Medimagazin logo

Sağlık Bakanı: Kamuya geçişlerin daha fazla olduğunu hep birlikte göreceğiz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Kamuya geçişlerin daha fazla olduğunu hep birlikte göreceğiz. Kamuda çalışmanın avantajlı olduğunu herkes görecek. Çok yakında bunu göreceğiz, 1-2 aydan bahsediyorum." dedi
Kaynak: AA
Sağlık Bakanı: Kamuya geçişlerin daha fazla olduğunu hep birlikte göreceğiz
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

HABER ÖZETİ:

Kapsam dışı olan üniversite hastaneleri ile aile hekimi ve çalışanları da kapsama alınıyor

Yurt dışına gidişler de azalacak

Kamuya geçişlerin daha fazla olduğunu 1-2 ay içinde hep birlikte göreceğiz

Etlik Şehir Hastanesi Eylül'de hizmete girecek

Maymun Çiçeği Vaka sayısı 11 oldu

Pandemide Kasım-Aralık ayında yeni bir pik bekleniyor

 

ANKARA-Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Kabine Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"Kamuda çalışmanın avantajlı olduğunu herkes görecek"

Sağlık Bakanı Koca, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alınamadığının belirtilmesi üzerine, "Alacaksınız. Hekim ve çalışan arkadaşlarımızın mutluluğu ile sorunların daha kolay çözüleceğine emin olun." dedi.

Bazı hekimlerin yurt dışına gidişine yönelik tartışmaların anımsatıldığı Bakan Koca, "Yurt dışına gidişler de azalacak. Kamuya geçişlerin daha fazla olduğunu hep birlikte göreceğiz. Kamuda çalışmanın avantajlı olduğunu herkes görecek. Çok yakında bunu göreceğiz. 1-2 aydan bahsediyorum." karşılığını verdi.

"Randevu dahil birçok sorun çözülecek"

Sağlık Bakanı Koca, sağlıkta "Beyaz Reform" ile adaletin ve her emeğin karşılığının olduğu bir dönemi başlattıklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

"Mahsuplaşma uygulamada olmayacak. Her işlemin ve emeğin bir karşılığı olacak. Yıl sonuna kadar her polikliniğe bir sekreter hedefiyle hekimlerimizi daha çok hastalarına odaklanmalarını sağlayacağız. Mesai sonrası çalışma da teşvik edilerek randevu dahil olmak üzere önümüzdeki aylarda birçok sorunun çözüldüğünü birlikte göreceğiz. Ayrıca bugüne kadar görülmemiş büyüklükte bir kadro alımı bu yıl yapıyoruz. Kapsam dışı olan üniversite hastaneleri ile aile hekimi ve çalışanları da kapsama alınıyor. Sağlıkta Beyaz Reform'un bir dönüm noktası olacağını hep birlikte göreceğiz."

Ankara'daki Etlik Şehir Hastanesi'ne yönelik soru üzerine Koca, hastanenin 3-4 hafta içinde açılmasının, eylül ayında hizmete girmesinin planlandığını bildirdi.

Koca, Kovid-19 vaka sayılarına ilişkin soruya karşılık, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Kovid-19'da dalga 3-4 hafta önce pik noktasına erişti. Günlük 60 bini geçen rakamları gördük, şu an 10 bin rakamlarına indi. Her geçen gün vaka sayılarının azaldığı, hastane yatış ve yoğun bakım yatışlarının da azaldığını görüyoruz. Önümüzdeki 2-3 hafta içinde belirgin bir azalma bekliyoruz.

Tahminen kasım-aralık gibi yeniden bir çıkış olabilir. Mevsimsel gripten pek farklı seyretmeyecek. Aşıda hatırlatma dozları ihmal edilmemelidir. Özellikle hazırlık anlamında 65 yaşın üzerinde olan, ek hastalığı bulunan kişilerin hatırlatma dozlarını kasım aralık aylarından önce yaptırmalarını önemsiyoruz."

Kovid-19'un bitmediğini ve yakın zamanda tamamen de ortadan kalkmayacağını vurgulayan Koca, "Ama artık nasıl mücadele edeceğimizi biliyoruz. Büyüklerimizin ve ek hastalığı olanların hastalık belirtisi olduğunda testlerini erken dönemde yaptırmalarını önemsiyoruz. Çünkü Molnupiravir etken maddeli antiviral ilacın kullanımı gerekebilir." ifadesini kullandı.

"Okullarda eğitimi aksatacak bir durum söz konusu olmayacak"

Bakan Koca, okullar açılınca temasın artmasıyla vaka sayılarında da bir miktar artış olabileceğine işaret ederek, "Okullar için endişe etmeyelim. Ancak çocuklarımız kurallara uymada yetişkinlerden daha iyi bir sınav verdi. Okullarda eğitimi aksatacak bir durum söz konusu olmayacak." değerlendirmesinde bulundu.

Koca, grip aşılarıyla ilgili soruya da "Aşı olmak isteyen herkese yetecek kadar aşı hazırlığı yapıldı. Grip aşısı olmak isteyen herkese yetecek kadar aşı var. Geçen yıllara nazaran en yüksek miktarda aşı var." yanıtını verdi.

"Maymun Çiçeği Türkiye için korkulacak bir hastalık değil"

Koca, Maymun Çiçeği hastalığına yönelik soru üzerine "11 vaka sayısına ulaşıldı. Türkiye için korkulacak bir hastalık değil, ne pandemi ne endemi... Sorun olmayacak. Maymun çiçeği hastalığı aynı ortamda daha yakın, daha uzun süreli kalma ile bulaşan bir hastalık. Türkiye için ne pandemi ne de endemi olacağına asla inanmıyoruz." diye konuştu.

saglik bakani
fahrettin koca
kamu
hekim
doktor
Yorum (27)
dr.Dertsiz
kamuya geçişler artacak? e hadi bakalım inşallah dağ fare veya ne bileyim sinek minek doğurmaz inşallah..
10
Cevapla
Dr
performans sisteminin adını değiştirip insanlık dışı çalışmaya zorluyorlar. zamanında sekreter isterken doktora iş kitlemek için gerek bile görmüyorlardı. herşeyin içine edip sonra da böyle olmuyormuş diyorlar. gerçek enflasyon %170. 5-6 bin zam yapıp herşeyin düzeleceğini zannediyorlar.
30
Cevapla
Hekim Hekimdir Tüm Hekimlere Sözleşme Hakkı veya Maaşı
aynı işyerinde eş kıdemde iki hekim arasında 2,5-3 kat maaş farkı kabul edilebilir değil. tüm hekimlere sözleşme hakkı veya maaşı verilerek adalet sağlanmalıdır. kamuda başka hangi meslekte meslektaşlar arası 2,5-3 kat maaş farkı var olacak şey değil 6.bölge dışına taşan sözleşme tümhekimlerin hakkı
32
Cevapla
dr ceyar
sayin bakan'im...cerrahi̇ branşlarda bi̇rçok i̇lde ci̇ddi̇ açik var...kalanlar i̇se veri̇msi̇z çalişmalari i̇çi̇n resmen yerel yöneti̇ci̇ler tarafindan oaraya buraya ya geçi̇ci̇ görevle gönderi̇li̇yor yada havuz nöbetten mahrum edi̇li̇yorlar...devleti̇n eli̇ güçlenmeli̇...herkes özele gi̇demez!
9
Cevapla
DR
covi̇d vakalarinda genel bi̇r azalma olduğu bence de doğru.ama sayi yukarida beli̇rti̇ldi̇ği̇ gi̇bi̇ deği̇l.bana günde ez az 10 vaka geli̇yor hi̇çbi̇ri̇ test yaptirmiyor.bu konuda i̇leri̇ki̇ süreçte en önemli̇ konu okullarin açilmasi olacak. bu süreç nasil yöneti̇lecek hep bi̇rli̇kte göreceği̇z.
5
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir