Medimagazin logo

Sağlık Bakanı Akdağ, Danıştay'ın kararını değerlendirdi

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, devlet hastanesi ve üniversite hastanesinde çalışan doktorların dışarıdaki çalışmasına kabul etmediklerini belirterek, "Vatandaşları muayenehanelere mecbur edecek bir sistemi kabullenemeyiz." dedi.
Sağlık Bakanı Akdağ, Danıştay'ın kararını değerlendirdi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bakan Akdağ, TV 8'de katıldığı bir programda konuştu. Akdağ, Danıştay'ın özel muayenehanelere yönelik kararıyla ilgili bir soruya şu cevabı verdi: "Hukuki süreç devam ediyor. Hükümetin yapmak istediği şey; Devlet Hastanleri ve Üniversite Hastanelerinde çalışanlar dışarda muayenehane çalıştırmasınlar. Bunun bedeli vatandaşın çile çekmesidir. Buralarda çalışan herkesin maaşları; devlet hazinesinde ya da SGK tarafından ödeniyor. Sakat sistemi düzeltmek istiyoruz. Bu ara kararlardan vatandaşın endişesi olmasın. Milli irade, hukuk vatandaşın aleyhine tecelli etmez. Devlette çalışan doktorların muayenehane işi olmayacaktır. Devletin hastanesi ve üniversite hastanesinde çalışan doktorların dışardaki ilişkisini kabul etmiyoruz. Sağlık hakkı herkese lazım. Hükümet olarak en yoksula dahi bir çözümümüz var. Vatandaşları muayenehanelere mecbur edecek bir sistemi kabullenemeyiz. AK Parti hükümeti olarak vatandaşın boynunu büktürmeyeceğiz."

"DOKTOR SAYISI ARTACAK"

Hastanelerdeki bekleme ve sıralar ilgili ise Akdağ, "Sistem şimdilik yüzde yüz tabii ki işleyemiyor. Zaman zaman hastanelerde beklemeler, kalabalıklar oluyor. Türkiye'de doktor sayısı az. Tıp Fakültesi tercih edilmiyor mu diyorlar? Tıp Fakültesini tercih edenlerin sayısı arttı; ancak kontenjanlar yetersiz. Tıp fakültesine önceden 5 bine yakın öğrenci alınıyordu. Şimdi 8 bine çıktı, 12 bine çıkması lazım. Muhalefet, tabib örgütü karşı çıkmıştı. Ancak doktor sayısı artmaz ise iş yükü artıyor, hasta doktora ulaşamıyor. Türkiye'de 100 bin kişiye 150 doktor düşüyor. Avrupa'da 100 bin kişiye 350 doktor düşüyor. Türkiye'de bu durum 2-3 katına çıkmış oluyor. İş yükü artıyor, hizmet kısıtlanıyor doğal olarak. Çalışmalarımız ile doktor sayısı artacak." değerlendirmesinde bulundu.

"AİLE HEKİMLİĞİ GELİŞMİŞ ÜLKELERDE VAR"

Akdağ, gelişmiş ülkelerde aile hekimliği uygulamasının bulunduğuna işaret ederek, "Ya yanlış ya yalan söylüyor muhalefet. Umarım bilgi eksikliğinden söylüyorlardır. Ülkelerin birçoğunu ben ziyaret ettim. Danimarka'da bir doktor, tekrar doktor olsam yine Aile Hekimliği düşünürdüm dedi. Bütün Avrupa'nın uyguladığı bir sistem bu. İdeolojiler herkesi kör eder. Koruyucu sağlık hizmetleri, mobil sağlık hizmetlerinde öyle gelişmeler oldu ki... Aile hekiminizle sürekli irtibatta olun. Kayıt sistemi var çünkü." diye konuştu.

"HASTANELERDE MESAİ SAATİ UZATILACAK"

Acil servislerde yaşanan olumsuzluklarla ilgili olarak ise Akdağ, şunları söyledi: "Acil servislerimizde büyük problemler oluyor. 2 ana sebebi var. Mesai sonrası vatandaş işim bitti, şimdi hastaneye gideyim diyor acil servise gidiyor. Acil servislerde katkı payı almıyoruz biz. 8 lira katkı payı alıyorlar ilaç ile beraber. Aile hekimine gitse aynı vatandaş hiçbir şey istemeyecek. Acillere gidiş hizmet kalitesini düşürüyor ve ağır hastaların işini zorlaştırıyor. Hastanelerde mesailer 19:00-20:00'a kadar uzatılacak. Bu konu görüşülüyor." dedi.

sağlık
bakanı
akdağ
danıştay'ın
kararını
değerlendirdi
Yorum (42)
Ruhi Bunalım
Sayın Bakan'ım; Ben size problemin nerden kaynaklandığını söyleyeyim; Uzmanlar 13000 tl , hocalar 17000 tl alacak dediniz ama bu rakamların 4 te birini bile zor görür olduk. Hal böyle oluncada sizin vereceğiz deyipte vermediğiniz o parayı insanlar haklı olarak muayenehaneden kazanmak istiyor. Durum budur işte.
0
Cevapla
cemil
sayın bakan muaynehanede çalışma hakkı söz konusu olduğunda doktorda bir devlet memurudur.ayrıcalık olmaz derken iş çalışma şartlarlarına gelince nasıl olurda hekimi 20.00 a kadar çalıştırırsınız? nüfus müdürlüğünde çalışan bir memuru 16.oo dan sonra gidinde bir iş yaptırabilirmisiniz görün. yapmayın bu ücretlerle bu iş olmaz lütfen bunu anlayın
0
Cevapla
FTH
OLDU OLACAK MESAİLERİ 24 E KADAR UZATIN. BU NE BÖYLE YA. AMAN HA VATANDAŞ MEMNUN KALSIN. 10 YIL SONRADA DOKTOR ÇOĞALINCA TÜM HASTALARA EVLERE SERVİSTE YAPARIZ.ÇALIŞAN GÖZÜYLE HERGÜN DAHA KÖTÜYE GİDİYORUZ. ALLAH SONUMUZU HAYRETSİN......
0
Cevapla
k.a.
"Türkiye'de 100 bin kişiye 150 doktor düşüyor. Avrupa'da 100 bin kişiye 350 doktor düşüyor." Avrupadaki doktor, Türkiyedeki doktorun kaç katı ücret alıyor. Sayın Bakan lütfen bunu da halkımıza anlatın.
0
Cevapla
drmehmet
sayın bakan mademki muayenehaneye giden vatandaşın cebinden para çıkmasını istemiyorsunuz o zaman SGK çoğu avrupa ülkesinde olduğu gibi muayenhanelerdende hizmet alsın. bakalım vatandaş hastaneye mi gelecek yoksa muayenehaneyemi gelecek. Bu popülist politikalarla bakalım siz çalıştıracak kaç doktor bulacaksınız..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir