Medimagazin logo

Öğretmen ve öğrencilere ilkyardım eğitimi

Kırıkkale Sağlık Müdürlüğü tarafından kent merkezindeki okullara gidilerek öğretmen ve öğrencilere ilkyardım eğitimi verildi.
Kaynak: İHA
Öğretmen ve öğrencilere ilkyardım eğitimi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kırıkkale Sağlık Müdürlüğü tarafından kent merkezindeki okullara gidilerek öğretmen ve öğrencilere ilkyardım eğitimi verildi.

Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube müdürlüğünde görevli ilkyardım eğitmenleri Ayşenur Sel ve Elif Keskin tarafından kent merkezinde bulunan Kırıkkale Ticaret Meslek Lisesinde 39 öğretmen ve 605 öğrenciye yönelik Temel İlkyardım konularına yönelik bilgilendirme eğitimi verildi. Öğrenciler slayt ve sunumlarda anlatılan konuları ilgi ile izleyerek merak ettikleri farklı konuları da eğitmenlere sorarak bilgi sahibi oldular.

Kırıkkale Sağlık Müdürü Dr. Fatma Sönmez, 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin yürütülmesinde toplum olarak herkesin katkı sağlayabileceğine dikkat çekerek, bireylerin çevrelerinde meydana gelen olaylarda 112 Acil Servis ekiplerine anında haber verilmesinin bir hayatı kurtarmak adına önemli bir adım olduğunu söyledi.

Sağlık Müdürü Dr. Sönmez, "Ülkemizde 112 Acil Sağlık Hizmetleri ekiplerinin en kısa sürede acil çağrı yapılan yere ulaşması hedeflenmektedir. Fakat trafik sıkışıklığı, hava koşulları, afetler gibi durumları göz önüne alırsak bazen bu süre daha da uzayabilir. Bu durumda profesyonel sağlık ekipleri yardıma gelinceye kadar yaralı veya hastaya sadece yakınındaki ilkyardım bilen diğer kişiler yardımcı olabilir. Bu aşamada dünya sağlık normlarına uygun müdahalelerin yapılması, kazazedenin yaşama şansını artıracak, oluşacak komplikasyonları önleyecek ve iyileşmeyi kolaylaştırarak yaşam kurtarma da önemli olacaktır. Bu nedenle herkesin ilkyardım basamaklarını iyi bilmesi gerekmektedir. Bilinçsiz yapılan her davranış hastanın durumunu daha da ağırlaştıracaktır. Acil durumlarda hastaya yapabileceğiniz en önemli yardım sakin olmak, sağlık kuruluşuna haber vermek ve hastanın hayati fonksiyonlarını kontrol etmek olacaktır" şeklinde konuştu.

Okullarda verilen ilkyardım eğitimleri sayesinde gençlerin şimdiden bilgilendirildiğini kaydeden Sönmez, yapılan eğitimlerin bundan sonra da devam edeceğini ifade etti.

öğretmen
ve
öğrencilere
ilkyardım
eğitimi
Yorum (1)
Dr Ahmet Yıldırım
Sağlık bakanlığı ilkyardım yönetmeliği çerçevesinde 16 saatlik temel ilkyardım eğitimi her öğretmene şart olmalı.Umarım arkadaşlarımız bu yönetmeliğe uygun eğitim vermişlerdir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir