Medimagazin logo

Otizmde bu proteini kodlayan gen yeterince çalışmıyor

Fransız ve Amerikalı bilim adamlarının araştırmasına göre, otistiklerde MOCOS adlı proteini kodlayan gen işlevini yeterince yerine getiremiyor.
Otizmde bu proteini kodlayan gen yeterince çalışmıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 Otizmle bağlantılı bir protein belirlendi.

Fransız ve Amerikalı bilim adamlarının yaptığı ortak araştırma, beynin olgunlaşmasında rol oynayan bir proteinin yeterince salgılanamamasının otizme yol açabileceğini gösterdi.

Beynin gelişiminin ilk evresine "tanıklık eden" burundaki kök hücreleri inceledi. Burundan örnekler alan bilim adamları, otistiklerin ve otistik olmayanların genleri ve bazı proteinlerin salgılanma düzeyini inceledi.

Otistik 11 kişiden 9'unda MOCOS adı verilen proteini kodlayan genin işlevini yeterince yerine getiremediği ortaya çıktı.

Bilim adamları, bağışıklık süreci ve ürik asitle bağlantılı olduğu bilinen söz konusu proteinin beynin yapılarının gelişiminde önemli rol oynadığı sonucuna vardı.

MOCOS'un yetersiz salgılanmasının sinir hücrelerinin başka hücrelere mesaj iletmesini sağlayan bağlantı noktalarının (sinaps) sayısının az ve mesajların iletiminin anormal olmasına yol açabileceğini vurgulayan bilim adamları, sonuçların otizmin anlaşılmasına, teşhis ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine ışık tuttuğunu vurguladı.

Araştırmanın sonuçları "Molecular Psychiatry" dergisinde yayımlandı.

mocos proteini
otizm
genetik
Yorum (1)
Ahmet Rasim Küçükusta
AŞILAR OTİZM, LÖSEMİ VE LENFOMAYA YOL AÇABİLİR Endüstri çocukluk çağı aşılarının çok etkili ve emniyetli olduğunu söylerken, araştırmalar bunun hiç de öyle olmadığını gösteriyor. Yeni bir araştırmada, insan hücrelerinde üretilen, DNA ve retrovirüs kalıntıları bulunan MMR, suçiçeği ve hepatit A aşılarının sadece otizm değil lösemi ve lenfomayla da ilişkili olduğu ortaya kondu. Tamamını okumak için: http://ahmetrasimkucukusta.com/2015/07/21/yazilar/tip-yazilari/enfeksiyonlar/asilar-otizm-losemi-ve-lenfomaya-yol-acabilir/
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir