Medimagazin logo

Öğretim üyesi doktorların muayenehane ruhsatlarının iptali Meclis gündeminde

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, üniversite hastanelerinde görev yapan öğretim üyesi doktorların mesai saatleri dışında faaliyet gösteren 2014 yılı sonrası açılan muayenehanelerin kapatılması sürecinde fakülte hastanelerinden ayrılmalarını Meclis gündemine taşıdı
Öğretim üyesi doktorların muayenehane ruhsatlarının iptali Meclis gündeminde
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Süllü, farklı Bölge İdare Mahkemelerince verilen kararlar doğrultusunda 2014 sonrası muayenehane açan öğretim üyelerinin Danıştay 10. Dairesinin verdiği çelişkili mahkeme kararlarıyla ile muayenehane ruhsatlarının iptal edilmesiyle hak ihlaline uğrayarak mağduriyet yaşadığını ve Anayasa’nın eşitlik ilkesinin sarsıldığını söyleyerek yeni bir yargı krizine dikkat çekti. 

Yargı mercilerinin verdiği farklı  kararlar sonucu ortaya çıkan durumun sağlık sistemine yansımasına değinen  Jale Nur Süllü, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya yöneltilmek üzere TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde "Muayenehanelerin kapatılması, yürürlükteki mevzuat gereği mahkeme kararlarına dayandırılsa da üniversitedeki profesör, doçent unvanlı öğretim üyelerinin istifa ettiği  ya da emekliye ayrılmayı seçtiği ve devam etmesi halinde daha fazla akademisyenin  ayrılacağı belirtilmektedir" ifadelerine yer verdi.

Bakanlık hangi önlemleri aldı?

Daha önce olumlu karar veren Danıştay 10'uncu Daire'nin,  olumsuz kararlar almaya başlamasına ilişkin belirsizlik olduğunu belirten Süllü, bunun hukuki belirlilik ilkesiyle çeliştiğini ifade etti. 

Süllü, akademisyen doktorların üniversite hastanelerinden ayrılmasının, asistan ve öğrencilerin eğitim-öğretim süreçlerinde aksamalara neden olduğunu; kamusal sağlık sistemine zarar verdiğini vurgulayarak, Sağlık Bakanlığı'na bu konuda bir çalışma veya araştırma yapılıp yapılmadığını sordu. Ayrıca, kapatılan muayenehane sayısının illere göre sayısal dağılımı ile Tıp Fakültelerinden ayrılan öğretim üyelerinin sayısını talep etti.

Üniversite hastanelerinde doktor sayısının azalmasının asistan ve öğrencilerin yetiştirilmesinde nitelik kaybına neden olması ve hastaların mağduriyetler yaşaması karşısında Bakanlığın herhangi bir önlem alıp almadığını soran Süllü, akademisyenlerin muayenehane açmalarına ihtiyaç duymayacakları koşulları sunmaya dönük Bakanlığın bir çalışması olup olmadığını da sordu.

Kamu ile özel hastane arasında tercihe zorlanıyorlar

Son yıllarda AK Parti'nin izlediği politikalarla sağlığın  ticari meta haline  getirildiği bir sistemde kamucu sağlık ilkesi gerekçesine sığınarak gerçekleştirilen uygulamalar ile kamu hastanelerinde görevli yetkin doktorların özel hastanelere yönlenmesine olanak veren sistemin yaman çelişki olduğuna değinen Süllü, öğretim üyelerinin muayenehanelerinin ruhsat iptali nedeniyle tercih yapmak zorunda bırakılması ile doktorların  zorlayıcı koşullarla  kamu hekimliğinden ayrılmasının,  kamu ve üniversite hastanelerine önemli ölçüde zarar verdiğini vurguladı.  

dr jale nur sullu
ogretim uyesi doktor
muayenehane
meclis
Yorum (14)
nevzat kulukçu
20 dk görüşme. randevu sadece whatsapp üçüncü şahis (sekreter) üzeri̇nden. ödeme muayeneden önce ve sadece naki̇t. 2024'e kadar muayene ücreti̇ 2500 tl. allah bereket versi̇n. vergi̇yi̇ tabana yayacağiz :)
9
Cevapla
cerrah
öğretım uyelerıne özelde resmi kurumda yapılan muayene ve amelıyatların , en fazla 1/4 kadar hasta b muayene ve amelıyat şartı getırılsın .sorun önemlı oranda çözulur.
6
Cevapla
Kamil Tas
2014 öncesinde ruhsat alanlarda kapatılmalıdır, o zaman kendini sırça köşkte zanneden hocalar(!) da gerçek dünyayı görürler...
35
Cevapla
RACAİ
@nevzat kulukçu devlet hastaneleri ucretsiz niye o kadar para verip gidiyorsunuz ki? zorla mı?
16
Cevapla
Deli Dumrul
ey cemaat-i tohturiyn!!! aç kalın, açıkta kalın, karın tokluğuna çalışın, 2023 model a6 yerine 2005 model tüplü dublooo ya binin, astronomik tazminat davaları ile uğraşın ama amirlerinize kusur atfettiremeyin, kötü malzeme kulanmak zorunda bırakılın ve bunun da malpraktisi size kalsın (ironi içerir)
32
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir