Medimagazin logo

Rahim naklinde embriyo transferi eylülde

Dünyada kadavradan ilk rahim nakli yapılan 22 yaşındaki Derya Sert'e eylül ayında embriyo transferi yapılacak. Nakil yapıldığında doktorlardan, "Asıl başarı doğum gerçekleştiğinde" açıklaması gelmişti.
Kaynak: ntvmsnbc
Rahim naklinde embriyo transferi eylülde
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANTALYA - Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Münire Erman Akar, geçen 8 Ağustos'ta rahim nakli olan Derya Sert'in bir yılı doldurmasına az zaman kaldığını, naklinden sonra 11 kez adet gördüğünü söyledi.

DHA'ya konuşan Prof. Dr. Akar, ağustos ayı başında 12'nci kez adet görerek güvenli periyodu tamamlayacak olan Sert'in, eylül ayında embriyo transferini gerçekleştireceklerini belirtti.

Prof. Dr. Münire Erman Akar, Derya Sert'in embriyo transfer gününü memleketi Mersin'in Anamur İlçesi'nde beklediğini kaydetti.

Ekip, nakilden önce kadından alınan yumurtalar ile eşinden alınan spermleri dölleyerek embriyo elde etmişti. Naklin birinci yılında, yani ağustos ayında tüp bebek yöntemi ile gebelik denemesi yapılacak. Denemenin başarılı olması ve her şeyin yolunda gitmesi halinde aile, 2013'ün mayıs ayında bebeklerini kucaklarına alacak.

Prof. Dr. Akar, Derya Sert'e yapılan operasyonla ilgili bilimsel çalışmayı ABD'nin Las Vegas kentinde 5- 9 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek The American Association of Gynecologic Laparascopists Kongresi'nde sunmayı planladıklarını anlattı.

Prof. Dr. Akar, "Ben o kongrede iki yıl önce koyundan koyuna rahim naklini ve rahim naklinden sonra da kuzu doğumunu izlemiştim. O yüzden insanda bu doğum çok ilgi çekecektir. İnşallah gebelik olur, o takdirde sunum daha fazla ilgi görecek" diye konuştu.

Rahim naklini yapan ekipten; yüz ve kol nakilleriyle gündeme gelen Prof. Ömer Özkan, "Bu dünyada ilk başarılı rahim nakli fakat asıl zor adım daha gelmedi. Hasta hamile kalır ve bebek sahibi olursa, o zaman başarılı olacağız" demişti.

rahim
naklinde
embriyo
transferi
eylülde
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir