Medimagazin logo

Obezite-Adenovirus ilişkisi ortaya kondu

Celal Bayar Üniversitesinden (CBÜ) bir grup bilim adamının ''mikroorganizmaların obeziteye neden olduğunu'' ortaya koyduğu bildirildi.
Obezite-Adenovirus ilişkisi ortaya kondu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MANİSA-CBÜ'den yapılan yazılı açıklamada, Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ ve ekibinin 3 yıl süren araştırması sonucunda toplumda çeşitli hastalıklara neden olan Adenovirusün bazı tiplerinin obeziteye sebep olduğunu Türkiye'ye ve dünyada ilk kez bildirdikleri belirtildi.


     Açıklamada şu ifadeler yer aldı:
     ''Konuyla ilgili iki farklı araştırma yürüten ekip, araştırmanın ilkinde çocuklardaki obeziteyle adenovirüs tip 5 ve adenovirüs tip 36'nın ilişkili olduğunu kanıtladı. İkinci araştırmada ise, aynı mikropların Colo-320 adı verilen hücrelerde yağ birikimine neden olduğunu gösterdiler. Yukarıda sözü edilen iki çalışma da 12-16 Kasım tarihlerinde Antalya'da yapılan 1. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi'nde sunuldu ve bilim jürisi tarafından 'En İyi Araştırma' ödülüne layık görüldü.''


     Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, araştırmaların çok merkezli yürütüldüğünü ve araştırma ekibinin birbirinden kıymetli bilim insanlarından oluştuğunu belirterek, çalışmaların hız kesmeden devam edeceğini ve en kısa sürede şişmanlığa neden olan mikropların tanısına yönelik bir laboratuvar kurulacağını söyledi.

obezite-adenovirus
ilişkisi
ortaya
kondu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir