Medimagazin logo

Rektör: Hastanemiz zarar ediyor

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Füzün: "Şu anda zarar ediyoruz. 2008'de 31 milyon lira olan borcumuz 158 milyon liraya dayandı"
Rektör: Hastanemiz zarar ediyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İZMİR -Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, üniversite hastanelerinin zarar ettiğini, borçların sürekli arttığını belirterek, "2008'de 31 milyon lira olan borcumuz 158 milyon liraya dayandı" dedi.

Füzün, DEÜ Rektörlüğü'nde yaptığı 2013 yılı değerlendirme toplantısında, 3 bin 195'i akademik olmak üzere toplam 8 bin 329 personellerinin olduğunu, öğrenci sayılarının ise 63 bin 729'a ulaştığını, İzmir'de öğrencisi en fazla olan üniversite olduklarını anlattı.

Öğrenci sayısında son 5 yılda yüzde 50 oranında bir artış yaşandığına dikkati çeken Füzün, üniversitelerinde 102 ülkeden 1052 öğrencinin de eğitim gördüğünü dile getirdi.

Geçen yıl yaklaşık 10 bin kişiyi mezun ettiklerini, Erasmus kapsamında üniversitelerine 187 öğrenci ile 54 öğretim üyesinin geldiğini, DEÜ'den ise 83 öğrenci ile 44 öğretim elemanını başka ülkeye gönderdiklerini anlatan Füzün, üniversitelerince onaylanan 159 projeye 9 milyon liralık bütçenin ayrıldığını, TÜBİTAK'tan ve çeşitli yerlerden de projeler aldıklarını ifade etti.

Üniversite rektörlüğünün 392 milyon, döner sermayenin ise 240 milyon lira olmak üzere yaklaşık 633 milyon liralık bütçeye sahip olduklarını kaydeden Füzün, "Ege Üniversitesi'yle başa başız. İzmir'de en fazla bütçeli olan Büyükşehir Belediyesi'nin ardından ya ikinci ya da üçüncüyüz" dedi.

- "Üniversite hastanesi zarar ediyor"

DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 2008'de 377 bin olan poliklinik sayısının 1 milyonların üzerine çıktığına işaret eden Füzün, şöyle konuştu:

"Hastaların rağbet ettiğini görüyoruz. Poliklinik sayımızda son birkaç yılda 1 milyonları aştık. Hastanemizin zarar ettiğini hep söylüyoruz. Ama sağlık hizmetlerini vermeye devam edeceğiz. Gelirlerimiz azalırken giderlerimiz artıyor. Şu anda zarar ediyoruz. 2008'de 31 milyon lira olan borcumuz 158 milyon liraya dayandı. Açık 2008'de 13 milyon lira iken bu 26 milyon liraya ulaştı ve giderek de artıyor. Bu bağlamda borçlarımız da artıyor. Bunu Ankara, YÖK, siyasiler biliyor. Üniversite hastaneleri içinde denk bütçe yapıp da borçlanması olmayan kurum yok diye duyuyorum."

rektör:
hastanemiz
zarar
ediyor
Yorum (7)
Dr Hakan
Sayın Mehmet Füzün Hocam, bir tek siz değil bütün üniversiteler zarar ediyor. Ben bunu kabul etmiyorum. BİZ KAMU KURUMUYUZ KAR ETMEK ZORUNDA DEĞİLİZ. Bu "zarar" denilen harcama nasıl oluştu? Af edersiniz paraları pavyonda karılarla mı yedik? Yoksa ayakkabı kutularına doldurup evlerimizde mi depoladık? Dürüstçe, özveri ile bu ülke insanına sağlık hizmeti verildi. SAĞLIKTAN OY ALMASINI BİLEN DEVLET BU PARAYI ÖDEYECEK! KAMU KURUMUNUN KARI ZARARI OLMAZ. ZARAR EDEN TAPU DAİRESİ GÖRDÜNÜZ MÜ? Walla hizmet vermeyiz olur biter bu kadar basit. Ota b.ka para harcayanlar bir zahmet bu giderleri karşılayacak, unutmasınlar bir gece onların ya da yakınlarının yolu bize düşebilir...
0
Cevapla
cengiz
Devlet ünüversitelerini batırıp hoca efendinin üniversitelerini yaygınlaştırmaya çalışanlar kendi dertlerini bi halletsinler sizede dönüp bakacaklar.
0
Cevapla
ali üstün
hocalarınızın tamamına yakını 2 den sonra muaynehanesinde üniversitede kılını kıpırdatmıyor. Dokuz eylül hoca yogunluğunun en fazla olduğu yer bazı bölümlerde elli hoca var. Ama maaş,ek ders,kongre harcırahı,ek ödeme doğal olarak veriliyor. Tam gün çalışanlarda temel bilimciler yani maddi getiri yok. Nasıl zarar etmiyeceksiniz rektor hocam.
1
Cevapla
torsades
Sayın hocam ya dükkanı kapatın yada personelin bir kısmını işten çıkarın, kaçak doktor ve sağlık personeli çalıştırın yada yabancı uyruklu (zira daha ucuza geliyor), tetkik isteyen doktorları uyarın, az ameliyat, az anjiyo yapanlara maaş kesme cezası verin, sarf malzemeyi çinden alın. Dükkan zarar ediyorsa bir şeyler yapmak lazım. Vatandaşın sağlığı mı? önemli değil, sen bir ilaç yaz yeter...
0
Cevapla
aydin sinal
Sayin Ibrahim Ünal Sert facebook ta yazmis oldugunuz yorum yaldizli on numara,lütfen yorumlar kisminada gecinde facebook a girmeyenlerde okusun.Tip fakülteleri rektörlerin,dekanlarin.profosörlerin elleri becerileriyle batirildi simdi aglasiyorlar,yakinda El-fatiha okuyacaklar.Idareci kadrolar hicbir zaman hekimler olmayacaklar,Bati ülkeleri ayrica bir idareci sinifla üniversetilerini,hastahanelerini kurtardi,hekimler idare edemezler,idare edilirler.Eger rektör hekim olursa cerrahpasa tiptaki gibi 480 docenr profosör aylik maas alir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir