Medimagazin logo

Sağlık Bakanı: Yeni performans sistemi Eylül-Ekim'de uygulanacak

Sağlıkta yeni performans sistemi geliyor. Hekimlere aylık 800 ila bin 200 lira arasında ek ücret yolu açılıyor. Acil ve yoğun bakım çalışanlarına da 150 lira ek gelir var...
Kaynak: TAKVİM - Safure CANTÜRK
Sağlık Bakanı: Yeni performans sistemi Eylül-Ekim'de uygulanacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan doktorlara ve sağlık çalışanlarına müjde geldi.
Performans sistemindeki değişiklikle hekimlere 800 ila bin 200 lira arasında ek ücret geleceğini açıklayan Müezzinoğlu, acillerde ve yoğun bakımlarda çalışanlara da ek ücret planladıklarını söyledi.
Yeni performans sisteminin Eylül-Ekim'de uygulanmaya başlayacağını kaydeden Bakan Müezzinoğlu, sistemi şöyle anlattı:

RİSKLİ AMELİYATA YÜKSEK PERFORMANS:
Kamu hastanelerinde doktorlarımız sadece hasta bakmıyor aynı zamanda eğitim de veriyor.
Doktorlarımızın gelir durumunu artırmak için hastanelerimizde branş bazlı risk esaslı bir dağıtım modeline geçeceğiz. Kadın doğum, yoğun bakım, kardiyoloji, KVC, organ nakli, uzuv kopmalarına bağlı replantasyon girişimi gibi işlemlerde tavanın 2 katına kadar doktorlara ek ödemenin yolunu açıyoruz.

 


Yeni Performans Yönetmeliği neler içeriyor?
DOKTORA EK ÜCRET:
Yeni performans düzenlemesinin doktorların ücretlerini ne kadar artıracağını 10 bölgede simülasyonlar yaparak hesapladık.
Tavandan dağıttığımızda bir hekim aylık maaşına 800 ile bin 200 TL arasında ilave ücret alabilecek.
Nöbet ve yoğun emek gerektiren işlerde yardımcı sağlık personeline 100 ile 150 TL arasında ilave ücret planlıyoruz. Tabii bu acil, yoğun bakım, ameliyathaneler gibi özellikli birimler için geçerli.

BRANŞLARA ADALETLİ DAĞITIM
BAKAN Müezzinoğlu, şunları söyledi: "Türkiye genelinde tek bir modülle birlik bazında ek ödeme hesaplama modeli getiriyoruz. Hasta sayısı düşük hastanelerin performansını Türkiye ortalamasına göre değerlendireceğiz. Eskiden her hastane kendi hekim portföyüne göre performans hesaplarken, yeni sistemde Türkiye genelinde aynı roldeki tüm branşları girişimsel işlem puanına göre değerlendireceğiz. Göz hekiminin performansı yüksek, ürologunki düşük diye tartışmalar ortadan kalkacak. Herkes kendi içinde puan ortalamasına göre
değerlendirilecek."

MAAŞLAR NE OLACAK?
Halen 1'in 4'ündeki uzman doktorun maaşı 4 bin 524 lira. Bu tutar; performans ek ödemesi 800 lira olursa 5 bin 324 liraya, bin 200 lira olursa 5 bin 724 liraya çıkacak. 7'nin 1'inden maaş alan doktorun ise eline halen 3 bin 734 lira geçiyor. 800-bin 200 lira arasındaki ek ödemeyle bu tutar, 4 bin 534-4 bin 934 lira arasına çıkacak.

sağlık
bakanı:
yeni
performans
sistemi
eylül-ekim'de
uygulanacak
Yorum (70)
Uzm
"Halen 1'in 4'ündeki uzman doktorun maaşı 4 bin 524 lira" yazıyor. Ben bunu almıyorum. Aradaki farkı istiyorum.
0
Cevapla
rüstem
Siz performansı falan bırakın da maaşlarda ve özlük haklarında adam gibi düzeltme yapın.Performans sistemi tamamen siyasi menfaat için.Bir doktor 1 aylık izine ayrıldığı zaman eline geçen maaşa bakın kaç para.Kimse bu yazılanlar kadar maaş almıyor.
0
Cevapla
esatb
buralardan bu mesleği niye hala seçiyorlar diye insanları demotive etmenin ne anlamı var. bir mühendisin eline ne geçiyor diye merak ettiniz mi acaba? evet zor zamanlar ama gelecek için umutsuz olmanın da anlamı yok
0
Cevapla
Uz.Dr.
Yazılan maaşların hepsi yalan. Hiçbir doktorun maaşı 3 bin lirayı geçmez. Ben 2 nin 1 indeyim 2400 tl alıyorum. Böyle uyduruk maaşlar yazıp halkı kandırıyorlar. Milleti doktorlara düşman ettiler, herkesin gözü bizim paramızda.
0
Cevapla
yandal
acil acil acil yoğun bakım, sanki başka branş kalmadı, yeni uzmanılığını almış acil uzmanının aldığı paranın 5000 eksiğini alıyorum, yok dahiliye nöbeti tut, yok otopsi icap nöbeti tut, yandal tek branş oldugun için hastanenın bütün yükü üzerinde olsun, adam gibi sistem getirin herkes emeğinin eğitiminin ve verdiği hizmetin karşılığını alsın, yeter artık branşları ve doktorları birbirine düşürdüğünüz..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir