Medimagazin logo

Öğrencilerim ölsem bile benden kurtulamayacak

Prof. Dr. Yakup Tuna Türkiye’de vücudunu kadavra olarak bağışlayan ilk anatomi profesörü. Konuyla ilgili soruları yanıtlatan Tuna “Öğrencilerim ölsem de benden kurtulamayacak” dedi.
Kaynak: HABERTÜRK
Öğrencilerim ölsem bile benden kurtulamayacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Profesör Dr. Yakup Tuna kendisini kadavra olarak bağışlayan ilk anatomi profesörü oldu.

Tuna Habertürk gazetesine verdiği röportajında Türkiye’de kadavraların azlığı nedeniyle tıp öğrencilerinin zorluk çektiğini söyledi.

Tuna sözlerine şöyle devam etti: “Örnek olmak için kadavramı bağışladım.”

Öğrenciliği ve öğretmenliği dahil tam 44 yılını Cerrahpaşa’da geçiren Tuna okullardaki kadavra sayısına değinerek şunları söyledi:

“1970’lerde kadavra bağışı konusunda daha iyi durumdaydık. O yıllarda 10 kişilik öğrenci grupları yılda 2 kez kadavra görüyordu. 50 kişilik 2 grupla yılda bir kez kadavra üzerinde çalışılması, bu alanda çekilen zorluğu gösteriyor.

Üniversiteden kadavra görmeden mezun olan öğrencilerin durumu daha vahim.

Çünkü teorik olarak yapılanın yüzde 5’i, görülenin yüzde 20’si, kişinin kendi yaptığı uygulamanınsa yüzde 100’ü hatırlanır.”

‘BODYWORLDS SERGİSİ BAĞIŞLARI ARTIRDI’

Prof. Dr. Yakup Tuna Alman Doktor Gunther von Hagens’ın BodyWorlds sergisini hatırlatarak bu sergiden sonra kadavra bağışlarının bir miktar da olsa hareketlendiğini ve özellikle kültür düzeyi yüksek kişilerin bedenlerini bağışlamaya başladıklarını söyledi.

Almanya’da çalıştığı dönemde koyacak yer bulamadıkları için kadavra bağışını kabul edemedikleri zamanlar olduğuna dikkat çeken Tuna,

“Nedeni, bu ülkelerdeki cenaze masrafları çok yüksek olduğundan ailelerin ölülerine sahip çıkmak istememesi” diyor. Türkiye’deyse aileler dirilerine her zaman sahip çıkmasalar da ölülerine sahip çıkmada Almanya’dan daha iyi bir görüntü sergiliyor.”

KADINLAR ALTIN DEĞERİNDE

10 erkek kadavrasına karşılık bir kadın kadavrası çıkması, kadınların altın değerinde olduğunu gösteriyor.

Prof. Dr. Tuna “Türk toplumunda erkekler daha çok ortada kalıyor. Halbuki yıllardır yüzü görülmemiş bir akraba için bile ‘Yazıklar olsun! Bir kadına sahip çıkamadılar’ dedirtmek istenmediği için cenazeler zaman kaybetmeden toprağa veriliyor” dedi.

anatomi
profesörü
kadavra
olacak
Yorum (1)
Frankie Bellevan
prof.dr.yakup tuna hocamızı gönülden kutlarım. "...türkiye’deyse aileler dirilerine her zaman sahip çıkmasalar da ölülerine sahip çıkmada almanya’dan daha iyi bir görüntü sergiliyor.” sözleriyle ülkemizdeki anlayış(!) seviyesi'nin altını çizmiş. hocamızın kadın kadavra konusunda ki saptamaları da ilginç ve doğru. "türk toplumunda erkekler daha çok ortada kalıyor.halbuki yıllardır yüzü görülmemiş bir akraba için bile ‘yazıklar olsun!bir kadına sahip çıkamadılar’ dedirtmek istenmediği için cenazeler zaman kaybetmeden toprağa veriliyor” toplumun niye böyle düşündüğünün iyi analiz edilmesi gerekiyor.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir