Medimagazin logo

Nüfusu 500 binin altındaki illere tıp fakültesi açılmayacak

Yalova Üniversitesi Rektörü Niyazi Eruslu, YÖK'ün koyduğu 500 bin nüfus şartına göre Yalova'da bir tıp fakültesi açılmasının mümkün olamayacağını, ancak kendilerinin "B" planlarının hazır olduğunu söyledi.
Nüfusu 500 binin altındaki illere tıp fakültesi açılmayacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

YALOVA-Rektör Niyazi Eruslu CHP Yalova belediye başkan aday adayı Vefa Salman'ı ziyaret etti. Yalova'ya bir tıp fakültesi kazandırılması konusunda açıklamalarda bulunan Eruslu, YÖK'ün bu konuda bir prensip kararı olduğunu söyledi. Nüfusu 500 binin altında olan illerde tıp fakültesi açılmasının mümkün olamadığına dikkat çeken Prof. Dr. Eruslu bu konuda bir B Planı yaptıklarını ve bunu hayata geçirmek için ilk adımı attıklarını bildirdi.

Eruslu, "Yalova Üniversitesi olarak sayın Cumhurbaşkanımızın bize vermiş olduğu hedefler doğrultusunda yeni, öncelikli ve teknoloji odaklı bir üniversite kurmak istiyoruz. Onun için Yalova Üniversitesi olarak Türkiye'de olan bölümleri açmamaya özen gösteriyoruz. Aldığımız öğrencinin mezun olduktan sonraki istihdamını düşünüyoruz. Önümüzdeki günlerde tarım yönetimi mühendisliği bölümü açmak istiyoruz. Atatürk Araştırma Enstitüsü'nün imkanlarının aynı anda eğitime de yansıması lazım. Bu bakımdan bu bölümü açmayı uygun gördük. Bir diğer konu ise tıp fakültesi konusu. Bu konunun da 3 boyutu var. Bunlar üniversite, bölge ve YÖK boyutları. YÖK'ün almış olduğu bir prensip kararı var. Bu karara göre üniversitenin açıldığı ilde merkez nüfusun 500 bin olması gerekiyor. Dolayısıyla şu gün ki şartlarla Yalova'da bir tıp fakültesi açılması imkanı yok. Yalova'nın nüfus projeksiyonuna baktığınızda da uzun yıllar böyle bir nüfusa ulaşılması mümkün değil. Ancak bizim bu konuda bir 'B' planımız var. Tıp fakültesi YÖK'den geçemiyor, ama sağlık bilimleri fakültesi geçebiliyor. Evvela bu fakültenin alt yapısını ve gerekçelerini YÖK'e gönderdik. İlk bu fakültenin açılmasını sağlayacak ve bu fakülte içerisinde tıp fakültesinin yapılanmasını tamamlayacağız. Ardından da bu fakülte üzerinden tıp fakültesini talep edeceğiz. Özellikle Körfez köprüsünün de tamamlanması ile birlikte İstanbul, Bursa ve Kocaeli'ne ulaşım mesafesi ortalama 1 saat olacak. Dolayısıyla YÖK'e burada açılacak fakültenin bütün bölgeye hizmet vereceğini bildirik tıp fakültesini ilimize kazandıracağız" diye konuştu.
 

nüfusu
500
binin
altındaki
illere
tıp
fakültesi
açılmayacak
Yorum (14)
kamil ömür
Hulle yapmakta üzerimize yok.Sayın rektörün taktiği iyiymiş.
0
Cevapla
üç harfli
Bu rektöre görev verilsin 2 yılda bizi AB'ye sokmazsa namerdim.
0
Cevapla
ali mert
karabük nüfus 100 000 kastamonu nüfus 70 000 düzce nüfus 120 000 bolu nüfus 150 000 kırıkkale nüfuz 200 000 mardin nüfus 70 000 Adıyaman nüfus 200 000 yukarda saydığım illerin hiçbirinin nüfusu ilçelerle birlikte 350000 bile geçmiyor ama populist yaklaşımlarla bu illere tıp fakültesi açıldı...yetersiz ögretim üyesi ve alt yapıyla hekim yetiştiriyorlar...mevcut köklü tıp fakülteleriyse ödeneksizlik yüzünden batma noktasında ( köklü tıp fakültelerinin ödenekleri bu derme çatma tıp fakültelerine kaydırıldı )
0
Cevapla
cerrah tolga
rize,çorum,giresun,tokat,kastamonu,karabük,,adıyaman,,erzıncan,tekirdağ,muğla,sakarya,kütahya, yakın zamanda açılan fakülteler.birde alanya ilçemiz de var :))zaten 81 ilden açılmayan 15 il kalmıştır.yani gereksız bır açıklama
0
Cevapla
md
Siverek olarak tıp fakültesi istiyoruz, 500 bine az kaldı inşallah...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir