Medimagazin logo

Ordu'da 1 kişi 3 defa aile hekimine başvurdu

Ordu Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çetin Gündoğdu, Ordu’da 2013 yılında aile hekimlerinin 2 milyonun üzerinde muayene gerçekleştirdiğini söyledi.
Ordu'da 1 kişi 3 defa aile hekimine başvurdu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ordu’da 65 aile sağlığı merkezinde 193 aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı ile 1. basamak sağlık hizmeti sunulduğunu belirten Dr. Gündoğdu, “Hekim başına ortalama 3 bin 600 kayıtlı kişi düşmektedir. 2013 yılında 2 milyon üzerinde muayene ile kişi başı ortalama en az 3 kez müracaat gerçekleşmiştir. Acil poliklinik başvurusu dışındaki tüm muayenelerin yüzde 44’ü 1. basamakta aile hekimlerimiz tarafından yapılmıştır” dedi.

2010 yılında aile hekimliği uygulamasına geçildiğini hatırlatan Dr. Çetin Gündoğdu, “Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde sağlık hizmetlerinin etkin, verimli ve hakkaniyete uygun bir şekilde yürütülmesi amacıyla birinci basamak sağlık hizmetinin aile hekimliği şeklinde yapılandırılması kararı ile ilimizde 2010 yılında aile hekimliğine geçilmiştir. Aile hekimliğine geçildikten sonra ilimizin temel sağlık göstergelerinde ki iyileşme oranları memnuniyet vericidir. Bu hizmetin sunumunda aile hekimlerimiz ve aile sağlığı çalışanlarının emeği büyük olup bu emeğin karşılığı sağlık göstergelerine olumlu yönde yansımıştır. Bebek ölüm hızı 2010 yılı binde 9.1, 2013 yılı binde 5.3, bebek izlem 2013 yılı yüzde 100, anne ölüm hızı 2010 yılı binde 29, 2013 yılı ise anne ölümü gerçekleşmemiştir. Gebe izlem 2013 yılı yüzde 99 doğumların hastane ortamında gerçekleşme oranı 2013 yılı yüzde 99’dur. Ulaşımı zor olan, toplu yaşanan, cezaevi ile çocuk yuvaları gibi yerlerde mobil ve yerinde sağlık hizmeti 104 bin kişiye sunulmaktadır. İlimizde aile hekimliği, yatağa bağımlı hastaların evinde kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini sunmaktadır. Bunun yanında aile hekimlerimiz, aile sağlığı merkezlerinde vatandaşın rahatlıkla ulaşabileceği nezih mekanlarda sağlık hizmeti sunmaktadır” şeklinde konuştu.

 

ordu'da
1
kişi
3
defa
aile
hekimine
başvurdu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir