Medimagazin logo

Pratisyenler aile hekimliğine, uzmanlar nöbete

Şanlıurfanın Akçakale Devlet Hastanesinde görev yapan 5 pratisyen doktorun aile hekimliğine geçmesiyle birlikte hastane acili boşaldı.
Pratisyenler aile hekimliğine, uzmanlar nöbete
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Akçakale Devlet Hastanesi acil polikliniğinde kadrolu olarak görev yapan 6 pratisyen doktordan 5nin aile hekimliğine geçmesi, hastanede sağlık hizmetlerinin aksamasına neden oldu.

 

Hastanede çeşitli branşlarda uzman doktor olarak görev yapan doktorlar ise acil poliklinik boş kalmasın diye acil girişinde nöbet tutmaya başladı. Hastanenin acil girişinde nöbet tutmak zorunda kalan uzman doktorlar, uzmanlık alanlarındaki hastalara hizmet veremeyince de ilçede yaşayan hastalar mağdur oldu.

 

Akçakale Devlet Hastanesinde yaşanan bu sorunun bir an önce çözülmesi için yetkilileri göreve davet eden Akçakale Atatürk Mahallesi Muhtarı Halil Karataş, Akçakale Devlet hastanemizde görev yapan 6 pratisyen doktorumuzdan 5inin birden aile hekimliğine geçmesi bizleri mağdur etmiştir. Bu nedenle Akçakale Devlet Hastanemizde görev yapan uzman poliklinik doktorlarımız acile bakmaktadır. Dolayısıyla uzman doktorlarımızın acile bakmasıyla birlikte çeşitli branşlarda görev yapan doktorlarımız poliklinik hizmeti verememektedir. Bu nedenle yetkililerden bir an önce Akçakale Devlet Hastanesine pratisyen hekim atamalarını istiyoruz. Yoksa Akçakalede yaşayan binlerce hasta sağlık sorunlarıyla kaderlerine terk edileceklerdir dedi.

Öte yandan, hastane yetkilileri konuyla ilgili açıklama yapmadı.

pratisyenler
aile
hekimliğine
uzmanlar
nöbete
Yorum (57)
kadın-doğumcu
anlamıyorum bu uzmanların çektiğini, aile hekimliklerini doldurdular aciller boşaldı, sonra uzamanları bilmedikleri alanlarda hasta bakmaya zorluyorlar, asıl mesleğimizi yerine getiremiyoruz ben n eanşarım erkek hastadan,ayıp yeter artık
0
Cevapla
semih.dr.
acil servislerde illa ki pratisyen hekimler nöbet tutacak diye bir kural,kaide yok.uzman doktor da pek tabii acilde nöbet tutabilir.çok önemli veya olmaması gereken,hayret verici bir olay gibi vermenizi anlıyamadım.
0
Cevapla
kadın-doğumcu
peki pratisyen hekimle uzman hekimin arasındaki farkı anlatır mısınız?? ben uzman olmuşum kendi branşımın hastalarını muayene edemiyorum kendi hastalarımı opere edemiyorum
0
Cevapla
remzi doğru
semih kardeşim acil servise tabii ki pratisyenler ve acil tıp uzmanları bakar.2+2=4.nasıl bir hafta kursla aile hekimliği sertifikası verildiyse, adam gibi temel ve ileri yaşam desteği, travma hastasına yaklaşım vs kursları düzenlenerek pratisyen hekimler geliştirilmelidir, acil serviste kesinlikle performans olmamalıdır, en az aile hekimine verilen ücret acil servis hekimine verilmelidir.
0
Cevapla
fy
Uzmanlar acilde nöbet tutmaz diye bir kural yok,ama birçok açıdan uygun değil. 1* asistanlık ve devam eden çalışma sürecinde genel tıp bilgileri azalıyor. 2*belli bir hastalık grubuna yönelince kendi branşında obsesif hale geldiğinden,örneğin basit bir üsye ile gelen hastadan gereksiz kan ve röntgen tahlilleri isteyebiliyor,birşeyi atlamamak adına. 3*çalışma saati olarak sadece acilde çalışan hekimlerin bir düzeni oluyor nöbet sonrası gibi, ama uzman nöbet sonrası polikliniğine devam etmek zorunda,ameliyatına gitmek zorunda. 4*Dahada çoğaltılabilir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir