Medimagazin logo

Resmi Gazete'de yayımlandı: Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına koronavirüs nedeniyle ek ödeme

Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına Kovid-19 salgını nedeniyle ek ödeme yapılabilmesine ilişkin yönetmelik değişikliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Resmi Gazete'de yayımlandı: Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına koronavirüs nedeniyle ek ödeme
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan "Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ek ödeme müjdesi geldi.

Yönetmeliğe "Kovid-19 salgını nedeni ile yapılacak ilave ödemeler" başlığıyla eklenen geçici madde ile 1 Ağustos 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere üç ay süreyle bu yönetmelikte belirlenen esaslara tabi olmaksızın sözleşmeli aile hekimlerine net aylık 3 bin lirayı, aile sağlığı çalışanlarına ise net aylık 850 lirayı geçmemek üzere, Kovid-19 salgını nedeniyle takip edilen kayıtlı kişi sayısı dikkate alınarak Sağlık Bakanlığınca belirlenen tutarda ilave ödeme yapılabilecek.

Bu madde uyarınca yapılacak ilave ödemenin brüt tutarı ile devletçe karşılanacak sosyal güvenlik primi veya kesenekleri toplamı aile hekimleri için tavan ücretin 6 katını, aile sağlığı elemanları için de tavan ücretin 1,5 katını aşamayacak.

Ayrıca aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının izin, rapor ve Sağlık Bakanlığı tarafından ya da Bakanlık tarafından onaylanmak kaydıyla müdürlük tarafından verilen eğitimlerdeki görevlendirme süreleri ile sağlık raporuyla belgelendirmesi ve müdürlükçe onaylanması koşuluyla Bakanlıkça ilan edilmiş bulaşıcı ve salgın hastalığa yakalanmış olması veya yakalanma riski taşıması nedeniyle görevi başında bulunamadıkları süreler çalışılan gün sayısına dahil edilecek.

Hizmetin devamı için müdürlükçe gerekli tedbirler alınacak

Yönetmelik ile aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının; Sağlık Bakanlığınca öngörülen hizmet içi eğitimler için görevlendirilmeleri veya acil haller ile doğal afet gibi olağanüstü durumlarda valilikçe başka yerde görevlendirilmeleri ya da sağlık raporuyla belgelendirmesi ve müdürlükçe onaylanması koşuluyla Bakanlıkça ilan edilmiş bulaşıcı ve salgın hastalığa yakalanmış olması veya yakalanma riski taşıması nedeniyle görevi başında bulunamamaları durumunda hizmetin devamı için müdürlükçe gerekli tedbirler alınacak.

Bu arada yapılan düzenleme ile söz konusu yönetmelik ve sözleşme örneklerindeki "Aile Hekimliği Pilot Uygulaması Hakkında Kanunun" ibareleri "Aile Hekimliği Kanunu" şeklinde değiştirildi.

aile hekimligi
koronavirus
ek ödeme
Yorum (4)
Selçuk Bilen
Teşekkürler sayın bakanım.İzin yönetmeliğindeki vicdanları yaralayan haksızlığı gidermenizden dolayı.Cok teşekkürler.
6
Cevapla
dr.onok
Ülkemizde sağlık çalışanları alanında hizmet veren dernek veya sendikalar içersin de en sağlam duruş sergileyen, tuttuklarını koparan, birlik ve dayanışma ruhu sergileyen, sorunlarını çözmek için sürekli çalışmalar ve toplantılar yapan, bakanlıktan istediklerini teker teker alan, kısacası üyelerinin özlük hakları için direnen başka bir dernek veya sendika yoktur. Helal olsun Aile Hekimliği derneklerine ve yöneticilerine...Diğerleri sadece siyaset yapıyor; biz şuna dava açtık biz şu görüşü bildirdik dışında hep hava cıva...kazandırdıkları bir tane bile hak yok. Aile hekimleri istemedikleri hiç bir kararı kabul etmiyor eninde sonunda istemedikleri yönetmeliklerde veya kurallarda bir şekilde değişikliğe gidiliyor. Uzman Hekim derneklerine ve sendikalara Önerim Aile Hekimliği derneklerini örnek alsınlar yeter...
3
Cevapla
Aile Hekimi
Bu yasa ile herkes izin hakkımızın da doğduğunu sanıyor ama alakası yok.Madde 16 izin diyor,madde 17 kesinti diyor.Mürürlükte personel,maaş birimi her yerle görüştüm.Yerinize birisini bulmazsanız maaşınız trink kesiliyor.
2
Cevapla
Asım çak
Ağustos ayının ödemesi bile hala yatmadı. Kasıma gircez hala ek felan ödeme yok. Yatan varmı ödemesi
3
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir