA TANSEL
Sağlık Bakanlığı, “gereksiz bulduğu” bütün tahlillerin parasını hastaya ödetecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yeni modele göre özel hastanelerde yapılan gereksiz tetkik ve tahlillerin önüne geçmek için sadece tedavisinde başarılı olan hastaların tahlilleri için ödeme yapılacak. Amerika merkezli Medtronic şirketinden model alınarak hazırlanan bu yeni sistemle sağlık giderlerinin düşmesi sağlanacak. Hasta Hakları Aktivistleri Derneği modelin birçok sakıncası olduğunu söylüyor. Derneğe göre yeni uygulamayla özel hastaneler, hastaların tedavisinde gerekli olan ancak SGK’dan ödemesini alamayacakları tetkik ve tahlilleri yapmama yoluna gidebilir. Ayrıca yeni modelle SGK’nın “gereksiz tahlil” veya “ başarısız” tedavi diye ödemediği faturaların sorumlusu da hastalar olacak. Yeni sistemle SGK’lı hastanın sağlık masrafı oldukça artacak. Hastalar “yüksek fatura” kaygısı ile özel hastaneye gidemeyecekler.

Hasta Hakları Aktivistleri Derneği adına açıklama yapan avukat Şahin Çarşanbalı, yeni modelin uygulamaya geçmesi durumunda Bakanlığa dava açacaklarını söyledi.


Zararı kim karşılayacak CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise derneğin, “Fayda modeli” konusundaki çalışmasını Meclis’e taşıdı. CHP’li Tanrıkulu yeni model hakkında Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi vererek “Tedavinin başarılı olması kriteri nedir? Ödeme yapılmadığında hastane ödemesini hasta mı yapacaktır? Uygulama neticesinde hastalara gerekli tetkikleri yapmaktan çekinen özel hastanelerde, teşhisi yapılamayan hastaların zararını kim karşılayacaktır” diye sordu.

sağlık
bakanlığı
“gereksiz
bulduğu” bütün
tahlillerin
parasını
hastaya
ödetecek
Yorum (10)
cerrah tolga
peki devlet hastanelerinde yapılan yersiz işlemlerin durumu ne olcak.sgk faturalarına bile bakmadığı devlet hastanelerinde hiç mi yersiz işlem olmuyor
0
Cevapla
volkan
ooooooh ne güzel.hastalarla tartışmadığımız bir o kalmıştı?Eskiden o tahlili , şu filmi yaptırıver diyenler şimdi ona ne gerek var, bu tahlile ne gerek var diye ahkam kesmeye başlayacak!!!!! NOT: bir amerikan dizisi vardı orada dr elinde tablet şablon soru ve tahliller ile teşhis koymaya çalışıyor şablonun dışına çıkamıyordu...Yakında sgk hepimize bi program dağıtıp tanı-tedaviyi o şablondakilere göre koymamızı isterse hiç şaşırmam!!!
0
Cevapla
dr
Özel hastanede ve devlette çalışan bir dr olarak söyliyeyim, SGKnın en büyük açığı devlet hastanelerinden kaynaklanıyor. özel hastanelerde kesinlikle son derece ekonomik ve hedefe yönelik bir çalışma şekli var. devlet hastanelerinde neyi denk getirirsem diyerek savurganca tahliller isteniyor. SGK bunu biliyor, ancak nedense hiçbir önlem almıyorlar, özel hastaneleri günah keçisi yapmışlar yükleniyorlar. Daha düzeltilecek çok hatalı yer var, ancak düzeltilmek istenip istenmediği belli değil.
0
Cevapla
r.k.
gereksiz tahlille uğraşacağına,genel sekreterlik adıyla gereksiz yere istihdam edilen,torpilli gereksiz sözleşmeli çalışanlarla uğraş.
0
Cevapla
Soner
Devlet hastaneleri için de aynı şey geçerli olmalı bence. Hastanenin geliri artsın diye blok tetkik isteyen doktorlar var, bayan hastadan prostat spesifik antijeni isteyen doktor gördüm ben yahu :)
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir